Czy listwa przepięciowa jest naprawę potrzebna? Czym jest i do czego służy? Odpowiemy także na pytanie jakie cechy ma dobra listwa przepięciowa.
Rozwój technologii pozwala wprowadzać na rynek coraz bardziej złożone produkty elektroniczne. Do sieci wpinane są coraz to nowsze urządzenia, w których poziom i ilość zastosowanej elektroniki rośnie z każdym rokiem.
To właśnie te urządzenia są narażone na działanie niekorzystnych czynników, jakie mogą pojawić się w sieci elektrycznej. Mowa tutaj o skokach napięć, czyli przepięciach wywołanych nie tylko przez wyładowania atmosferyczne, ale również zakłócenia powstające w sieci, przeciążenia lub inne czynnik zewnętrzne jak np. uszkodzony inwerter instalacji solarnej naszego sąsiada.
Od wielu lat dobrą praktyką dodatkowego zabezpieczenia sprzętu elektronicznego (tj. komputerów, telewizorów RTV i AGD jak również elementów wyposażenia infrastruktury budynku, jak urządzenia Centralnego Ogrzewania, czy nawet urządzeń mobilnych które są ładowane z gniazdka) jest listwa przepięciowa.
Listwa przepięciowa, a dokładnie listwa przeciwprzepięciowa jest to przedłużacz zakończony listwą zasilającą, ale wyposażoną w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Takie urządzenia nazywamy listwą przepięciową.
Koszt dobrej listwy przepięciowej często stanowi ułamek ceny sprzętu, który jest wstanie zabezpieczyć, dlatego jest to urządzenie bardzo przydatne, choć na co dzień nie widzimy jego działania.
Dodatkowymi cechami opisjącymi dobrą listwę przepięciową i jednocześnie opisujące właściwości dobrej listwy zasilającej
Od indywidualnych preferencji zależy ilość gniazd 230V oraz USB
Podsumowując: listwa przepięciowa nie jest urządzeniem niezbędnym, ale rozsądnie jest ją posiadać i chronić sprzęt. Warto zwrócić uwagę na wielkość energii jaką może pochłonąć i prąd szczytowy. Pewną gwarancję jakości takiej listwy daje nam ochrona – ubezpieczenie sprzętu jakie deklaruje producent, a to robią zazwyczaj znane marki np. dobra listwa przepięciowa Philips SPN7060WA/60