Jak utrzymać motywację w nauce języków obcych?

Jak-utrzymać-motywację-w-nauce-języków

Gdy zbliża się koniec roku, często myślimy o tym, jak możemy się poprawić w nadchodzącym roku. Nauka języka czymś, co zawsze zajmuje ważne miejsce na listach postanowień noworocznych.

Wielu z was zna ponure statystyki, według których tylko 8% ludzi faktycznie trzyma się swoich postanowień noworocznych. Oznacza to, że do lutego zapał do nauki nowego języka większości ludzi będą tylko odległym wspomnieniem.

Na szczęście nie wszystkie postanowienia są skazane na ten sam los. Badania nad psychologią motywacji są pełne przydatnych ciekawostek, które pomogą Ci pozostać na dobrej drodze.

Oto kilka skutecznych metod na podniesienie Twojej motywacji do nauki języka.

 

Zwiększ motywację poprzez pracę zespołową

 

Jak często dotrzymujesz obietnic, które sobie składasz?

Latanie w pojedynkę w kierunku swoich celów może początkowo wydawać się dobrym pomysłem, ale większość ludzi traci parę w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Prawie każdy wkłada więcej wysiłku w zobowiązania, które podejmuje jako członek zespołu, w porównaniu z tymi, które podejmują jako jednostki. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda pokazują, że ludzie, którzy czują, że pracują w zespole (nawet jeśli fizycznie nie pracują razem), są bardziej zainteresowani zadaniem i mają większe szanse na lepsze wykonanie.

Nauka języków jest często samotną czynnością, ale nie oznacza to, że nie możesz czerpać korzyści z pracy zespołowej. Istnieje coraz więcej społeczności internetowych, które zapewniają możliwość współpracy z innymi uczącymi się języków.

Wybierz jeden z kursów językowych na LSW

Szczególnie w realiach nauki z domu (wpis z jesieni 2020), jesteśmy niemal całkowicie odcięci od nauki z innymi ludźmi. Obecnie zdalne nauczanie grupowe online w formie kursów przeżywa prawdziwy boom. Uczenie się angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub innego języka w grupie nie było nigdy prostsze. Wystarczy wybrać kurs lub studia i zapisać się do grupy zajęciowej.

Inna opcja to dołączenie do luźnej grupy językowej na Facebooku lub innym medium. Nie musi być to grupa dedykowana konkretnemu językowi. Mimo że wszyscy pracują nad różnymi projektami językowymi, wszyscy zmierzają do wspólnego celu, jakim jest 15-minutowa rozmowa z native speakerem. Bycie częścią takiej społeczności sprawia, że jesteś odpowiedzialny przed innymi ludźmi (co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo faktycznego studiowania) i daje dostęp do przyjaznej sieci wsparcia.

 

Wyznacz konkretne cele, aby dalej doskonalić swoje umiejętności

 

Wyznaczanie konkretnych celów pomoże zmotywować Cię do dalszego doskonalenia umiejętności, dając jasną ścieżkę nauki.

Na przykład, możesz spróbować nauczyć się 20 nowych słówek tygodniowo, czytać miesięcznie książkę w wybranym języku obcym lub spędzać 10 minut dziennie na nauce języka w dowolny sposób.

Niezależnie od tego określenie celów jest kluczowe, ponieważ ułatwia ich osiągnięcie. Na przykład podjęcie decyzji, że dzisiaj zamierzasz nauczyć się pięciu nowych słówek, jest o wiele łatwiejsze do osiągnięcia niż niejasny cel, taki jak „Chcę się dzisiaj uczyć”.

 

Utrzymuj ustalony harmonogram używania języka obcego

 

Jeśli nie uczysz się już aktywnie języka, jednym z głównych powodów, dla których może on zniknąć z Twojej pamięci, jest zwykły brak używania go w życiu codziennym. Utrzymanie ustalonego harmonogramu, kiedy używasz języka obcego, pomoże Ci zachować świeżość w pamięci językowej.

Na przykład w soboty możesz iść do sklepu spożywczego lub restauracji, w której gromadzą się rodzimi użytkownicy Twojego języka. Oczywiście, jeżeli mieszkasz w mniejszym mieście pozbawionym społeczności mówiącej w wybranym przez ciebie języku obcym, ta opcja nie będzie dla ciebie odpowiednia. Mamy coś również dla miłośników samodzielnej nauki. Każdego wieczoru przed snem oglądaj klipy z programów rozrywkowych w wybranym języku obcym, zamiast ulubionych programów w języku ojczystym późnym wieczorem. Dzięki luźnej atmosferze nie będziesz czuł się jak podczas powtarzania słówek z podręcznika.

Takie czynności pozwolą ci zachować żywe zdolności do korzystania z języka obcego i zapobiegną ich erozji. Nie ma nic gorszego niż regresja w danym języku obcym i świadomość godzin zmarnowanych na wcześniejszej nauce.

 

Uzależnij się od serialu Netflix w wybranym języku obcym, aby bez wysiłku odświeżyć swoje umiejętności

 

Nie ma nic bardziej relaksującego niż sesja z ulubionym serialem na Netflix.

Na szczęście łatwo jest uzależnić się od serialu telewizyjnego w języku obcym, w którym będziesz regularnie ćwiczyć umiejętności słuchania oraz poznawać nowe słowa.. Netflix stale poszerza swoją ofertę, więc jest mnóstwo świetnych treści w języku obcym, które pomogą wzmocnić Twoje umiejętności.

Na przykład hiszpańskim uczniom może spodobać się wspaniały serial, taki jak „La casa de papel” (dosłownie „dom z papieru”, ale jego angielski tytuł to „Money Heist”).

Francuscy studenci mogliby zagłębić się w „Au service de la France” (dosłownie „w służbie Francji”, ale jej angielski tytuł to „A Very Secret Service”). Aby znaleźć programy telewizyjne w swoim języku obcym, wyszukaj nazwę swojego języka i „Programy telewizyjne”.

 

Zmień swój nawyk czytania na dobranoc czytając teksty w języku obcym

 

Jeśli należysz do osób, które uwielbiają czytać dobrą książkę przed snem, możesz łatwo przekształcić swój nawyk czytania przed snem w doskonałe odświeżenie języka, czytając książki w wybranym języku obcym.

W przypadku bezpłatnych książek możesz wypróbować Project Gutenberg, który oferuje szereg klasycznych książek w językach obcych.

Aby być na bieżąco z najnowszymi książkami w Twoim języku obcym, możesz spróbować przejrzeć listy Goodreads, aby zobaczyć, co lubią inni czytelnicy. Na przykład istnieje wiele list książek w języku hiszpańskim. Znajdują się tam linki, które pomogą Ci znaleźć miejsce, w którym można kupić książkę. Wszystko, co musisz zrobić, to dokładnie sprawdzić, czy jest w Twoim języku obcym.