Język niemiecki to podstawowa kompetencja osoby chcącej opiekować się seniorem za naszą zachodnią granicą. Bez niego nie będzie w stanie skomunikować się ani z podopiecznym, ani z jego rodziną czy personelem medycznym. Brak znajomości języka utrudni też aklimatyzację w miejscu zatrudnienia oraz obniży komfort życia. Aby uniknąć tych niedogodności, opiekunka seniora powinna znać język w stopniu komunikatywnym. Co to oznacza?
Jednym z najczęstszych pytań kandydatów na opiekunki seniorów jest to, na jakim poziomie powinny znać niemiecki, aby otrzymać pracę. Najczęściej padająca odpowiedź to stopień komunikatywny. Takiego wymaga większość niemieckich rodzin i seniorów, którzy chcą zatrudnić pomoc. Wiele osób ma jednak problem z określeniem, czy ich znajomość jest faktycznie komunikatywna, czy tylko podstawowa.
Z tą pierwszą mamy do czynienia, jeśli opiekunka umie porozumiewać się w języku niemiecki na co dzień oraz w sytuacjach awaryjnych. Musi być w stanie zrozumieć podstawowe informacje i odpowiedzieć na nie, jednocześnie nie wymaga się od niej rozumienia zaawansowanego tekstu czy rozmów na wysokim poziomie.
Zakres językowy opiekunki dla osób starszych w Niemczech obejmuje przede wszystkim słownictwo dotyczące opieki i pomocy w codziennym życiu. Opiekunka musi więc znać nazwy domowych narzędzi i akcesoriów, jedzenia, chorób. Z racji tego, że ma ona też towarzyszyć seniorowi na co dzień, powinna móc prowadzić z nim proste konwersacje np. o pogodzie, rodzinie w Polsce, polskich zwyczajach czy tradycjach.
Kolejna ważna umiejętność to znajomość zwrotów grzecznościowych oraz tych używanych w sklepie, u lekarza, w banku, na poczcie itp. Co więcej, zapytana o drogę, umie dać wskazówki pytającemu, a przeczytanie prostego tekstu ze zrozumieniem nie stanowi dla niej problemu. Kłopotem nie powinno być także napisanie prostego tekstu np. SMS-a czy maila.
Aby móc pochwalić się komunikatywną znajomością języka niemieckiego trzeba także znać czasowniki. Podstawa to odmiana haben i sein, która dokładnie rozpisana jest na opieka.felizajob.pl/odmiana-czasownikow-haben-sein-i-werden/. Oprócz tego opiekunka seniora w Niemczech powinna przyswoić te związane z pracami domowymi i ogrodowymi oraz czynnościami medycznymi. W oparciu o nie musi umieć tworzyć podstawowe konstrukcje gramatyczne, czas przeszły, przyszły i teraźniejszy.