Sprzedać, wyrzucić, oddać? Co zrobić ze starymi książkami?

Co-zrobić-ze-starymi-książkami

Posiadasz w domu stare, niepotrzebne książki i nie wiesz, co z nimi zrobić? Możliwości jest wiele. Poniżej przedstawiamy sprawdzone pomysły na to, co można zrobić z niechcianymi lekturami.

  1. Oddaj książki do biblioteki
  2. Nie czytasz? Sprzedaj

 

Oddaj książki do biblioteki

 

Jednym z najprostszych sposobów na szybkie pozbycie się niepotrzebnych książek jest ich oddanie do biblioteki. Placówki te – zwłaszcza w niewielkich miejscowościach – są często niedofinansowane, dlatego też podarowanie wartościowych pozycji jest dla nich szczególnie ważne. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie książki mogą zostać przez bibliotekę przyjęte. Przede wszystkim książki powinny być w dobrym stanie wizualnym oraz technicznym, tzn. nie mogą mieć brakujących stron, nie powinny być zabrudzone czy też nieaktualne. Najlepiej, aby były to pozycje jak najnowsze, choć wartościowe i cenne są również klasyki oraz lektury szkolne.

 

Nie czytasz? Sprzedaj

 

Innym sposobem na pozbycie się zalegających półki pozycji jest ich sprzedaż. Sposób ten przynosi dwojakie korzyści – nie dość, że umożliwia oczyszczenie półek, to wiąże się z uzyskaniem dodatkowych środków finansowych. Możliwości sprzedaży lektur jest sporo. Można skorzystać z popularnego serwisu aukcyjnego. Jest to dobry sposób zwłaszcza wówczas, gdy posiadamy naprawdę wyjątkowe, rzadko spotykane na rynku książki. Sposób ten pozwala na samodzielne ustalenie ceny, jaką chcemy za nie uzyskać. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że po wystawieniu aukcji nie wiemy, ile przyjdzie nam czekać na sprzedaż książki. Może być bowiem tak, że wbrew przewidywaniom pozycja nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, czego skutkiem będzie długotrwały brak sprzedaży. A należy przy tym pamiętać, że każdorazowe wystawienie aukcji w serwisie wiąże się z opłatami.

Dlatego też warto zastanowić się nad opcją sprzedaży książek w antykwariacie. Jeśli chodzi o skup starych książek Warszawa czy dowolne inne większe miasto dysponuje wieloma placówkami tego typu. Zanim jednak zaniesiemy do placówki posiadane książki, warto wcześniej zrobić ich szczegółową listę i przesłać mailowo do skupu, aby sprawdzić, czy będzie on zainteresowany ich zakupem. Może się bowiem zdarzyć tak, że placówka posiada już na stanie konkretne tytuły lub też ewentualnie pracownicy punktu uznają, że konkretne lektury nie będą się cieszyły powodzeniem wśród potencjalnych nabywców. W wielu punktach tego rodzaju znajdują się specjalne listy z poszukiwanymi aktualnie przez antykwariat tytułami. Ten sposób znacząco ułatwia proces sprzedawania książek.