Studia o profilu praktycznym na kierunku filologia niemiecka.

Germanistyka
Filologia niemiecka
– opis kierunku
Celem studiów jest wykształcenie absolwenta, który zgodnie z wybraną specjalizacją, przygotowany jest do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela lub tłumacza oraz w międzynarodowych korporacjach, w firmach posiadających kontakty międzynarodowe. Wybierając studia lingwistyczne w specjalności język niemiecki masz do wyboru:
Masz też możliwość wyboru jednej specjalizacji:
- nauczycielskiej
- tłumaczeniowej
- nauczycielsko-tłumaczeniowej (tylko na I stopniu)
- komunikacja w biznesie międzynarodowym i administracji
W trybach: stacjonarnym, niestacjonarnym.
Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy licencjata/magistra na kierunku filologia.

Parametry i forma studiów
Studia z zakresu filologii angielskiej są prowadzone w formie stacjonarnej, niestacjonarnej.
Czas trwania
Tryb studiów
Dni nauki
- Pon. – Pt. – stacjonarne
- Sb. – Ndz. – niestacjonarne
Dlaczego warto studiować filologię niemiecką ?
Każdy wie, że znajomość języków obcych jest obecnie niezbędna. Angielski jest obowiązkowy, natomiast znajomość języka niemieckiego na pewno będzie dużym plusem. Dzięki znajomości niemieckiego na poziomie zaawansowanym oraz dyplom uczelni wyższej na kierunku filologia specjalność język niemiecki z łatwością odnajdziesz się na rynku pracy. Niemcy są jedną z najpotężniejszych gospodarek europejskich i światowych. Sprawne komunikowanie się w języku niemieckim da Ci wiele korzyści: wiele atrakcyjnych i dobrze płatnych ofert pracy w kraju, możliwość wyjazdu do Niemiec i zaistnienie w atrakcyjnych, dobrze opłacanych branżach w światowych korporacjach. Poza tym zawsze jest dobrze znać i rozumieć język naszych potężnych sąsiadów Program nauczania filologii niemieckiej w LSW został opracowany, aby zaspokoić nawet tych najbardziej wymagających. Jeśli szukasz studiów germanistycznych na najwyższym poziomie, to studia w LSW są właśnie dla Ciebie. Wybierz germanistykę w Warszawie. Zajęcia na germanistyce są skoncentrowane na czterech głównych obszarach filologii niemieckiej:
- Umiejętności językowe
- Językoznawstwo
- Literatura
- Kultura
Program filologii niemieckiej w Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie zapozna Cię z jedną z największych na świecie tradycji literackich, kulturalnych, naukowych i filozoficznych. Czytanie prac Alberta Einsteina lub dzieł Johann Wolfgang von Goethe i Friedrich Schiller czy też Pieśni o Nibelungach w oryginale będzie z pewnością niesamowitym doświadczeniem. Dzięki znajomości języka niemieckiego na wysokim poziomie zyskasz także przewagę konkurencyjną w wielu zawodach zorientowanych na język, od nauczania po montaż, komunikację i środki masowego przekazu po funkcjonowanie w międzynarodowych korporacjach.
Germanistyka w LSW – forma studiów
Lingwistyczna Szkoła Wyższa oferuje na Kierunku Filologia specjalność język niemiecki:
- studia licencjackie,dzięki którym zdobędziesz solidne podstawy do wykonywania zawodu,
- studia magisterskie, które pozwolą Ci na rozwinięcie kompetencji językowych i zdobycie dodatkowej wiedzy.
W LSW możesz wybrać również tryb studiów i studiować dziennie, zaocznie lub wieczorowo. Dodatkowo, aby odpowiedzieć na wymogi związane z zagrożeniem epidemiologicznym, zajęcia w Lingwistycznej Szkole Wyższej są dostępne w formule studiów online
Studia licencjackie germanistyka (studia I stopnia)
Studia I stopnia na kierunku Filologia specjalność język niemiecki dadzą ci pewność siebie w posługiwaniu się językiem niemieckim. Podczas studiów przygotujesz się do przyszłej pracy i zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje. Szczegółowy opis zakładanych osiągnięć naszych absolwentów znajduje się w efektach kształcenia dla kierunku filologia angielska studia I stopnia o profilu praktycznym.
