Mapy myśli – potężne narzędzie do robienia notatek

Mind Mapping, Concept Mapping, Spray Diagrams i Spider Diagrams, to tylko niektóre nazwy dosyć popularnego systemu organizowania pracy, nauki i segregowania myśli.

Czy kiedykolwiek studiowałeś jakiś temat lub przeprowadzałeś burzę mózgów, aby znaleźć strony z informacjami, ale nie masz jasnego obrazu tego, jak to pasuje?

Tutaj może pomóc mapowanie myśli. Mind Mapping to przydatna technika, która wspiera naukę, usprawnia rejestrowanie informacji, pokazuje, w jaki sposób powiązane są różne fakty i pomysły oraz usprawnia kreatywne rozwiązywanie problemów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 

O mapach myśli

 

Mapy myśli zostały spopularyzowane przez autora i konsultanta Tony’ego Buzana. Używają dwuwymiarowej struktury zamiast formatu listy konwencjonalnie używanego do robienia notatek. Ułatwia to zapamiętywanie informacji, ponieważ są one przechowywane w formacie łatwym do zapamiętania i szybkiego przeglądu.

Dobra mapa myśli pokazuje „kształt” tematu, względne znaczenie poszczególnych punktów oraz sposoby, w jakie fakty odnoszą się do siebie. Badania pokazują, że jest to szczególnie korzystne w przypadku złożonych informacji, na przykład podczas planowania biznesowego i opracowywania strategii.

Mapy myśli są bardziej kompaktowe niż konwencjonalne notatki i często zajmują tylko jedną stronę papieru. Pomaga to tworzyć skojarzenia i generować nowe pomysły. Możesz także łatwo dodawać nowe informacje, nawet do mapy myśli, którą już narysowałeś.

Mapowanie myśli może również pomóc w rozbiciu dużych projektów lub tematów na porcje do zarządzania, dzięki czemu możesz efektywnie planować bez przytłoczenia i nie zapominając o czymś ważnym.

 

Do czego mogę używać map myśli?

 

Mapy myśli są przydatne do:

 • Burza mózgów – indywidualnie i jako grupa
 • Podsumowanie informacji
 • Robić notatki
 • Konsolidacja informacji z różnych źródeł
 • Myślenie przez złożone problemy
 • Jasne przedstawianie informacji
 • Studiowanie i zapamiętywanie informacji

 

Mapy myśli są również przydatne do odświeżania informacji w twoim umyśle. Kiedy zapisujesz kształt i strukturę mapy myśli w pamięci, często możesz uzyskać wskazówki potrzebne do zapamiętania zawartych w niej informacji, po prostu zerkając szybko na mapę. Badania wykazały, że dzięki temu są one bardzo cenne, na przykład podczas nauki języka.

Dzięki Mapom umysłu możesz naprawdę wykazać się pomysłowością, dzięki czemu świetnie nadają się do pobudzenia kreatywności. Jeśli dodasz kolory, obrazy lub rysunki, mogą nawet przypominać dzieło sztuki!

 

Jak narysować podstawową mapę myśli

 

Aby narysować mapę myśli, wykonaj następujące pięć kroków:

Krok 1. Napisz tytuł badanego tematu lub projektu na środku strony i narysuj wokół niego okrąg, jak pokazano na rysunku 1 poniżej.

(Nasz prosty przykład pokazuje mapę myśli działań potrzebnych do zapewnienia udanej prezentacji).

Krok 2. Narysuj linie z tego kręgu, gdy myślisz o podtytułach tematu lub ważnych faktach lub zadaniach związanych z twoim tematem. Oznacz te linie podtytułami. (Patrz rysunek 2 poniżej.)

mindmap-2

Krok 3. Zanurz się głębiej w temat, aby odkryć kolejny poziom informacji (na przykład powiązane podtematy, zadania lub fakty). Następnie połącz je z odpowiednimi podpozycjami. (Patrz rysunek 3 poniżej.)

mind-map-3

Krok 4. Powtórz proces dla następnego poziomu faktów, zadań i pomysłów. Narysuj linie z odpowiednich nagłówków i oznacz je.

 

Krok 5. Gdy odkryjesz nowe informacje lub pomyślisz o dodatkowych zadaniach, dodaj je do swojej mapy myśli w odpowiednich miejscach.

