5 najciekawszych faktów o Japonii

japonia

Zastanawiając się nad spędzeniem urlopu w którymś z państw Azji, bardzo często pierwsza na myśl przychodzi Japonia. Nic w tym dziwnego, jest to kraj fascynujący i zaskakujący dla przeciętnego Europejczyka. Japońskie społeczeństwo pod wieloma względami znacznie różni się od naszego.

Z tego powodu, decydując się na wschodni kierunek, zanim wystukamy na klawiaturze: Japonia wycieczki, warto nieco poczytać na temat tego kraju.

1) Japonia to kraj wulkanów i gorących źródeł

Położenie geograficzne Japonii sprawia, że na jej terenie występuje silna aktywność sejsmiczna. Na powierzchni czterech dużych i setek małych wysp znajduje się aż 160 wulkanów, z czego około 80 pozostaje aktywnych. Wokół wulkanów występują gejzery i gorące źródła, na których często wybudowane są kąpieliska. Onseny, bo taką mają nazwę, znajdują się wewnątrz budynków lub na świeżym powietrzu, a w niektórych z nich oferuje się również dodatkowe atrakcje, takie jak posiłki złożone z lokalnych specjałów, masaże czy kąpiele błotne. Korzystając z łaźni, należy się trzymać ściśle określonych zasad, w trakcie kąpieli nie wolno między innymi zakłócać ciszy i korzystać z telefonu. Dzięki temu wizyta w gorących źródłach jest niesamowicie relaksująca i jest jedną z tych atrakcji, które zdecydowanie warto sprawdzić, będąc w Japonii.

2) Japońska kuchnia jest bardzo różnorodna

Pierwszą rzeczą, której chcemy spróbować odwiedzając zagraniczny kraj, jest jedzenie. Z japońskim jedzeniem najbardziej kojarzy się sushi. Będąc w Japonii, nie sposób nie skosztować tego dania, na przykład w restauracji, która podaje je za pomocą ruchomej taśmy przesuwającej się wokół lokalu. Osoby nieprzepadające za ryżem czy rybami, które w wielu japońskich domach stanowią podstawę diety, nie powinny jednak być zawiedzione japońską kuchnią. Zależnie od regionu, do którego zamierzamy się udać, popularne są bardzo różnorodne dania, takie jak: udon (rodzaj makaronu, zazwyczaj podawany z bulionem), okonomiyaki (placki zawierające rozmaite składniki) czy ramen (rosół z dodatkami). Ciekawą sprawą jest również to, że w Japonii wiele słodyczy występuje w ogromnej ilości smaków, czasem bardzo nietypowych, jak lody o smaku skrzydełek z kurczaka czy guma do żucia z pieprzem.

3) Najlepszym środkiem transportu w Japonii są pociągi

Nie bez przyczyny mówi się, że japońska kolej należy do najlepszych na świecie. Superszybkie pociągi (shinkansen) potrafią osiągać prędkość ponad 400 km/h i są niewiarygodnie punktualne. Można się nimi przemieszczać pomiędzy wszystkimi większymi miejscowościami, przez co niestety bywają mocno zatłoczone. Japończycy dojeżdżają koleją do szkoły, na uczelnię i do pracy, i mimo stania w tłumie pasażerów spędzają czas podróży na czytaniu, korzystaniu z telefonu, a nawet spaniu na stojąco. Warto dodać, że japońskie pociągi są także niezwykle bezpieczne. Posiadają odpowiednie systemy informujące z wyprzedzeniem o zbliżającym się trzęsieniu ziemi i pozwalające z odpowiednim wyprzedzeniem wyhamować pędzącą maszynę.

4) W Japonii panuje kult pracy

W dawnym kraju samurajów dzisiaj bardzo istotną częścią życia jest wykonywana praca. Już od najmłodszych lat oczekuje się od uczniów pilnego wywiązywania się ze swoich obowiązków i poświęcenia się nauce, nawet za cenę zainteresowań i kontaktów z rówieśnikami. Ma to przygotować młodzież do trudów dorosłego życia, w którym dla przeciętnego Japończyka na pierwszym miejscu znajduje się pracodawca. Swojemu przełożonemu należy okazywać bezwzględny szacunek, a wykonywane obowiązki traktować z najwyższą powagą. Zjawisko pracoholizmu jest powszechne do tego stopnia, że na śmierć z przepracowania jest osobne słowo w języku japońskim.

5) Japończycy kochają wszystko co słodkie

Kto z nas nie kojarzy zabawnych gadżetów z japońskich kreskówek i uroczych animowanych stworków? Japończycy uwielbiają wszystko, co “kawaii”, i to niezależnie od wieku. Za bardzo atrakcyjny wśród Japonek uchodzi młodzieńczy wygląd, podkreślony ubiorem, na przykład szkolnym mundurkiem i sposobem zachowania kojarzącym się z nastolatkami. Od wielu lat niesłabnącą popularnością w Japonii cieszą się również mangi, komiksy czytane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, w których postacie rysowane są z przesadnie dużymi (i słodkimi) oczami, aby w ten sposób oddać jak najwięcej emocji. Najwięksi japońscy fani mangi i anime przebierają się za swoich ulubionych bohaterów, a w niektórych dzielnicach Tokio spotkać ich można w popularnych miejscach, gdzie swoimi barwnymi, często przesadnymi strojami wywołują żywe reakcje przechodniów, zwłaszcza turystów.

Podróż do Japonii jest marzeniem każdego miłośnika orientu. Jest to kraj, który oferuje tak wiele do zobaczenia na własne oczy, że zdecydowanie warto to marzenie zrealizować jak najszybciej.