Antyki, czyli seniorzy wśród książek

antyki

Ze starymi książkami jest jak z winem – im, starsze tym stają lepsze, bardziej dojrzałe. Kolekcjonowanie antyków, w tym zabytkowych książek, to hobby dla wymagających pasjonatów literatury, którzy nie podążają ślepo za trendami i marketingowymi sztuczkami. Nosisz się z zamiarem uzupełnienia kolekcji starych książek, a nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik!

Choć coraz większą popularnością cieszą się książki cyfrowe czy audiobooki, to stare książki od dekad, jak nie stuleci, mają stałe grono wytrwałych odbiorców, których nie ubywa mimo pokoleniowych zmian. Antyki mają swoją historie, także tę zapisana poza ramami twardej obwoluty. Czasami w zabytkowych książkach możemy odnaleźć enigmatyczną lub zabawną dedykację, do której sami możemy dopisać swoją historię lub próbować rozgryźć jej prawdziwy kontekst. Innym razem będziemy w posiadaniu białego kruka, rzadkiego wydania danej pozycji, której wartość będzie rosnąć z każdym kolejnym rokiem „leżakowania” na naszej półce.

Kolekcjonowanie starych książek to także świetna zabawa – wynajdywanie starych książek potrafi sprawić wiele radości oraz poszerzyć nasz kapitał kulturowy o pozycje spoza oficjalnych zestawień i kanonów. Bez względu na to, jakie będą nasze motywacje, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, gdy zaczynamy przygodę z kolekcjonowaniem starych książek.

 

1. Książka to antyk, ale nie mebel lub dekoracja

 

Będąc początkującym bibliofilem możesz wpaść w konsumpcjonistyczną pułapkę. Niektórzy traktują stare książki jak element dekoracyjny do salonu lub gabinetu i kupują książki, których nigdy nie mają zamiaru przeczytać. Z samego szacunku dla autora, jak i „długiego życia” danej książki, którą wygrzebałeś w sklepie ze starymi książkami lub zakupiłeś przez internet, pierwszą intencją zakupu starej książki powinna być chęć jej przeczytania. Oczywiście wspomniana rada nie dotyczy sytuacji, w której dobrze znasz oryginalne dzieło i po prostu chcesz mieć na półce ulubiony tytuł. Pamiętaj o tym pierwszym przekazaniu początkującego bibliofila, unikniesz wtedy konsternacji, gdy któryś ze znajomych zada Ci kłopotliwe pytanie: „ile tak naprawdę tych starych książek przeczytałeś”.

 

2. Stara książka zasługuje na odpowiednie traktowanie

 

Nie będzie przesadnym stwierdzeniem, że stare książki potrzebują odpowiedniego traktowania i stosownego miejsca w Twojej domowej biblioteczce. Zanim kupisz kolejną pozycję w sklepie ze starymi książkami, zobacz, ile masz dostępnego miejsca na regale. Wydziel specjalną półkę dla starych książek, żeby nie mieszały się z nowymi pozycjami. Choć brzmi to być może odrobinę snobistycznie, to funkcjonalne aspekty ekspozycji starych książek są istotne.

Pamiętaj także o tym, że:

  • zabytkowe książki nie powinny znajdować się w bliskim pobliżu kuchni ­– duże różnice temperatur źle wpływają na wysłużoną materię książkowych antyków.
  • Optymalna temperatura przechowywania książek starej daty wynosi ok 16-18 stopni Celsjusza. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni.
  • Książki nie powinni przebywać w bliskim towarzystwie kaloryfera.
  • Książki nie powinny być wystawione na bezpośrednią ekspozycję słoneczną lub punktowe światło.

 

3. Eksperymentuj z gatunkami

 

Uwielbiasz prozę w stylu Marka Hłaski, polujesz na stare wydania Żeromskiego lub Bolesława Prusa? Bez względu na to, jakie masz zainteresowania literackie, czasem warto jest wyjść z bezpiecznych, dawno ustalonych pozycji.  Kupowanie starych książek nie ma nic wspólnego ze tradycyjnym modelem „konsumowania” literatury. W sklepach ze starymi książkami i antykami nie zawsze znajdziesz, to czego szukasz lub sobie wymarzyłeś.

Kupowanie starych książek potraktuj jak przygodę. Stary przewodnik po Berlinie, poradnik lekarski z lat 70., a może zabytkowy album z rycinami roślin? Antykwariaty, także te online, to nie supermarkety – książki, które tam znajdziesz często mogą Cię zaskoczyć, a prawdziwy bibliofil nie boi się żadnego gatunku, chce odkrywać historię, kulturę i sztukę poprzez pryzmat słowa pisanego, którego wartość nie uległa zdeprecjonowaniu po latach.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci zacząć przygodę ze starymi książkami, a antyki na stale zagoszczą w Twojej domowej biblioteczce. Powodzenia!