Specjalizacje - Studia Licencjackie
- Nabywasz uprawnienia do nauczania języka specjalności w szkołach podstawowych i przedszkolach (zgodnie z Rozporządzeniem MNISW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
- Dysponujesz bogatym warsztatem dydaktycznym, pozwalającym na nowoczesne prowadzenie nauczania języka obcego w przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy I – VI).
- Znasz najnowsze trendy w dydaktyce języków obcych.
- Jesteś przygotowany do odpowiedniego doboru i samodzielnego opracowania materiałów dydaktycznych na poziomie przedszkoli i szkół podstawowych. Umiesz samodzielnie korzystać z literatury przedmiotu, umożliwiającej ci poszerzanie wiedzy i umiejętności.
- Posiadasz podstawową wiedzę z zakresu testowania i oceniania.
- Masz świadomość konieczności stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.
- Posiadasz podstawową wiedzę z zakresu testowania i oceniania.
- Znasz zasady organizacji szkolnictwa w Polsce, zna Polskie Ramy Kwalifikacji (PRK), minima programowe obowiązujące w różnych typach szkół, a także podstawowe akty prawne, dotyczące systemu oświaty.
- Znajdziesz zatrudnienie w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, instytucjach kultury, mediach, instytucjach kultury. Będziesz mógł pracować w firmach wymagających umiejętności tłumaczeniowych, biurach i towarzystwach turystycznych, firmach międzynarodowych wymagających znajomości języka i kultury krajów obszaru języka specjalności.
- Potrafisz wykonywać tłumaczenia pisemne i ustne w języku specjalności.
- Potrafisz zawodowo funkcjonować na rynku tłumaczeń. Umiesz wykorzystać wiedzę z zakresu prawnej i organizacyjnej strony pracy tłumacza oraz przejawiasz postawę odpowiedzialności za słowo.
- Jesteś zorientowany na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie tłumaczenia i zdobywanie nowych umiejętności.
- Nabywasz wszystkie uprawnienia i umiejętności dla opisane dla obu specjalizacji nauczycielskiej i tłumaczeniowej
- Znajdziesz zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, firmach zagranicznych, przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych związanych z handlem zagranicznym lub posiadających kontakty międzynarodowe. Znajdziesz pracę również w instytucjach administracji samorządu terytorialnego, biurach tłumaczeń oraz organizacjach międzynarodowych wymagających znajomości języka i kultury krajów obszaru języka specjalności.
- Biegle posługujesz się biznesowym językiem niemieckim w mowie i w piśmie.
- Wykorzystujesz wiedzę i praktyczne umiejętności językowe w zakresie tłumaczenia tekstów o tematyce prawniczo-ekonomicznej, sporządzania dokumentów (umów, raportów, sprawozdań, etc.). Swobodnie prowadzisz spotkania, prezentacje i negocjacje, umożliwiające sprawne funkcjonowanie w środowisku międzynarodowym.
- Jesteś zorientowany na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie specjalistycznego języka niemieckiego. Chętnie podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe oraz zdobywasz nowe umiejętności.
Po ukończonych w LSW studiach licencjackich z zakresu filologii niemieckiej absolwenci mogą podjąć pracę lub kontynuować edukację na studiach II stopnia na tym samym lub innym kierunku bądź na wybranych studiach podyplomowych. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy licencjata na kierunku filologia niemiecka. Sprawdź ofertę promocyjną dla absolwentów!
Co potrafią nasi absolwenci po studiach licencjackich na germanistyce?
- Uzyskują kwalifikacje zawodowe w ramach wybranego zawodu.
- Uzyskują znajomość języka specjalności na poziomie C1.
- Nabywają znajomość drugiego wybranego języka obcego na poziomie komunikacyjnym (A2/B1). Dla zainteresowanych organizujemy dodatkowe zajęcia z praktycznej nauki drugiego języka obcego w trakcie III roku studiów, pozwalające na rozwijanie kompetencji językowych.