Kompletna mapa myśli może mieć główne linie tematyczne promieniujące we wszystkich kierunkach od środka, z podtematów rozwidlających się jak gałęzie i gałązki z pnia drzewa. Nie musisz martwić się o wytwarzaną przez siebie strukturę – ta ewoluuje sama z siebie.

 

 

Efektywne korzystanie z map myśli

 

Kiedy zrozumiesz, jak robić notatki w formacie mapy myśli, możesz opracować własne konwencje dotyczące ich dalszego rozwijania. Następujące sugestie mogą pomóc Ci w pełni wykorzystać Mapy Umysłu:

 • Używaj pojedynczych słów lub nieskomplikowanych zwrotów – nie komplikuj. W Mapach myśli pojedyncze mocne słowa i krótkie, znaczące frazy mogą silniej przekazywać to samo znaczenie. Nadmiar słów zaśmieca mapę myśli.
 • Drukuj słowa – będą łatwiejsze do odczytania niż pisanie razem lub niewyraźne.
 • Użyj koloru do oddzielenia różnych pomysłów – kolor może pomóc w pokazaniu organizacji tematu. Może także sprawić, że Twoja mapa myśli będzie bardziej atrakcyjnym dokumentem i pomoże ci wizualizować różne części mapy myśli do przyszłego przywołania.
 • Używaj symboli i obrazów – zdjęcia mogą pomóc Ci zapamiętać informacje bardziej efektywnie niż słowa, więc używaj symboli lub obrazów, które coś dla ciebie znaczą, używaj ich. (Możesz używać bibliotek zdjęć, takich jak iStock, do pozyskiwania obrazów niedrogo.)
 • Używanie połączeń krzyżowych – Informacje w jednej części mapy myśli mogą odnosić się do innej części, więc narysuj linie, aby pokazać te połączenia krzyżowe. Pomoże ci to zobaczyć, jak jedna część przedmiotu wpływa na inną.

 

Przykład wizualny

 

Kliknij miniaturę poniżej, aby zobaczyć świetny przykład mapy myśli o dużym wpływie wizualnym:

nauka-mapa-mysli

Źródło: https://consider.pl/mapa-mysli-opis-narzedzia-sposoby-pracy-przyklady/

 

W czym tworzyć mapy myśli?

 

Co sprawia, że ​​jest to doskonałe narzędzie do mapowania myśli? Mapowanie myśli to dość swobodna koncepcja, co oznacza, że ​​potrzebujesz aplikacji, która zniesie wszystko, co na nią rzucisz. Twój pomysł na schludną i uporządkowaną mapę myśli może być pomysłem innych osób na bałaganiarskie piekło i na odwrót.

Z drugiej strony, mapowanie myśli ma pomóc w uporządkowaniu chaotycznych pomysłów. Nie może być zbyt sypki, jak powiedzmy MS Paint; po prostu nie miałoby to sensu.

Przejdź od pomysłów z burzy mózgów do porządku wizualnego! Jeśli chodzi o dobre oprogramowanie do mapowania myśli, szukamy czegoś, co może przyjąć wszelkie pomysły z burzy mózgów i przekształcić je w uporządkowaną mapę myśli.

Inne funkcje, takie jak współpraca, są przyjemne, ale dla niektórych użytkowników opcjonalne. Jeśli jesteś pisarzem solowym, nie musisz umieć pracować z innymi ludźmi. Jeśli jesteś częścią małego start-upu, zdecydowanie to robisz. Omówimy najpopularniejsze oprogramowanie do mapowania myśli, które będzie działać w obu przypadkach.

Wreszcie, podobnie jak w przypadku wszystkich decyzji dotyczących oprogramowania, aplikacja do mapowania myśli, której używasz do burzy mózgów, jest bardzo osobista. Moja doskonała aplikacja może podnieść Cię na szczyt. Dlatego zamierzamy objąć szeroki wybór.

 

10 najlepszych narzędzi do mapowania myśli (oprogramowania)


Dostępnych jest wiele dobrych aplikacji do mapowania myśli, a ponieważ proces twórczy jest zwykle dość osobisty, trudno jest sporządzić między nimi mocne i szybkie porównania „tak jest lepiej”. Wszystkie przedstawione poniżej aplikacje do mapowania myśli są dobre; po prostu niektóre z nich będą dla ciebie lepsze niż inne.

