10 porad jak przygotować się do sesji

10-porad-jak-przugotowac-sie-do-sesji

Przygotowujesz się do egzaminów w sesji? Zmaksymalizuj swoje szanse na zaliczenie w pierwszym terminie, korzystając z tych dziesięciu najlepszych wskazówek do nauki i postaraj się nie dopuścić do stresu! Pamiętaj: nauka to nie sprint, to maraton.

 

Daj sobie wystarczająco dużo czasu na naukę

 

NIGDY nie zostawiaj nauki do egzaminu na ostatnia chwilę. Chociaż niektórzy studenci wydają się dobrze przyswajać wiedzę w ostatniej chwili, powszechnie przyjmuje się, że (dla większości z nas) nie jest to najlepszy sposób na podejście do egzaminu. Aby uporządkować zarządzanie czasem, ustal harmonogram nauki. Zapisz, ile masz egzaminów i dni, w których musisz je zdawać. Następnie odpowiednio zorganizuj swoje godziny nauki. Możesz poświęcić niektórym egzaminom więcej czasu na naukę niż innym, więc znajdź równowagę, w której czujesz się komfortowo. Ważne jest aby określić priorytety. Nie każdy ma problem z tymi samymi przedmiotami i nauka gramatyki nie zawsze przychodzi tak łatwo jak poznawanie nowych zwrotów, czy historii. Najpierw zabieraj się za przedmioty wymagające szerokiej wiedzy i dogłębnej analizy tematu aby móc rozbić je na mniejsze segmenty. W ten sposób unikniesz przeładowania informacjami w krótkim czasie. Pamiętaj! Przeładowany informacjami mózg ich nie zapamiętuje. Daj sobie czas na skuteczne utrwalanie wiedzy.

 

Uporządkuj swoje miejsce do nauki

 

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć swoje podręczniki i notatki. Czy masz wystarczająco dużo światła? Czy twoje krzesło jest wygodne? Czy twoje gry komputerowe są poza zasięgiem wzroku? Tak to nie żart!

Postaraj się pozbyć wszelkich rozproszeń i upewnij się, że czujesz się jak najlepiej i możesz się skupić. Dla niektórych osób może to oznaczać prawie całkowitą ciszę, dla innych pomaga muzyka w tle. Niektórzy z nas potrzebują wszystkiego całkowicie uporządkowanego i zorganizowanego, aby się skoncentrować, podczas gdy inni kwitną w bardziej zagraconym otoczeniu. Zastanów się, co Ci odpowiada i nie spiesz się, aby to dobrze zrobić.

Wybór miejsca do nauki jest bardzo ważny, ponieważ jedynie w stanie komfortu jesteśmy w stanie lepiej przyswajać informacje. Stres związany z przygotowaniami w niekomfortowych warunkach lub ze względu ze zbliżającym się terminem (np. nauka w korytarzy tuż przed egzaminem) nie pomagają w zapamiętywaniu. 

Według badań naukowych Uniwersytetu Stanu Ohio, stres pomaga jedynie w funkcjonowaniu pamięci krótkotrwałej i ogranicza zdolność do rozwiązywania złożonych zadań. Nauka pod wpływem stresu może pomóc jedynie osobom które chcą tymczasowo zapamiętać niewielkie ilości informacji, czyli chcą wykonać tak zwane trzy Z, Zakuć, Zdać i Zapomnieć. Nie jest to metoda, którą rekomendujemy osobom chcącym na poważnie osiągnąć sukcesy w dziedzinie którą studiują. 

 

Użyj schematów blokowych i diagramów

 

Pomoce wizualne mogą być bardzo pomocne podczas powtarzania materiału. Na początku nauki rzuć sobie wyzwanie, aby zapisać wszystko, co już wiesz o danym temacie – a następnie wskaż, gdzie znajdują się luki w twojej wiedzy. Bliżej egzaminu skondensuj notatki z wersji obszernej w jednostronicowe diagramy. Zapisanie pomysłów w tym krótkim formacie może następnie pomóc ci szybko przypomnieć sobie wszystko, co musisz wiedzieć podczas egzaminu. W sieci jest masa narzędzi do generowania map myśli, diagramów z tematami i innych narzędzi do kondensowania notatek.

