Nauka z domu w czasie pandemii w 7 krokach

nauka-z-domu

W tym niespotykanym czasie, kiedy ludzie na całym świecie przez tygodnie przebywają w domu, wszystko musi być zrobione inaczej. Edukacja, podobnie jak praca w czasie epidemii nie jest łatwym zadaniem. Musimy się rozwijać aby zdobywać kwalifikacje potrzebne do efektywnej pracy w przyszłości. Na szczęście, dzięki pomocy dobrze rozwiniętych, prywatnych szkół i uczelni jesteśmy w stanie budować swoją wiedzę poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych

Możesz być sam w domu lub poddany kwarantannie samotnie, wraz ze swoim partnerem lub całą rodziną – tak czy inaczej, przygotowania do egzaminu na studia, kursów lub szkoły średniej będą wymagać dostosowania do tego przestrzeni, aby umożliwić Ci pełną koncentrację. Przed pandemią łatwo było uciec na szybie przygotowanie przed zajęciami na studia do kawiarni lub bibliotki (a przynajmniej gdzieś, gdzie czujemy się komfortowo), ale teraz dostosowujemy się do nowej normy, w której nauka w domu jest jedyną opcją.

Oto kilka wskazówek, jak skutecznie uczyć się w domu, bez względu na sytuację.

1. Przygotuj (i wyczyść) przestrzeń do nauki

Jeśli masz już biurko w sypialni, to dobry początek. Zrób małą reorganizację, aby uporządkować przestrzeń i zrobić miejsce na książki, komputer i wszelkie inne narzędzia do nauki. Usuń, w wybranym czasie nauki, wszystko, co nie jest związane z twoim przygotowaniem do testu, egzaminu czy zajęć.

Jeśli nie masz biurka w pokoju (być może dzielisz miejsce na stole lub biurku z innymi osobami w domu), wybierz wydzielone miejsce do nauki. Upewnij się, że miejsce w którym się uczysz jest czyste, wolne od zakłóceń i ogólnie ciche podczas nauki. Pamiętaj też o usunięciu wszystkich materiałów do nauki po zakończeniu, aby przestrzeń mogła wrócić do pierwotnego celu. Pomocne jest użycie przenośnego pojemnika – takiego jak skrzynia, plecak lub małe pudełko – które możesz poświęcić na przechowywanie materiałów do nauki. Możesz trzymać wszystko razem i w razie potrzeby łatwo przemieszczać się między przestrzeniami.

2. Przekaż innym osobom w domu, że będziesz się uczyć

Ważne jest, aby poinformować każdego innego w domu, kiedy będziesz się uczyć, niezależnie od tego, czy jest to ustalona godzina każdego dnia, czy blok godzin w określone dni. To da ci czas na skupienie się i mam nadzieję, że nie będziesz przeszkadzał. Skupienie jest bardzo istotne. Jeżeli inni domownicy rozpraszają cię, poproś grzecznie o określoną ilość czasu potrzebną do nauki aby nie stracić koncentracji. Koncentracja to zawsze pojęcie względne, jedni uwielbiają słuchać muzyki podczas nauki bo cisza ich rozprasza, inni potrzebują idealnej ciszy. Ważne jest to, aby utrzymać możliwie najkorzystniejszy stan pozwalający na dobrą naukę. Nieprzewidziane wizyty innych domowników i ciągłe zaczepianie może zaburzyć cały tok nauki.

3. Wyłącz rozkojarzenie

Jeśli stwierdzisz, że musisz wyciszyć hałas wytwarzany przez innych w domu, przygotuj się na słuchawki i ulubioną muzykę do nauki. Muzyka instrumentalna – na przykład muzyka klasyczna, jazz, hip-hop lub synthwave – jest pomocna jako muzyka w tle, eliminując niechciany hałas, a także zapewniając motywującą ścieżkę dźwiękową do nauki. Eksperymentuj z różnymi gatunkami, aby zobaczyć, co Ci odpowiada. Pamiętaj o przestrzeganiu higieny słuchu. Nie przekraczaj wyznaczonych poziomów głośności aby nie uszkodzić słuchu. Długotrwałe przebywanie w słuchawkach na których ciągle leci głośna muzyka może doprowadzić do poważnych problemów ze słuchem.

4. Skup się

Podczas wybranych godzin nauki skup się. Im bardziej jesteś skoncentrowany/a i oddany/a, tym bardziej efektywny będzie twój czas nauki. Jeśli przekroczysz przydzielony czas, świetnie! Twoja hiper-koncentracja pomogła ci intensywnie się uczyć i przerobić więcej, niż planowałeś/aś. Jeśli trudno ci się skupić, zrób sobie krótką przerwę na rozciąganie, oddychanie lub przekąskę.

5. Nagradzaj siebie

Izolacja podczas kwarantanny jest już sama w sobie wystarczająco przykra i obciążająca. Nie spraw, aby nauka też była przykrym i frustrującym obowiązkiem. Jeśli udało Ci się uczyć i skupiać przez cały wyznaczony czas, nie zapomnij o sobie! Nagrodą może być dodatkowa godzina niezapomnianego oglądania ulubionego programu, jedzenia pobłażliwego deseru, drzemki lub czegokolwiek innego, co sprawi ci przyjemność. Wzmocni to dobre nawyki związane z nauką i, oczywiście, będzie zasłużoną nagrodą.

6. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj

Niezależnie od tego, czy czytasz dla przyjemności, czy z obowiązku wynikającego z zajęć, trzymaj się tego. Udowodniono, że czytanie pomaga w budowie słownictwa, gramatyce i zrozumieniu standaryzowanych testów. Pomoże również pobudzić umysł w czasie kwarantanny.

7. Ustal realistyczne cele

Opracowując plan nauki, pamiętaj o ustaleniu celów, które faktycznie możesz osiągnąć. Jeśli planujesz uczyć się przez trzy godziny dziennie, a być może także żonglujesz pracą w pełnym wymiarze godzin, którą teraz próbujesz wykonywać w domu, możesz stracić motywację i cenne godziny. Jeżeli Twoja szkoła/uczelnia nie ma sztywnych godzin zajęć on-line, tylko pracę na gotowych materiałach i egzaminy zdalne, to super. Pracuj i ucz się wtedy kiedy jest ci wygodniej. Jeżeli masz jednak sztywne godziny nauki wyznaczone przez miejsce w którym się uczysz to zaplanuj swój dzień o wiele wcześniej aby spełnić wymogi obecności i zachować maksymalne skupienie podczas lekcji lub wykładów.

Niezależnie od formy nauki ważna jest sumienność i realistycznie postawione cele. Jeżeli masz do przerobienia dany materiał, który normalnie zajmuje 4 jednostki lekcyjne po 45 minut to nie staraj się tego zrobić w dwie godziny. Jesteśmy tylko ludźmi i musimy zdawać sobie sprawę ze swoich ograniczeń.