1. Bubbl.us (Internet)

Bubbl.us to internetowe narzędzie do tworzenia map myśli. W przeciwieństwie do niektórych innych rozwiązań, które często próbują zrobić dużo więcej, Bubbl.us koncentruje się na czystym mapowaniu myśli. To jedna z najprostszych dostępnych aplikacji do burzy mózgów w chmurze.

Bubbl.us ma dwa poziomy: bezpłatny i premium. Użytkownicy planu Free są ograniczeni do 3 map myśli i otrzymują tylko podstawowe funkcje. Plan Premium zaczyna się od 6 USD / miesiąc / użytkownika i umożliwia takie funkcje, jak współpraca w czasie rzeczywistym i historia zmian.

Jeśli chcesz, aby wszystko było tak proste, jak to tylko możliwe i wiesz, że nie potrzebujesz więcej niż aplikacja do tworzenia map myśli, Bubbl.us może być tym, czego szukasz.

2. XMind 8 (macOS, Windows, iOS)

XMind to jedna z bardziej profesjonalnych dostępnych opcji i może być najlepszym oprogramowaniem do map myśli dla komputerów Mac. Istnieją trzy różne opcje cenowe, XMind 8 (bezpłatny), XMind 8 Plus (79 USD) i XMind Pro (99 USD), ale aby jak najlepiej go wykorzystać, musisz przynajmniej wyłożyć Plusa i realistycznie , dla Pro.

Chociaż możesz tworzyć mapy myśli w podstawowym planie, nie możesz ich eksportować do innych formatów. Plan Plus dodaje możliwość ich eksportu. Pro dodaje zaawansowane funkcje, takie jak tryb prezentacji, dzięki czemu możesz prezentować swoje mapy myśli swoim współpracownikom, oraz tryb burzy mózgów, aby ułatwić tworzenie.

Dzięki XMind Cloud możesz synchronizować swoje mapy myśli między urządzeniami i ze znajomymi.

XMind jest opisywany jako „najpopularniejsze narzędzie do tworzenia map myśli na świecie” i łatwo zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

3. WiseMapping (Internet)

WiseMapping to bezpłatne oprogramowanie do mapowania myśli online dla osób fizycznych i firm. Ponieważ działa tylko z przeglądarką, nie ma znaczenia, jakiego urządzenia używasz, aby uzyskać do niego dostęp.

Jeśli prowadzisz własną firmę, możesz nawet uruchomić kopię WiseMapping na swoim własnym serwerze. Powinno to złagodzić wszelkie obawy związane z używaniem aplikacji internetowej.

4. Mindomo (macOS, Windows, Linux, iPad, Android)

Mindomo to darmowa aplikacja do mapowania umysłów dla systemów macOS, Windows i Linux. Istnieją również aplikacje do synchronizacji iPada i Androida, dzięki czemu możesz pracować nad mapami myśli w podróży.

Mindomo jest bezpłatne dla maksymalnie 3 map myśli z ograniczonymi funkcjami. Jeśli chcesz wykonywać takie czynności, jak tworzenie kopii zapasowych map w Dropbox, dodawanie wideo lub audio lub eksportowanie ich do innych formatów, musisz przejść na płatny plan. Plan Premium wynosi 36 USD / 6 miesięcy i zapewnia 1 konto użytkownika. Plan Professional wynosi 90 USD / 6 miesięcy i zapewnia 1 konto użytkownika i 5 kont gościa, a także umożliwia edycję gościa. Plan Team wynosi 142 USD / 6 miesięcy i obejmuje 5 kont użytkowników.

5. FreeMind (macOS, Windows, Linux)

FreeMind to bezpłatna aplikacja typu open source dla systemów macOS, Windows i Linux. Chociaż jest trochę mniej przyjazny dla użytkownika i intuicyjny niż niektóre inne rozwiązania, jest dość potężny i elastyczny.

FreeMind nie ma zbyt wielu funkcji współpracy, więc jest najlepszy tylko dla jednego użytkownika. Jeśli tworzysz mapy myśli tylko dla siebie, a inne bezpłatne opcje wydają się nieco podstawowe lub ograniczone z powodu płatnych planów, FreeMind może być rozwiązaniem dla Ciebie.

6. IdeaFlip (Internet)

IdeaFlip to oprogramowanie internetowe przeznaczone do grupowej burzy mózgów, chociaż oczywiście mogą z niego korzystać osoby fizyczne. Jako aplikacja internetowa może być używana na dowolnym komputerze stacjonarnym lub tablecie.