 

Ćwicz na starych egzaminach

 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania się do egzaminów jest ćwiczenie dawnych wersji. Podobnie jak w przypadku treningu na starych egzaminach maturalnych, ćwiczenie na testach starszych roczników na studiach to spora pomoc w przygotowaniu do sesji, szczególnie jeżeli egzaminator pozostaje ten sam przez lata. Pomaga to przyzwyczaić się do formatu pytań i – jeśli poświęcisz czas samemu sobie – może również być dobrą praktyką, aby upewnić się, że spędzasz odpowiednią ilość czasu na każdej sekcji.

 

Wyjaśnij swoje odpowiedzi innym

 

Rodzice, młodsi bracia i siostry nie muszą denerwować się podczas egzaminów. Wykorzystaj niewiedzę domowników w dziedzinie której się uczysz na swoją korzyść. Wyjaśnij im odpowiedź na pytania których się uczysz w sposób prosty, dokładnie tak jakbyś tłumaczył coś dziecku. Pomoże Ci to wyrazić wiedzę w praktyczny sposób i utrwalić wszystko w głowie, a także podkreśli wszystkie obszary, w których potrzebujesz więcej pracy. 

Mechanizm tłumaczenia pojęć innym jest naprawdę potężną bronią w arsenale studenta. Jeżeli umiesz komuś wyjaśnić na czym polega rzecz której się uczysz wprost z notatek, to umiesz ją też rozłożyć na czynniki pierwsze. Takie rozbijanie wiedzy na elementy pierwsze pozwala ci zapamiętać i zrozumieć tematykę w sposób naturalny.

 

Organizuj grupy badawcze z przyjaciółmi

 

Spotkaj się z przyjaciółmi na małe sesje naukowe. Możecie przygotowywać sobie nawzajem zestawy pytań, na które inni mają odpowiedzi i odwrotnie. Jeżeli takie spotkania skupiają się na nauce a nie ewoluują w imprezę to zdecydowanie jedna z lepszych form nauki. Grupowy wysiłek i wspólne pogłębianie wiedzy to świetna okazja do poznania technik nauki innych ludzi i wkomponowania ich w nasz własny arsenał trików na sesję.

 

Rób regularne przerwy

 

Chociaż możesz pomyśleć, że najlepiej jest uczyć się tak długo, jak to możliwe, może to faktycznie przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli trenujesz do maratonu, nie próbowałbyś biegać 24 godziny na dobę. Podobnie badania wykazały, że w przypadku długotrwałego przyswajania wiedzy regularne przerwy naprawdę pomagają.

Każdy jest inny, więc opracuj rutynę nauki, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli uczysz się lepiej rano, zacznij wcześnie przed na obiad. Lub, jeśli jesteś bardziej produktywny w nocy, zrób sobie wcześniej większą przerwę, abyś mógł usiąść wieczorem.

Staraj się nie czuć wyrzutów sumienia, że omija cię coś fajnego i że nauka staje się tylko niepotrzebną przeszkodą w życiu towarzyskim. Jeżeli chcesz wyjść na zewnątrz na spacer w ciągu dnia lub masz ochotę spotkać się ze znajomymi na świeżym powietrzu to zrób sobie przerwę w nauce. Pamiętaj, że witamina D jest ważna dla zdrowego mózgu.

 

Przekąska wspomagająca pracę mózgu

 

Podczas długich godzin nauki, głód jest czymś normalnym. Praca mózgu pali sporo kalorii i ważne jest aby nie uczyć się z pustym żołądkiem, ponieważ w znacznym stopniu obniża to skupienie. Masz ochotę na coś słodkiego, a może coś szybkiego bo nie umiesz lub nie chcesz gotować? Szybki wypad na burgera lub gotowe danie z mikrofali wydaje się świetnym pomysłem. Błąd!

