Dobry podręcznik do nauki języka obcego – czym powinien się charakteryzować?

podrecznik-do-polskiego

Jednym z Twoich postanowień noworocznych jest nauka języka obcego? Właśnie teraz chcesz zacząć swobodnie porozumiewać się po angielsku, francusku, włosku, czy hiszpańsku? A może jesteś obcokrajowcem, któremu zależy na zagłębieniu się w meandry języka polskiego? Musisz zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały dydaktyczne, które pomogą Ci usystematyzować proces zdobywania nowej wiedzy. Wielką pomocą może okazać się przede wszystkim podręcznik. Już teraz sprawdź, jakimi cechami powinna charakteryzować się godna polecenia książka do nauki języków obcych.

 

Po pierwsze – wysoka zawartość merytoryczna

 

Zanim kupisz konkretny podręcznik do języka obcego, musisz zweryfikować wartość zamieszczonych w nim treści. W pierwszej kolejności powinny być one dopasowane do poziomu wiedzy, jaki prezentujesz na starcie. Ponadto dobry podręcznik ma spełniać rolę: informacyjną (będącą wszechstronnym przekazywaniem wiedzy), doskonalącą (poprzez różnorodne ćwiczenia), transformacyjną (pozwalającą w praktyce sprawdzać teoretyczną wiedzę), samokształcącą i motywującą (zachęcającą do samodzielnej nauki).

 

Po drugie – odpowiednia organizacja wewnętrzna

 

Od podręcznika zależy naprawdę wiele, warto więc dopasować go do indywidualnych upodobań. Jako przykład można chociażby wskazać, że większość ludzi lubi grupować sobie informacje i poznawać je etapami. W takiej sytuacji nauka języka obcego może odbywać się efektywniej, jeśli treści zamieszczone w podręczniku zostaną rozsądnie podzielone na tematyczne rozdziały oraz podrozdziały, stanowiące spójną całość. Wtedy uczniom będzie o wiele prościej organizować czas nauki, a sam proces nauczania będzie usystematyzowany.

 

Po trzecie – oprawa graficzna książki

 

Nie ma co ukrywać – większość z nas jest wzrokowcami. Naszą uwagę przyciągają: wyrafinowana kolorystyka, wysokiej jakości zdjęcia, estetyczne grafiki oraz przejrzysta struktura prezentowanego contentu. Nie ma tutaj znaczenia, czy uczniami są dzieci, czy osoby dorosłe. Dlatego tak ważne jest, aby podręczniki języka polskiego dla obcokrajowców oraz inne książki językowe były po prostu atrakcyjne wizualnie.

 

Po czwarte – umożliwienie wszechstronnego rozwoju

 

Godna polecenia książka do nauki języka obcego ma pomagać w regularnym oraz jednoczesnym rozwijaniu czterech sprawności językowych. Przekazywanie, a także doskonalenie wiedzy ma odbywać się na poziomach takich jak: słuchanie, mówienie, czytanie ze zrozumieniem oraz pisanie. Wszystkie te kwestie są ważne i odgrywają ogromną rolę w procesie komunikacji językowej.

 

Po piąte – atrakcyjne dodatki

 

Warto stawiać na podręczniki do języka polskiego dla obcokrajowców oraz materiały do nauki innych języków obcych, do których dołączone będą zestawy testów, płyty CD z dodatkowymi zadaniami do wykonania oraz plakaty ukazujące zagadnienia gramatyczne lub leksykalne.

 

Wybór podręcznika do języka obcego – podsumowanie

O

becnie mamy dostęp do różnorodnych materiałów dydaktycznych. Ucząc się języków, możemy stawiać na słowniki, zeszyty ćwiczeń, gry edukacyjne, fiszki, podręczniki języka polskiego dla obcokrajowców oraz książki przeznaczone do nauki wszystkich innych języków. Wymienione narzędzia to duże wsparcie w zakresie zdobywania nowych informacji, systematyzowania nagromadzonej wiedzy oraz tworzenia harmonogramów i planów działań. Każdy, komu zależy na systematycznym poszerzaniu swoich zdolności lingwistycznych, powinien sięgać po tego typu pomoce dydaktyczne. Już teraz wybierz najlepszy dla siebie podręcznik i rozpocznij przygodę z nauką wybranego języka obcego.

źródło zdjęć: freepik.com