Indywidualne plany, które sprawdzą się dla małych zespołów, zaczynają się od 9 USD miesięcznie. Rozwiązania dla przedsiębiorstw zaczynają się od 145 USD i oferują funkcje zarządzania zespołem.

7. MindNode (macOS, iOS)

MindNode to piękne rozwiązanie do mapowania myśli dla macOS i iOS. Aplikacja na Maca kosztuje 29,99 USD, a aplikacja na iOS 9,99 USD. Podczas gdy niektóre rozwiązania do mapowania myśli obejmują wszystko i zlewozmywak, MindNode naprawdę koncentruje się na burzy mózgów i organizowaniu ich w spójne mapy myśli.

MindNode naprawdę uwzględnia pomysły projektowe Apple i zawiera funkcje, takie jak pełna obsługa VoiceOver, synchronizacja iCloud oraz aplikacja Apple Watch, które nie są dostępne na innych platformach. Jeśli w pełni zainwestowałeś w ekosystem Apple, może to być najlepsza aplikacja dla Ciebie.

8. Scapple (macOS, Windows)

Jednym z klasycznych przykładów użycia mapy myśli jest autor piszący książkę, a Scapple jest do tego stworzony. Literature i Latte, programiści pisania aplikacji Scrivener, stworzyli również Scapple jako narzędzie pomagające pisarzom w zarysowaniu ich projektów.

Kosztuje 14,99 USD z bezpłatną wersją próbną. Scapple integruje się ze Scrivenerem, więc będziesz potrzebować obu aplikacji, aby w pełni go wykorzystać.

9. MindManager (macOS, Windows)

MindManager to najbardziej zorientowana na biznes aplikacja do mapowania myśli na tej liście. Jest używany przez duże firmy, takie jak Proctor and Gamble i integruje się z pakietem Microsoft Office. Aplikacja Windows jest w pełni funkcjonalna, a tym samym droższa niż aplikacja Mac. Aplikacja Windows kosztuje 349 USD za licencję, a aplikacja Mac kosztuje 179 USD. Dostępny jest 30-dniowy bezpłatny okres próbny.

Oczywiście w tym przedziale cenowym i mając na celu bycie rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, MindManager jest jednym z potężniejszych narzędzi oprogramowania do mapowania umysłów na tej liście. To nie jest tylko wizualna burza mózgów dla małego zespołu, to coś, na co dyrektor finansowy firmy z listy Fortune 500 może się zgodzić.

Większość zespołów nie będzie potrzebować czegoś tak skoncentrowanego na przedsiębiorstwie jak MindManager, jednak jeśli Twój zespół chce pracować z dużo większymi firmami, na przykład jako konsultanci, warto to sprawdzić, zwłaszcza jeśli ta firma już z niego korzysta.

10. Lucidchart (Internet)

Lucidchart nie jest aplikacją do tworzenia map umysłów, ale jest aplikacją do tworzenia diagramów. To sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia map myśli, ale także zapewnia znacznie większą elastyczność w tworzeniu wykresów innych rzeczy, takich jak przepływy procesów. Jest używany przez Netflix, Spotify i Ford.

Jeśli potrzebujesz map myśli do burzy mózgów, ale chcesz także narzędzia, które można wykorzystać również do innych rzeczy, Lucidchart to dobry wybór. Podstawowa licencja dla jednego użytkownika zaczyna się od 4,95 USD / miesiąc, a licencje na Teams zaczynają się od 20 USD / miesiąc dla trzech użytkowników. Istnieje również limit bezpłatny, jeśli potrzebujesz tylko podstawowych funkcji.

 

Podsumowanie

 

Mind Mapping to potężna metoda robienia notatek. Mapy myśli nie tylko podkreślają ważne fakty, ale także pokazują ogólną strukturę przedmiotu i względne znaczenie poszczególnych jego części. Są świetne, gdy trzeba kreatywnie myśleć, i mogą pomóc w tworzeniu nowych połączeń między pomysłami. Jest to przydatne, gdy masz problemy do rozwiązania. Aby efektywnie korzystać z map myśli, najlepiej wydrukować słowa, użyć różnych kolorów (w celu zwiększenia efektu wizualnego) oraz zastosować symbole i obrazy, aby pobudzić kreatywne myślenie. Jeśli prowadzisz badania lub robisz notatki, spróbuj eksperymentować z Mapami myśli. Pokochasz je od pierwszego wejrzenia!

ZAŁĄCZNIKI