4 sprytne wskazówki, które pomogą Ci nauczyć się nowego języka

nauczyć-się-nowego-języka

Nauka języka obcego jest wyzwaniem, z którym niektórzy po prostu nie chcą się zmierzyć.

Ale prawda jest taka, że gdy świat staje się coraz bardziej połączony. Ludzie z całego świata zaczynają spędzać więcej czasu podróżując za granicę – czy to do szkoły, pracy czy osobistej przygody. Będąc w stanie skutecznie komunikować się z nowo poznanymi osobami, jesteśmy w stanie przekazywać nasze emocje i pomysły w sposób bardziej przejrzysty niż kiedykolwiek.

Jeśli planujesz nauczyć się języka kraju, który odwiedzasz, istnieje wiele sposobów, aby uczynić ten proces nie tylko bardziej efektywnym, ale i przyjemniejszym. Oto cztery niesamowite wskazówki, które pomogą Ci rozpocząć naukę języka przed rozpoczęciem studiów lub pracy za granicą!

Spraw, by nauka języków była bardziej istotna – i zabawna!

Kiedy byłeś młodszy, chciałeś coś zrobić po prostu dlatego, że ktoś powiedział ci, że to ważne? Prawdopodobnie nie. A jak często naprawdę myślałeś o podróżowaniu po świecie do szkoły za granicą? Prawdopodobnie nigdy.

Nawet jeśli od dawna masz ciągoty w podróży, trudno jest pojąć ciężką pracę, którą często poświęca się na naukę za granicą, szczególnie jeśli chodzi o naukę języków.

Uczynienie rzeczy istotnymi i przyjemnymi podczas nauki nowego języka jest kluczem do utrzymania motywacji i trzymania tempa rozwoju umiejętności językowych. I pamiętaj, że każdy student języka jest wyjątkowy. Jeśli nie czujesz się zaangażowany w tradycyjne metody uczenia się, nie bój się myśleć nieszablonowo i wypróbować coś niekonwencjonalnego – używaj rekwizytów i lalek czy aplikacji mobilnych.

Wypróbuj bezpłatną aplikację do nauki języków

Duolingo i Hellotalk to bezpłatne aplikacje do nauki języków, które pomogą Ci opanować podstawy przed wyruszeniem w podróż. Podstawowe słowa, frazy i koniugacje stanowią większość tego, czego będziesz używać na co dzień, więc będziesz w dobrej formie, jeśli uda ci się zdobyć około 500 słów pod pasem. Aplikacje do nauki języków świetnie nadają się również do trenowania podstawowej wymowy, więc native speakerzy nie będą mieli problemów ze zrozumieniem Ciebie podczas mówienia.

Zacznij od szybkich, interaktywnych lekcji Duolingo, które obejmują zarówno ćwiczenia mówione i pisemne, lekcje gramatyki i budowanie słownictwa. Aplikacja jest dostępna na komputery i urządzenia mobilne, dzięki czemu możesz zabrać ją ze sobą w podróż. Duolingo ma również garść ciekawych funkcji, które są również dostępne offline!

Skorzystaj z Hellotalk jako dodatkowe wsparcie, aby poćwiczyć to, czego się nauczyłeś z native speakerem, używając tekstu, nagrań głosowych, połączeń wideo i głosowych oraz narzędzi korekcyjnych. Ta aplikacja jest świetna do poszerzenia słownictwa poprzez zapoznanie się z lokalnym slangiem specyficznym dla regionu, do którego wybierasz się na studia za granicę.

Użyj mnemoniki, aby poprawić swoją pamięć

Mnemonika to systemy wspomagania pamięci – w zasadzie sztuczki – które umożliwiają łatwiejsze przechowywanie i przywoływanie określonych informacji. Powiedz, że chcesz zadać podstawowe pytania rodzinie podczas kolacji – łącząc proste słowa i frazy z podobnie brzmiącymi słowami, a nawet skrótami z języka ojczystego, pamiętając nowe słownictwo i terminologię,

Na przykład raupe po niemiecku oznacza gąsienicę. Aby zapamiętać to słowo, spróbuj wyobrazić sobie gąsienicę wspinającą się na linie!

Inne techniki mnemoniczne obejmują użycie pierwszej litery każdego słowa w liście lub sekwencji. Metoda ta polega na wymyśleniu słowa albo wyrażenia, w którym pierwsze litery odnoszą się do zapamiętanych informacji. Załóżmy, że chcesz zapamiętać nazwy trzech największych rzek w Polsce. Są to: Wisła, Odra, Warta. Tworząc akronim, możesz posłużyć się następującym zwrotem: WOW. Akronim nie musi być sensowny, ważne, aby utkwił ci w pamięci. Możesz zrobić to samo dla słów i wyrażeń w języku docelowym przed podróżą, aby łatwiej było je zapamiętać, gdy jesteś za granicą.

Jak każda umiejętność, nauka nowej wiedzy wymaga konsekwentnej praktyki. Dzięki uczynieniu nauki języka częścią codziennej rutyny, wkrótce stanie się ona Twoją drugą naturą – podobnie jak mycie zębów każdej nocy przed snem! Kolejną przydatną wskazówką dotyczącą włączenia nauki języka do codziennej jest użycie metody Post-It, w której etykiety i pokoje w domu są oznaczone notatkami Post-It, które wskazują, jak nazywają się w języku docelowym.

Co najważniejsze, pamiętaj, aby nadal przeglądać rzeczy, które ćwiczyłeś wcześniej, i od czasu do czasu warto ponownie odwiedzać starsze materiały. Jedną z wypróbowanych i sprawdzonych metod recenzji, które przysięga wiele osób, jest przepisanie notatek i ćwiczenia z poprzedniego dnia.

Dzisiejsze czasy to idealny moment zarówno na naukę za granicą, jak i na naukę nowego języka. Praca online, nauka online i podróżowanie po świecie są łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Chociaż prawdą jest, że ludzie mówią po angielsku w wielu miejscach na całym świecie, zdecydowanie zachęcamy do nauki lokalnego języka. Pomoże ci spotkać się z przyjaciółmi, poruszać się po nowym mieście i lepiej poznać lokalną kulturę.

Nie czekaj więc, aż przyjedziesz na naukę lokalnego języka. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami i uzyskaj przewagę w nauce języka – będziesz bardzo zadowolony, że to zrobiłeś!