Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie spodziewał się, że język angielski będzie obowiązywał w komunikacji niemal na całym świecie. Telewizja, radio, reklama, a nawet gigantyczne korporacje – wszystkie one opierają się właśnie na angielskim, stąd też tak wiele osób ma potrzebę opanowania go przynajmniej w stopniu podstawowym. Większość osób, która czuję potrzebę szlifowania językowych umiejętności, decyduje się na szkoły językowe, niemniej jednak, istnieje wiele sposobów nauki w domowym zaciszu. Czy są one skuteczne? Jak najbardziej!

 

Zalety nauki języka w domu

Nauka każdego języka, nie tylko angielskiego, to często żmudny proces, który wymaga od uczącego się dużo pracowitości i ambicji. Często takim motywatorem do regularnego powtarzania słówek czy ćwiczenia gramatyki jest nauka w szkole lub nauczyciela, wymusza bowiem ona pewną systematyczność i regularne przygotowywanie się na kolejne zajęcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nauka w domu może mieć równie dużo zalet co ta, która odbywa się poza nim. Do najważniejszych należą:

  • brak konieczności opuszczania domu, który często równa się z większym poczuciem bezpieczeństwa i komfortu,
  • możliwość łatwiejszego dostosowania czasu nauki do planu dnia,
  • znaczna oszczędność czasu,
  • nauka w domu jest zazwyczaj dużo mniej kosztowna,
  • mniejszy stres,
  • możliwość dostosowania tempa nauki do indywidualnych potrzeb.

Nauka poprzez rozrywkę

Nie bez powodu dzieci w pierwszych latach życia uczą się przez zabawę – nabywanie nowych umiejętności, które jest połączone z elementem rozrywkowym, znacznie ułatwia zapamiętywanie i późniejsze odtwarzanie wiadomości. Nauka angielskiego w domu u dorosłych również może odbywać się w taki sposób, choć przeważnie polecany jest on osobom, które miały już jakikolwiek kontakt z językiem. Dobrym pomysłem jest na przykład oglądanie filmów anglojęzycznych albo z polskimi napisami, jeśli uczeń chce na bieżąco tłumaczyć sobie dialogi, albo z angielskimi, co pomoże opatrzyć się ze słownictwem i pisownią poszczególnych wyrażeń. Fani brytyjskich i amerykańskich zespołów mogą na przykład próbować tłumaczyć teksty ulubionych wykonawców lub wyszukiwać przetłumaczone już teksty i zakreślać słowa oraz struktury gramatyczne, które dotąd nie były poznane, a następnie do każdej piosenki tworzyć listę „wyrazów do nauczenia”.

Nauka poprzez aplikacje

Aplikacje do nauki języków pojawiają się na rynku w coraz większej liczbie i nie ma się czemu dziwić – jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli na naukę w domowym zaciszu, zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Zazwyczaj, przed rozpoczęciem korzystania, należy rozwiązać krótki test (10 – 15 pytań), który określi stopień zaawansowania znajomości angielskiego, a tym samym dostosuje słownictwo i gramatykę. Uczenie się poprzez aplikacje jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu i chcą mieć możliwość szlifowania umiejętności praktycznie wszędzie – w drodze do pracy, na zakupach czy podczas spaceru.

Istnieją także aplikacje, które nie są dedykowane stricte nauce języka, ale umożliwiają kontakt z ludźmi z całego świata i oferują tzw. wymianę językową, która polega na tym, że jedna z osób uczy drugą angielskiego, a ta druga pomaga na przykład z polskim (w zależności od tego, jaki język określi jako swój ojczysty). Jako przykłady takich aplikacji warto podać Tandem czy Speaky, ale uwaga – część osób, które się tam logują, w rzeczywistości nie są tak biegłe jak to określają, co sprawia, że popełniają błędy; z tego powodu jest to raczej rozwiązanie dla osób zaawansowanych, które są w stanie te błędy wyłapać.

Nauka poprzez Skype

Nauka języków online zyskała na popularności zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy większość branż przeniosła się właśnie do Internetu. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla korepetytora jak i ucznia, ponieważ pozwala na dużą elastyczność, zarówno jeśli chodzi o miejsce prowadzenia zajęć jak i czas. Niektórzy ponadto czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie ucząc się przez Internet, kiedy nie muszą tak naprawdę wychodzić z domu i spotykać się z nauczycielem twarzą w twarz. Dodatkowo, takie lekcje są często tańsze ze względu na fakt, iż korepetytor nie musi nigdzie dojeżdżać.

Nauka na pamięć.

W języku nagielskim są też słówka które niestety ale trzeba wykuć na pamięć. Czasowaniki niereguralne, to lista którą warto zapamiętać. Zawiera czasowniki i ich formy w różnych czasach. Powstała również lista 1000 popularnych słów w języku angielskim która pozwala w prosty sposób się komunikować.