Matura z angielskiego nie taka straszna jak ją piszą

Matura z angielskiego nie taka straszna jak ją piszą

Większość licealistów na samą myśl o zbliżającej się maturze dostaje ciarek na skórze. Jest to oczywiście jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, jednak da się go pokonać. Na początku towarzyszy nam ogromny stres, jednak po zdaniu wydaje się to zabawne, że tak się tym przejmowaliśmy -studenci potwierdzają. Jeśli włożymy trochę pracy w podręczniki do angielskiego, poznamy kilka trików i będziemy mieć dobre podejście wszystko jest do zrobienia. Matura pisemna to schemat, którego w prosty sposób można się nauczyć, z kolei część ustna to wielka improwizacja. Trzeba podejść do tego na luzie i pokazać swoje mocne strony. Take it easy!

 

Na początek część pisemna

 

Pozornie wydaje się to bardzo skomplikowana kwestia, wiele zagadnień, nie wiemy jaki temat nam się trafi. Jednak jeśli chwilę się nad tym zastanowimy język angielski towarzyszy nam każdego dnia. Oglądamy anglojęzyczne filmiki, śmiejemy się z memów, a także mamy znajomych za granicą. Język angielski na poziomie podstawowym nie jest niczym innym, niż tym co używamy na co dzień. W pierwszej części mamy mamy zadania ze słuchu. Po wysłuchaniu nagrania musimy zaznaczyć co jest prawdą, a co fałszem; dopasować zdanie do konkretnej wypowiedzi, albo wybrać odpowiedź spośród opcji a, b, c. Plusem tej części jest to, że nawet jak nie znamy odpowiedzi na dane pytanie możemy strzelać -może akurat się uda! W dalszej części mamy do czynienia z tekstem czytanym i prostymi zagadnieniami gramatycznymi (również forma zamknięta). Takich zadań jest mnóstwo w podręcznikach do angielskiego. Najwięcej stresu dostarcza maturzystom część pisemna, jednak obawy są bezpodstawne. Jest to prosta forma, najczęściej email, maksymalnie do 130 słów. Już dłuższe wiadomości czasami wysyłamy do znajomych. 

 

Pierwsza część jest prosta, jednak jeśli chodzi o mówienie…

 

Lęk przed mówieniem doskwiera każdemu z nas. Niestety nie przezwyciężymy go bez praktyki. Tego niestety nie nauczymy się z podręczników do angielskiego. Słuchamy (i śpiewamy) anglojęzyczne piosenki, oglądamy filmy, rozmawiamy ze znajomymi. Wszystko rozumiemy, w głowie układamy wzorową wypowiedź, jednak jak przychodzi do mówienia… To wcale nie jest takie łatwe. Najwyższy czas przełamać lody, matura ustna z języka angielskiego może być ku temu doskonałym pretekstem. Co prawda każdy maturzysta dostaje swój indywidualny zestaw pytań, jednak ich formuła jest taka sama dla każdego. Po wejściu na salę losujemy karteczkę z trzema zadaniami. Pierwszym z nich jest odgrywanie ról (dialog z osobą z komisji, która wciela się w konkretną postać). Drugim zadaniem jest opis ilustracji i odpowiedź na pytania do niej. A na koniec pozostaje materiał stymulujący. Zazwyczaj polega to na tym, że dostajemy 3/ 4 obrazki, plakaty i mamy z nich wybrać jeden, odpowiednio argumentując swoją decyzję, wyjaśniając dlaczego odrzuciliśmy pozostałe opcje. W całym egzaminie nie jest oceniana nasza znajomość specjalistycznego słownictwa, tylko swoboda wypowiedzi -nawet ta z błędami. Nawet jak nie wiemy co powiedzieć w danym temacie, mówmy o czymś innym. Najgorsza jest cisza!

 

Grunt to dobre myślenie!

 

Najważniejsze w tym egzaminie jest dobre podejście. Jeśli przygotowujemy się do matury z podręczników do angielskiego, róbmy to w jak najbardziej praktyczny i ciekawy sposób. Jest wiele taktyk: robienie fiszek, przyjemne miejsce nauki, system nagród, a także nauka połączona z rozrywką np. podczas oglądania filmów. Jeśli pokochamy język matura z angielskiego będzie dla nas czymś naturalnym. Teoria połączona z praktyką będzie najlepszym wyjściem. Nie ma się co za bardzo stresować, matura ma inne części, które wymagają dogłębniejszych przygotowań. Zamiast kurczowo powtarzać dzień wcześniej wszystkie możliwe słówka występujące w podręczniku do angielskiego, lepiej pójść na spacer i zaufać wiedzy, którą już posiadamy, Pamiętajmy, że do zdania wystarczy zaledwie 30% -to mniej, niż połowa! Jeżeli mamy minimalną wiedzę, kilka trików i zwrotów w kieszeni, a także pokażemy, że zależy nam na zdaniu matury z angielskiego to na pewno nam się uda. Dobre podejście to podstawa sukcesu!