Minęły już czasy, kiedy korepetycje były złem koniecznym, ostatnią deską ratunku dla kiepskiego ucznia, zagrożonego powtarzaniem roku. Dziś rynek korepetycji kwitnie, a jego odbiorcami są nie tylko dzieci i młodzież, mający problemy z nauką, ale też uczniowie przygotowujący się do egzaminów na różnych poziomach nauczania. Kiedyś korepetycje były przykrym obowiązkiem najsłabszych uczniów, bynajmniej nie przynoszącym im chluby; dziś korzystają z nich także najlepsi, którzy przed startem w olimpiadzie przedmiotowej chcą usystematyzować i pogłębić posiadaną wiedzę z konkursowych zagadnień.
Jakiekolwiek motywacje kierują rodzicami ucznia lub nim samym w momencie podejmowania decyzji o korepetycjach, można mieć pewność, że będzie to dobrze zainwestowany czas i pieniądze. Dlaczego? Oto kilka argumentów przemawiających za tym, że warto skorzystać z takiej dodatkowej „pomocy naukowej”.
Polscy uczniowie rokrocznie uzyskują bardzo dobre wyniki w badaniu PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów). Nie oznacza to jednak, że współczesna polska edukacja pozbawiona jest wad. Przeładowana podstawa programowa, braki kadrowe, przepełnione klasy, czy wszechobecna testomania, to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się szkoły w naszym kraju.
Niejednemu uczniowi trudno jest poradzić sobie z ilością materiału oraz zbyt szybkim tempem prowadzenia lekcji, co skutkuje nawarstwianiem się zaległości. Pół biedy, jeśli nauczyciel zauważy, że dany uczeń ma problem ze zrozumieniem lekcji, jednak w licznej klasie łatwo takie dziecko niechcący pominąć. Wtedy na pomoc przychodzi korepetytor.
Korepetycje to praca nauczyciela z uczniem „jeden na jednego”. Korepetytor może poświęcić 100% swojego czasu oraz uwagi podopiecznemu i zaobserwować, co sprawia mu największy problem. Dostosowuje przy tym tempo oraz sposób pracy do możliwości ucznia i poświęca kłopotliwemu zagadnieniu dokładnie tyle czasu, ile ów uczeń potrzebuje. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu praca podczas korepetycji jest bardziej efektywna i mniej stresująca dla ucznia.
Dzieci i młodzież przywiązują dużą wagę do tego, w jaki sposób odbierani są przez grupę rówieśniczą. Niejeden młody człowiek boi się stać obiektem drwin, gdy udzieli złej odpowiedzi na lekcji; wielu też stresuje się na samą myśl o zadaniu nauczycielowi pytania na forum klasy, więc woli nie pytać w ogóle. Podczas korepetycji uczeń nie musi się obawiać, że za złą odpowiedź zostanie skarcony lub wyśmiany, a przy tym wie, że w każdej chwili może poprosić korepetytora o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień. Praca w takiej komfortowej atmosferze pomoże uczniowi nie tylko sprawniej przyswoić trudny materiał, ale też nabrać pewności siebie.
Korepetycje są też dobrym sposobem na „odczarowanie” nielubianego przedmiotu. Wielu uczniów odstraszają przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka czy chemia. Stereotypowe postrzeganie tych przedmiotów jako trudnych i hermetycznych powoduje, że młodzi ludzie zniechęcają się do nich już na starcie i zakładają, że na pewno sobie z nimi nie poradzą. Tymczasem przepracowanie nielubianych zagadnień z korepetytorem, który potrafi pokazać je z innej, ciekawszej strony, a przy tym jest pasjonatem danej dziedziny, może zaowocować nie tylko zmianą nastawienia ucznia, ale nawet zainteresowaniem znienawidzonym wcześniej przedmiotem.
Kiedy pojawiają się pierwsze trudności szkolne, zadanie korepetytorów zazwyczaj biorą na siebie rodzice – niestety, z różnym skutkiem. Obok rodziców obdarzonych talentem pedagogicznym, siłą rzeczy zdarzają się też bardziej niecierpliwi, nieumiejący jasno wytłumaczyć dziecku problematycznych zagadnień lub też, szczególnie w przypadku trudniejszych partii materiału, niedysponujący wystarczającą wiedzą. W takiej sytuacji ratunkiem jest korepetytor – specjalista w swojej dziedzinie, często z doświadczeniem pedagogicznym, znający niuanse psychiki dzieci i młodzieży oraz efektywne metody nauczania. Profesjonalny i empatyczny korepetytor znacznie skuteczniej pomoże dziecku opanować problematyczny materiał niż zabiegany, zniecierpliwiony brakiem postępów rodzic.
Decydując się na korepetycje, młody człowiek wraz z rodzicami może wybrać taką formę, jaka mu najbardziej odpowiada. Jeśli lubi kontakty z rówieśnikami, może zdecydować się na zajęcia w grupie; jeżeli łatwiej jest mu się skupić podczas pracy „jeden na jednego”, może wybrać lekcje indywidualne. W zależności od rozkładu dnia całej rodziny uczeń może dojeżdżać na korepetycje do siedziby szkoły lub też odbywać je w domu. Bardzo wygodna jest też opcja korepetycji online, umożliwiająca skorzystanie z oferty wybranej szkoły bez względu na miejsce zamieszkania ucznia – przykładowo, z korepetycji w Poznaniu za pośrednictwem Internetu mogą korzystać tak samo poznaniacy, jak i uczniowie spoza miasta. Warto podkreślić przy tym oszczędność czasu, jaki trzeba by przeznaczyć na dojazd, i łatwość odbycia lekcji z dowolnego miejsca; wystarczy tylko dysponować sprawnym łączem internetowym.