Jak wybrać przedszkole?

jak-wybrac-przedszkole

Jednym z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka, jak i dla jego rodziców, jest okres przedszkolny. To wtedy rodzice podejmują decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola, które pomoże mu w rozwoju psychospołecznym i edukacji. Warto wybrać miejsce, które będzie bezpieczne oraz takie, które będzie wspierać rozwój małego człowieka.

Pierwszym kryterium wyboru powinna być lokalizacja. Warto wybrać placówkę, która je położona blisko domu lub pracy, tak aby zapobiegać spóźnieniom i nie spędzać zbyt wielu godzin w aucie podczas dojazdów. Lokalizacja ma także znaczenie wtedy, kiedy dziecko choruje. Można je szybko odebrać z przedszkola. Najlepiej, aby przedszkole nie było umiejscowione nieopodal ruchliwej trasy. Nie będzie wtedy głośno i nie będzie czuć spalin. Nie będzie wówczas także potrzeby przechodzenia przez taką drogę.

Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby przedszkole posiadało ogród i zabezpieczony plac zabaw. Sale w środku przedszkola powinny być jasne, oświetlone jak najdłużej naturalnym światłem. Rodzice muszą także sprawdzić wejście i wyjście z przedszkola. Powinno być ono zabezpieczone bramką, z przyciskiem otwierającym drzwi na odpowiedniej wysokości, aby dzieci same sobie nie mogły ich otworzyć.

Kolejnym kryterium wyboru powinna stanowić metoda nauczania. Rodzice chwalą sobie zwłaszcza metody I. Majchrzak, E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, W. Sherborne, C. Orffa, Dobrego Startu, Motnessori. Ciekawą opcją są przedszkola językowe, jednak w przypadku opóźnionego rozwoju mowy, czy wad leczonych u logopedy takie przedszkola są odradzane przez specjalistów.

Wybierając przedszkole, rodzice powinni zapytać o dostęp do specjalistów takich jak: logopeda, rehabilitant, psycholog. Należy też uprzedzić dyrekcję przedszkola, jeśli dziecko jest pod opieką któregoś z tych specjalistów. Dzięki dobrej współpracy wiele wad można wyeliminować na etapie przedszkolnym.

Najlepiej jednak zawsze zapytać o opinię na temat placówki przed podpisaniem umowy. Zapytać można się innych rodziców, których dzieci uczęszczają do danego przedszkola, sąsiedztwa lub poszukać takich opinii w internecie. Trzeba także dokładnie wypytać o dodatkowe opłaty: kiedy płaci się za posiłki, czy zajęcia dodatkowe są w cenie.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest zbilansowana dieta. Najlepszym rozwiązaniem jest kuchnia w przedszkolu, a co za tym idzie, posiłki przygotowywane na miejscu. Nie wszystkie placówki prowadzą kuchnię. Nawiązują wówczas współpracę z firmami cateringowymi. Trzeba się upewnić, czy dzieci nie jedzą wprost z plastikowych opakowań i czy potrawy nie są przypadkiem odgrzewane w mikrofali. Istotną informacją może być też to, czy przedszkole może przygotować menu dla alergika.

Procesem, który niewątpliwie jest najważniejszy pozostaje adaptacja. Łagodna adaptacja dla dziecka to duży atut placówki. Dzięki temu rodzic ma możliwość uczestniczenia w zajęciach razem z dzieckiem w początkowym okresie. Zauważono, że dzieci lepiej i szybciej przyzwyczajają się do nowego środowiska. To dobra wiadomość dla obu stron: mniej nerwów dla rodziców i stresu dla dziecka. Nauczyciele powinni mieć wykształcenie pedagogiczne i rodzice powinni to sprawdzić. Niestety w nie wszystkich placówkach zatrudniani są właściwie przygotowani ludzie. Tymczasem ciepła i spokojna osoba może pomóc dziecku w adaptacji i sprawić, że chodzenie do przedszkola będzie przyjemnością.

Artykuł został przygotowany przez zespół Mały Świat przedszkole Józefów.