Filologia rosyjska wraca do łask! Dlaczego warto ją studiować?

filologia-rosyjska-wraca-do-łask-mid

Zanim odpowiemy Ci, dlaczego filologia rosyjska to dobry wybór skupimy się na tym, dlaczego warto studiować na kierunkach filologicznych, czyli dosłownie mówiąc, dlaczego warto uczyć się języków obcych.

Podejmowanie decyzji o wyborze studiów jest jednym z pierwszych ważnych wyborów w dorosłym życiu każdego z nas. To czas, w którym po raz pierwszy to my sami decydujemy o tym, co chcemy studiować, na jakiej uczelni, a nawet w jakim mieście. Niestety jak to z trudnymi życiowymi decyzjami bywa, nie każdemu przychodzi to łatwo.

Załóżmy, że w Twojej głowie pojawiła się myśl- chce studiować języki obce. Pozwól, że wyjaśnię Ci, dlaczego jest to dobra decyzja.

Po pierwsze nauka języków obcych na uczelniach wyższych daje Ci możliwość zdobycia kompetencji językowych, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłej pracy. Po drugie co oczywiste, zawsze warto studiować. Jeśli interesujesz się kulturą danego kraju, jego językiem, uwielbiasz czytać książki tylko przedstawicieli tego właśnie narodu, to studiowanie języka obcego z tego kraju sprawi, że w przyszłości możesz znaleźć wymarzoną pracę, a Twoje życie może być dużo ciekawsze. Niech zgadnę, właśnie pomyślałeś sobie- po co mi studia, przecież mogę iść na kurs języka, ostrzegam- nic bardziej mylnego. Studiowanie na kierunkach filologicznych to nie tylko nauka języka, to również możliwość poznania jego kultury, historii, literatury, to dosłownie mówiąc kompletne zanurzenie językowe.

Ok. Mam nadzieje, że udowodniłam Ci, dlaczego Twój wybór jest dobry. Teraz zastanówmy się, jaką filologie wybrać. Pierwsza myśl, jaka przychodzi Ci do głowy to zapewne filologia angielska. Przecież angielski jest tak ważny, mówi się, że powinien być jak drugi język ojczysty. Otóż i prawda to i nie. Owszem angielski jest ważny, ale z drugiej strony kto go dziś nie zna. Studiując anglistykę, troszkę utrudniasz sobie sprawę. Dlaczego? Ponieważ magistrów filologii angielskiej jest mnóstwo w związku z czym i konkurencja na rynku pracy większa.

Jaki język wybrać?

Jaki język zatem wybrać? Naszym zdaniem filologia rosyjska. Tak, język rosyjski wraca do łask. Zresztą pamiętajmy, w tym języku na całym świecie porozumiewa się ponad 160 milionów ludzi. Zapotrzebowanie na język rosyjski rośnie, ponieważ na tę chwilę mamy już dwa pokolenia, które tego języka nie znają. Wykorzystaj to. Dołącz do grupy osób wyjątkowy, wyróżnij się na rynku pracy, wyróżnij się nawet w grupie twoich przyjaciół. Owszem filologia rosyjska jest niszowa, w związku z tym zastanawiasz się pewnie czy po tym kierunku znajdę pracę, naszym zdaniem czasem warto być specjalistą właśnie w dziedzinie niszowej. Studenci filologii rosyjskiej, którzy ukończyli Lingwistyczną Szkołę Wyższą wg. MNiSW znajdują zatrudnienie już ciągu pierwszych trzech miesięcy od ukończenia studiów, najczęściej pracują w charakterze tłumaczy np. literatury, jeszcze inni wykorzystują swój potencjał i dołączają do kadry naukowej naszej uczelni.

Dlatego, zanim wybierzecie konkretny język, który chcecie studiować zbadajcie rynek, pomyślcie jak będzie wyglądał, kiedy skończycie studia, zastanówcie się, ile daje wam możliwości i co najważniejsze czy leży w sferze waszych zainteresowań. My jedyne co możemy Wam zagwarantować to to, że język rosyjski przeżywa swój renesans, a filologia rosyjska stała się bardzo pożądanym kierunkiem studiów. Zatem podejmujcie decyzję szybko. Bo w końcu kto pierwszy ten lepszy.