To co jesz, może naprawdę mieć katastroficzny wpływ na poziom energii i koncentrację, więc trzymaj się z dala od śmieciowego jedzenia. Dbaj o swoje ciało i umysł, wybierając pożywne pokarmy, które, jak udowodniono, poprawiają koncentrację i pamięć, takie jak ryby, orzechy, nasiona, jogurt i jagody. To samo dotyczy dnia egzaminu – zjedz dobry lekki posiłek przed egzaminem, w oparciu o pokarmy, które zapewnią powolne uwalnianie energii przez cały czas. Cukier może wydawać się atrakcyjny, ale poziom energii spadnie godzinę później. Wybieraj wysokiej jakości białka i łatwo przyswajalne tłuszcze. Jeżeli egzamin odbywa się rano to jajecznica, tosty z masłem lub owsianka w zestawie z kawą lub herbatą w zupełności wystarczą. Odstaw tłusty bekon i płatki na mleku. Nadmiar tłuszczu i cukru spowolni twoje myślenie i cię rozleniwi.

W przypadku egzaminów popołudniowych wybierz chude mięso, ryby i warzywa. Świetną opcją wegetariańską jest sałatka z awokado, które zawiera wiele cennych tłuszczy wspomagających myślenie.

 

Zaplanuj swój dzień egzaminu

 

Upewnij się, że wszystko jest przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem przed egzaminem – nie zostawiaj tego na dzień wcześniej, aby nagle zdać sobie sprawę, że zmienił się rozkład jazdy autobusów lub zmieniono salę egzaminacyjną. Nie potrzebujesz dodatkowego stresu. Sprawdź wszystkie zasady i wymagania oraz zaplanuj trasę i czas podróży. Jeśli to możliwe, wykonaj jazdę próbną. Jeśli nie, zapisz jasne wskazówki. To nie jest żart. Jest masa przypadków, kiedy student w drodze na ważny egzamin spóźnił się lub zapomniał o czymś a stres powstały podczas tej sytuacji sprawił, że odpowiedzi “wypadły” mu z głowy. Z egzaminu dostał gorszą ocenę a na spokojnie był w stanie udzielić wszystkich prawidłowych odpowiedzi.

Sprawdź, ile czasu zajmie dotarcie na miejsce – a następnie dodaj trochę czasu. Naprawdę nie chcesz przybyć, ponieważ musiałeś biec w połowie drogi lub czuć się oszołomiony spóźnieniem. Możesz również planować podróż na egzamin z przyjaciółmi lub kolegami z klasy, o ile wiesz, że prawdopodobnie będą punktualni.

 

Pić dużo wody

 

Na koniec pamiętaj, że dobre nawodnienie jest niezbędne, aby mózg działał w optymalny sposób. Upewnij się, że pijesz dużo wody przez cały okres nauki, a także w dniu egzaminu. Nie zapomnij tylko o wizycie w toalecie przed wejściem na egzamin. Nie chcesz chyba aby pełny pęcherz był powodem powtarzania egzaminu w sesji poprawkowej…

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób. Są to m.in. imię i nazwisko, adres e-mail i informacje rozliczeniowe.

_ga,_gat,_gid

Sales Manago

Monitorowanie i budowa profilu behawioralnego to serce Marketing Automation – ta funkcja jest wyróżnikiem takich systemów i stanowi o ich przewadze nad klasycznymi CRM-ami i systemami do masowej analityki ruchu. W SALESmanago informacje o ruchu kontaktu na stronie www są czerpane z trzech podstawowych źródeł: Pliki monitorujące typu Cookies, Adres IP odwiedzającego, Dodatkowe dane protokołu HTTP/HTTPS

_smvs, smuuid, smvr,smg,SERVERID

Google

W przeglądarkach większości użytkowników usług Google plik cookie preferencji będzie oznaczony jako „NID” i będzie wysyłany przez przeglądarkę do witryn Google. Plik cookie typu NID zawiera identyfikator, którego Google używa, by zapamiętać preferencje użytkownika oraz inne informacje, w szczególności te dotyczące preferowanego języka (np. polskiego), liczby wyników wyszukiwania wyświetlanych na stronie (np. 10 lub 20) oraz włączenia lub wyłączenia filtra Google SafeSearch.

NID