Nauka poprzez zabawę – efekty są zdumiewające

Nauka poprzez zabawę efekty są zdumiewające

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że już sama perspektywa długiego, nużącego siedzenia przy książkach jest dla ucznia czymś strasznym. Co więcej, nawet dorośli mają z tym niekiedy problem. Nagle mamy milion ważniejszych rzeczy do zrobienia, wszystko nas rozprasza, a może jeszcze przed rozpoczęciem coś zjemy albo napijemy się kawy? Nauka nie jest taka prosta, ale jednak uczyć się trzeba. Kluczem do sukcesu jest znalezienie idealnej metody. W okresie dzieciństwa najważniejszą aktywnością jest zabawa. Więc może zamiast na siłę odciągać od tego dzieciaki lepiej im na to pozwolić? Możemy w prosty sposób ‘przemycić’ treści edukacyjne, wywołując jednocześnie uśmiech na twarzy. Taka nauka jest dużo bardziej efektywna dla każdego ucznia!

Postaw na ruch

Dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Setki pytań na minutę, na które często sami nie znamy odpowiedzi. Osoby w tak młodym wieku ciężko przekonać do zgłębiania wiedzy z prostych książek. Oglądanie kolorowych obrazków i zdjęć może być częścią, jednak podstawą są przede wszystkim zabawy ruchowe. Dzieci uwielbiają skakać, biegać, i poznawać świat na swój własny sposób. Pozwólmy im na to! Szczególnie wartościowym przeżyciem będzie przeniesienie się świeże powietrze, ponieważ świat natury jest najbardziej fascynujący dla maluchów, dostrzegają każdy szczegół. Pozwólmy im na to! Dla uczniów nieco starszych dobrze jest dołożyć do tego wszystkiego wycieczki do muzeów, zoo, na wystawy, spektakle. Pozornie wygląda to na rozrywkę, bo takową jest, jednak przeżycia i informacje których dowiedzą się osobiście zostaną z nimi na zawsze. Pobudzenie wielu zmysłów daje znakomite efekty.

Stwórz przestrzeń do kreatywności

Nauczyć się można wszystkiego, poszczególne przedmioty różnią się jedynie ilością przeznaczonego na nie czasu i zastosowaną metodą. Jednak dla ucznia nie liczą się jedynie suche fakty, tylko również umiejętność zastosowania ich w praktyce. Nic tak nie rozwija wyobraźni jak zabawa, dla dzieci nie ma rzeczy niemożliwych. Pobudzajmy więc nieustannie ich kreatywność! Możemy postawić na różne quizy, zagadki, gry planszowe, a także na rozwój umiejętności artystycznych. Kredki, farbki, plastelina są świetnymi narzędziami do tworzenia dziecięcej sztuki. Zrównoważony rozwój to wspieranie wszelkich, nawet pozornie nic nieznaczących dziedzin. Pomysłowość jest kluczem do wielu spektakularnych rozwiązań -obudźmy ją w dzieciach już teraz, a może za kilka lat będziemy cieszyć się z ich światowego sukcesu!

Praca w grupie od najmłodszych lat

Nie da się ukryć żyjemy w pewnym społeczeństwie, obowiązują pewne normy i zasady. W domu musimy dogadywać się z rodziną, w pracy ze współpracownikami, a nawet jadąc autobusem należy być kulturalnym i życzliwym dla innych. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć, nikt nie rodzi się z taką wiedzą. Dlatego tak ważne jest, żeby uczyć dzieci współpracy z innymi już od najmłodszych lat. Nie ma lepszej metody, niż zabawa z rówieśnikami, rodzeństwem. Muszą się dogadać, obmyślić plan, odegrać określone role. Dla uczniów jest to niepozorne zajęcie, rozrywka, jednak ma ogromne znaczenie w przyszłości. W większości zawodów praca w zespołach, z ludźmi to codzienność. A gdzie mamy nauczyć się radzenia sobie z konfliktami, osiągania kompromisów czy po prostu rozmowy jak nie w piaskownicy?

Artykuł powstał przy współpracy z Dlaucznia.pl