Na co zwrócić uwagę szykując się na Work&Travel w USA?

work-and-travel

Praca wakacyjna w Stanach Zjednoczonych to doskonałe rozwiązanie np. dla studentów, którzy chcą wykorzystać długą przerwę między semestrami. Jakie są korzyści takiego wyjazdu oraz jak przygotować się do Work&Travel?

Zalety pracy wakacyjnej w USA to nie tylko sama możliwość zarobków – tym bardziej, że wobec umocnionej wartości dolara wobec złotego, opcja taka staje się szczególnie korzystna. Warto na wyjazd do Stanów Zjednoczonych na lato spojrzeć jeszcze przez pryzmat innych korzyści. Work & Travel to również:

• możliwość naturalnego kontaktu z językiem angielskim (i to w specyficznej wersji z amerykańskim zabarwieniem)
  • przygoda turystyczna: lokalizacje obejmują często bardzo atrakcyjne miejsca
  • okazja do kontaktów, które mogą zaowocować dłuższym zaproszeniem do pracy w USA.

Wyjazd na Work&Travel i ewentualne późniejsze pozostanie w Stanach Zjednoczonych jest tym łatwiejsze, że Polacy są za oceanem bardzo dobrze postrzegani. Efektem tego jest m.in. rezygnacja z wiz, które były dotychczas standardem w przypadku lotów do USA.

Na co zwrócić uwagę planując Work&Travel w USA?

Podstawową kwestią są kryteria dla osób planujących studencką – najczęściej – przygodę za oceanem. Aby wylecieć na Work&Travel trzeba mieć ukończone 18 lat – oczywiście zgodnie ze stanem na czas podróży. Innym warunkiem jest znajomość języka angielskiego. Nie jest wymagana błyskotliwa komunikacja w języku Szekspira – tym bardziej, że w USA bardziej przyda się typowy slang ulic Nowego Jorku – ale bez ogólnego zrozumienia i swobodnej wypowiedzi, trudno będzie o podjęcie dobrej wakacyjnej pracy.

Trzymiesięczne wyjazdy organizowane są przez organizacje, które współpracują m.in. z pracodawcami i uczelniami. W ten sposób stają się pośrednikami pomiędzy stronami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by dane biuro zapraszające na Camp&Travel miało udokumentowaną historię – nie warto ufać podmiotom, które nie mają doświadczenia w obsłudze takich wyjazdów.

Logistyka podczas Work&Travel

Szczegółowe kwestie wylotu oraz tego, co zabrać na wyjazd do pracy do USA są zawsze indywidualizowane. Wynikają m.in. z:

• lokalizacji – inne są wymagania w Minnesocie, a inne w Kalifornii
  • specyfiki pracy – np. tego, czy będzie związana z mobilnością i przejazdami
  • czasu pobytu w Stanach Zjednoczonych.

3-miesięczny wyjazd nie oznacza, że należy pakować możliwie najwięcej rzeczy. Ceny przesyłek do Stanów Zjednoczonych znacząco spadły. Nic nie stoi więc na szkodzie, by paczka do USA z dodatkowym wyposażeniem czy odzieżą została wysłana nieco później. Warto w tym przypadku skorzystać z platformy do składania zamówień na usługi kurierskie do Stanów Zjednoczonych. Tak działa serwis KurJerzy.pl – całą procedurę wraz z opłatą można przeprowadzić przez internet. Trwa zaledwie kilka minut.

Work&Travel, czyli wymiana kulturowa

Same wyjazdy do USA łączące pracę i podróż to już wieloletnia tradycja. Tego typu programy wymiany kulturowej organizowane są w Stanach Zjednoczonych od ponad półwiecza. Odbywają się pod nadzorem Departamentu Stanu. Szczególnie popularnym wariantem jest Camp America – program stworzony przez Amerykański Instytut Studiów Zagranicznych. W założeniach ma stanowić nie tylko formułę umożliwiającą podjęcie tymczasowej pracy w USA, ale przede wszystkim szerszy kontakt z amerykańską codziennością, stylem życia i kulturą.