- Nabywają podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie językoznawstwa (z naciskiem na językoznawstwo stosowane) oraz w zakresie literaturoznawstwa i kulturoznawstwa.
- Rozwijają kulturę myślenia i sztukę argumentacji.
- Uzyskują podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu technologii informacyjnych, przedsiębiorczości i BHP.
- Rozwijają ważne kompetencje społeczne takie jak: umiejętność pracy w zespole, świadome wytyczanie ścieżki własnej kariery zawodowej.
Studia magisterskie anglistyka (studia II stopnia)
Program studiów magisterskich na germanistyce w Lingwistycznej Szkole Wyższej stanowi kontynuację studiów licencjackich. Jest opracowany pod kątem przekazania studentom bogatej wiedzy lingwistycznej w ramach wybranej specjalizacji. Rozwija i pogłębia wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobyte na studiach pierwszego stopnia, a jednocześnie oferuje możliwości dalszego kształcenia absolwentom innych kierunków i specjalizacji. Praktyczny profil kształcenia narzuca konieczność położenia nacisku na zastosowanie wiedzy zdobytej na zajęciach, na rozwijanie kompetencji zawodowych i kompetencji społecznych. Ważną częścią programu studiów są obowiązkowe praktyki zawodowe
Specjalizacje - Studia Magisterskie
- Nabywasz uprawnienia do nauczania języka specjalności w szkołach ponadpodstawowych (zgodnie z Rozporządzeniem MNISW z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
- Dysponujesz bogatym warsztatem dydaktycznym, pozwalającym na nowoczesne prowadzenie nauczania języka obcego w przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy I – VI).
- Znasz najnowsze trendy w dydaktyce języków obcych.
- Jesteś przygotowany do odpowiedniego doboru i samodzielnego opracowania materiałów dydaktycznych na poziomie przedszkoli i szkół podstawowych
- Samodzielnie korzystasz z literatury przedmiotu, umożliwiające Ci poszerzanie swojej wiedzy i swoich umiejętności.
- Posiadasz podstawową wiedzę z zakresu testowania i oceniania.
- Masz świadomość konieczności stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.
- Posiada podstawową wiedzę z zakresu testowania i oceniania.
- Znasz zasady organizacji szkolnictwa w Polsce oraz Polskie Ramy Kwalifikacji (PRK). Sprawnie poruszasz się w tematyce minimów programowych obowiązujących w różnych typach szkół. Znasz podstawowe akty prawn dotyczące systemu oświaty.
- Znajdziesz zatrudnienie w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, instytucjach kultury, mediach, instytucjach kultury. Będziesz mógł pracować w firmach wymagających umiejętności tłumaczeniowych, biurach i towarzystwach turystycznych, firmach międzynarodowych.
- Będziesz potrafił wykonywać tłumaczenia pisemne i ustne w języku specjalności.
- Będziesz zawodowo funkcjonować na rynku tłumaczeń,
- Jesteś zorientowany na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie tłumaczenia i zdobywanie nowych umiejętności.
- Zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu translatoryki.
- Znajdziesz zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, firmach zagranicznych, przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych związanych z handlem zagranicznym lub posiadających kontakty międzynarodowe. Znajdziesz pracę również w instytucjach administracji samorządu terytorialnego, biurach tłumaczeń oraz organizacjach międzynarodowych wymagających znajomości języka i kultury krajów obszaru języka specjalności.
- Biegle posługujesz się biznesowym językiem niemieckim w mowie i w piśmie.
- Wykorzystujesz wiedzę i praktyczne umiejętności językowe w zakresie tłumaczenia tekstów o tematyce prawniczo-ekonomicznej, sporządzania dokumentów (umów, raportów, sprawozdań, etc.). Swobodnie prowadzisz spotkania, prezentacje i negocjacje, umożliwiające sprawne funkcjonowanie w środowisku międzynarodowym.
- Jesteś zorientowany na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie specjalistycznego języka niemieckiego. Chętnie podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe oraz zdobywasz nowe umiejętności.
Co potrafią nasi absolwenci po studiach magisterskich na germanistyce?
