Angielski przez Skype – porady dla uczących

Angielski przez Skype – porady dla uczących

Nauczanie języka angielskiego przez Skype jest coraz bardziej popularną metodą zarabiania. Do lekcji trzeba się jednak odpowiednio przygotować. W tym artykule przedstawiamy porady dla lektorów języka angielskiego.

 

Najpierw łącze internetowe

 

Zanim zaczniesz nauczanie języka angielskiego przez Skype, sprawdź swoje łącze internetowe. Najlepiej jest mieć podłączenie kablowe do Internetu, gdyż mobilne jest dość słabe. W celu sprawdzenia, czy łącze dobrze działa, warto wykonać test. 

A co w przypadku kiedy uczeń ma łącze mobilne, a nauczyciel kablowe? Wtedy najlepiej wyłączyć kamerki. 

 

Dobre narzędzia pracy to podstawa

 

Lektor języka obcego powinien jak najlepiej zorganizować pracę sobie i uczniowi. Z pomocą może tu przyjść wiele ciekawych narzędzi. My skupimy się na Dysku Google. Umożliwia on udostępnianie kursantowi dokumentów, które tak naprawdę można zmieniać w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że możesz w pliku dokonywać zmian, które uczeń będzie widział krok po kroku. To Ty decydujesz czy będziesz udostępniać dokumenty z możliwością edycji, czy tylko do wglądu. Najpierw jednak upewnij się, czy Twój uczeń ma założone konto Google, które daje dostęp do dokumentów Google i rysunków. 

Pisząc o dobrych narzędziach pracy, mamy na myśli także materiały, które można zdobyć, korzystając z zasobów sieci. Lektorzy języka angielskiego bardzo często sięgają po filmiki udostępnione w Internecie, podcasty lub krótkie nagrania. To właśnie one uczą mówienia i rozumienia w języku angielskim, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o umiejętność posługiwania się tym językiem. Zorientuj się, jakie ćwiczenia Twój uczeń lubi najbardziej i takie mu udostępniaj. Najlepiej sprawdzają się te, gdzie jest możliwość wielokrotnego wyboru lub uzupełniania luk. 

 

Co jeszcze będzie potrzebne?

 

Jakkolwiek banalnie to zabrzmi, lekcji angielskiego przez Skype najlepiej udziela się, pracując na laptopie lub komputerze PC. Chodzi o to, aby posiadał on klawiaturę, która jest niezbędna nauczycielowi do wprowadzania tekstu i pokazywania różnych przykładów. Oprócz tego konieczne będą kamera, mikrofon, głośniki lub słuchawki. Świetną opcją podczas nauki angielskiego przez Skype może okazać się czat wideo. Dzięki niemu nauczyciel i uczeń mogą lepiej nawiązać kontakt wzrokowy. Poza tym dobrze jest widzieć swojego ucznia, jego nastawienie (czasem mimika zdradza nawet czy rozumie on przerabiany materiał). Jeśli uczysz angielskiego przez Skype, dobrze jest, abyś zawsze miał pod ręką coś do notowania. Warto zapisywać błędy uczniów po to, aby omówić je pod koniec lekcji. 

Zachęcaj swoich uczniów do korzystania ze słuchawek – pozwolą im one odciąć się od otoczenia i lepiej skupić na zajęciach. Tablet lub telefon nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naukę angielskiego przez Skype. Warto pamiętać, że mają swoje ograniczenia, na przykład wymagają przełączania się między zakładkami. 

 

Czego może wymagać uczeń od lektora języka obcego?

 

Najważniejszą rzeczą, jakiej może wymagać uczeń od nauczyciela języka obcego, zanim zdecyduje się z nim uczyć, są jego kwalifikacje. Lektor języka angielskiego powinien doskonale władać tym językiem. Jest to niby oczywiste, ale tu chodzi nie tylko o znajomość gramatyki i słownictwa, ale także o doskonały akcent. Najlepiej, abyś szkolił go w Anglii, Stanach Zjednoczonych lub Australii. A co z pedagogicznym przygotowaniem? Nie musisz mieć ukończonych studiów o tym kierunku, wystarczy certyfikat TEFL i studia pedagogiczne drugiego stopnia. Bardzo często takiego poziomu przygotowania wymagają agencje internetowe. Nie zdobędziesz klientów, jeśli nie będziesz posiadać odpowiedniego doświadczenia. Możesz go nabyć, udzielając darmowych lekcji w ramach wolontariatu. 

Sprawdź stronę https://effectiva.pl/angielski-przez-skype/