- Z łatwością odnajdują się na krajowym i międzynarodowym rynku pracy, dzięki uzyskanym kwalifikacjom zawodowym w ramach wybranego zawodu oraz znajomości języka wybranej specjalności na poziomie C2;.
- Dysponują praktyczną znajomością realiów wybranego obszaru językowego nabywając pogłębioną wiedzę w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa wybranego języka specjalności;
- Przygotowani są do dalszego rozwoju naukowego na studiach III stopnia (studiach doktoranckich) poprzez pogłębienie wiedzy praktycznej z zakresu metodologii badań naukowych ze szczególnym uwzględnieniem badań empirycznych w glottodydaktyce lub translatoryce.
- Po ukończonych w LSW studiach magisterskich absolwenci mogą podjąć pracę lub kontynuować edukację na studiach III stopnia (studiach doktoranckich) na tym samym lub innym kierunku bądź na wybranych studiach podyplomowych.
- Absolwent studiów II stopnia otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy magistra na kierunku filologia.
Po ukończonych w LSW studiach magisterskich z zakresu filologii niemieckiej absolwenci mogą podjąć pracę lub kontynuować edukację na studiach podyplomowych. Studenci uzyskują wszystkie efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie ogólnym oraz z zakresu wybranej specjalizacji. Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy magistra na kierunku filologia.
WYŚWIETL EFEKTY KSZTAŁCENIA
dla kierunku filologia I stopnia – profil praktyczny
WYŚWIETL EFEKTY KSZTAŁCENIA
dla kierunku filologia II stopnia – profil praktyczny
Studia dzienne w LSW na kierunku germanistyka (stacjonarne)
W Lingwistycznej Szkole Wyższej na studiach licencjackich masz możliwość studiowania w trybie stacjonarnym, czyli inaczej mówiąc możesz studiować dziennie. Zajęcia się odbywają od poniedziałku do piątku od wczesnych godzin porannych do późnych godzin popołudniowych.
Studia dzienne na kierunku Filologia, specjalność język niemiecki mają wiele zalet:
- Codzienny kontakt z wykładowcami;
- Maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje uczelnia;
- Koncentracja na nauce i samym studiowaniu;
- Większa liczba godzin dydaktycznych = większy zakres materiału;
- Dodatkowe możliwości rozwoju w zajęciach poza obowiązkowym programem studiów
- Stały dostęp do zasobów Biblioteki;
- Łatwość załatwienia wszelkich spraw administracyjnym związanych z procesem studiowania (stypendia, urlopy dziekańskie itp.).
Jeśli zatem chcesz mieć codzienny kontakt z uczelnią i językiem niemieckim oraz jak najlepiej wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferuje uczelnia, wybierz Germanistykę studia dzienne w LSW.
Studia zaoczne (niestacjonarne) na germanistyce
W Lingwistycznej Szkole Wyższe możesz również podjąć studia zaoczne. Taki tryb studiów masz do wyboru na studiach licencjackich. Studia magisterskie są prowadzone tylko w formie niestacjonarnej. Zajęcia odbywają się w co drugi weekend (sobota i niedziela) od wczesnych godzin porannych do godzin wieczornych.
Dlaczego warto pomyśleć o studiach zaocznych w LSW?
- Możesz pogodzić studia z pracą zawodową.
- Zdobywasz dyplom uczelni wyższej bez konieczności codziennego uczestnictwa w zajęciach.
- Zyskujesz większą swobodę w planowaniu nauki.
- Program studiów jest bardziej skondensowany z utrzymaniem wysokiej jakości nauczania.
- Nie musisz codziennie pojawiać się w uczelni.
Studia zaoczne są jednocześnie bardziej wymagające od studiów dziennych. Studenci muszą wykazać się większym zaangażowaniem, samodyscypliną oraz systematycznością w procesie przyswajania wiedzy. Jeśli jednak planujesz pracować na pełny etat i rozwijać swoje kompetencje lingwistyczne studiując, wybierz językowe studia zaoczne w LSW na kierunku Filologia specjalność język niemiecki.
Kontakt
Jeśli masz pytania dotyczące oferty, przebiegu, terminów rekrutacji lub innych kwestii – napisz do nas!