Każdy menedżer czy przedsiębiorca staje przed koniecznością regularnego prezentowania swoich osiągnieć oraz zarządzanej przez niego organizacji. Wystąpienia publiczne oraz konieczność dokonania autoprezentacji na forum publicznym wzbudza jednak wiele obaw. Dowiedz się jak nauczyć się autoprezentacji i wystąpień publicznych.
Co to jest autoprezentacja?
Autoprezentacja to proces, w którym jednostka prezentuje swoje cechy, zachowania, umiejętności i wartości w celu zbudowania pozytywnego wizerunku w oczach innych. Może to być ujawnione w różnych sytuacjach, takich jak rozmowa z nowymi ludźmi, ubieganie się o pracę, czy nawet podczas codziennej komunikacji. Autoprezentacja jest ważna, ponieważ pozwala nam wpłynąć na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może mieć wpływ na nasze relacje i sukcesy zawodowe.
W jaki sposób można rozwijać umiejętność autoprezentacji?
Istnieje wiele sposobów na rozwijanie umiejętności autoprezentacji, w tym:
- Udział w szkoleniu autoprezentacja i wystąpienia publiczne – celem tego typu szkolenia czy kursu jest zapoznanie uczestników z najważniejszymi zasadami prowadzenia prezentacji publicznych, w tym zasadami efektywnej autoprezentacji. Szkolenie takie składa się zarówno z części teoretycznej, jak i ćwiczeń praktycznych, indywidualnych, grupowych, na żywo oraz z kamerą, co pozwala w krótkim czasie podnieść świadomość swoich mocnych i słabych stron.
- Ćwiczenie mówienia w publicznych sytuacjach – jednym z najlepszych sposobów ćwiczenia autoprezentacji jest de facto zabieranie głosu w sytuacjach publicznych. Można to osiągnąć, uczestnicząc w konferencjach, debatach, prezentacjach i innych okazjach, w których trzeba wystąpić przed publicznością, przygotować referat czy po prostu zabrać głos w dyskusji. Warto zacząć od mniejszego audytorium, a następnie poprosić o informację zwrotną, które z elementów naszej prezentacji wypadły najlepiej.
- Obserwacja innych – jeśli czujemy strach przed wystąpieniem publicznym warto uczyć się od innych, jak dobrze się autoprezentować, na przykład podczas oglądania mówców publicznych lub uczestniczenia w spotkaniach biznesowych. Warto zapisać się na konferencję lub szkolenie online prowadzone przez profesjonalnego mówcę i w trakcie spotkania skoncentrować się na obserwacji technik i sposobów nawiązywania kontaktu z publicznością, prezentowania faktów i danych itp.
- Ćwiczenie komunikacji niewerbalnej – sprawna autoprezentacja wymaga nie tylko komunikacji werbalnej, czyli mówienia, ale także świadomości o tym, jak prezentujemy się niewerbalnie, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć swoje pozy, mimikę i gesty. Możemy to przećwiczyć przed lustrem, a jeszcze lepszą metodą jest użycie kamery i nagranie swojego wystąpienia, a następnie odtworzenie go na dużym ekranie. Warto przy tym zadbać o ubiór jak do prawdziwego wystąpienia, aby dobrze odzwierciedlić docelową sytuację i pomóc sobie wejść w rolę.
- Konsultacje ze specjalistą – kolejnym sposobem ćwiczenia autoprezentacji jest skorzystanie z usług trenera autoprezentacji lub doradcy, aby uzyskać osobiste wsparcie i porady. Coach czy mentor pozwolą nam szybciej zauważyć popełniane błędy, doradzą nam jak radzić sobie ze stresem czy tremą.
- Literatura fachowa – zasady skutecznej autoprezentacji poznać możemy też czytając literaturę fachową. Warto zacząć od artykułów internetowych, np. https://eventis.pl/artykul/autoprezentacja-i-zasady-skutecznej-autoprezentacji-id35, aby z czasem sięgnąć po bardziej obszerne publikacje poświęcone zasadom autoprezentacji oraz prowadzenia wystąpień publicznych.
Ważne jest, aby pamiętać, że rozwijanie umiejętności autoprezentacji wymaga czasu i wysiłku, ale z czasem i praktyką można znacznie poprawić swoje umiejętności i być bardziej pewnym siebie podczas autoprezentacji.
Jakie zagadnienia omawiane są w trakcie szkolenia autoprezentacja i wystąpienia publiczne?
Jak już wspomnieliśmy szkolenia poświęcone autoprezentacji i wystąpieniom publicznym są jedną z najpopularniejszych meto rozwoju umiejętności prezentowania publicznego. Są one popularne zwłaszcza wśród odbiorców biznesowych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności w krótkim czasie. Z myślą o nich powstał cały szereg szkoleń stacjonarnych, ale także webinarów oraz kursów zdalnych realizowanych online, które pomagają w rozwinięciu tej umiejętności. W trakcie kursu czy szkolenia z autoprezentacji i wystąpień publicznych omawiane są następujące zagadnienia:
- Techniki oddychania i relaksacji. Chcąc zyskać pewność siebie podczas wystąpień publicznych, ważne jest, aby nauczyć się odpowiednich technik oddychania i relaksacji, które pomogą zmniejszyć stres i niepewność. Dzięki nim zapanujemy nad swoim głosem, tempem mówienia oraz poznamy zasady prawidłowej intonacji.
- Mówienie z kartki. W trakcie ćwiczenia nauczysz się, jak przygotować i przemawiać z kartki, aby zapewnić sobie odpowiednie wsparcie i zmniejszyć stres. Poznasz zasady przygotowywania pisemnej pomocy w wygłaszaniu wystąpień, w tym możliwości podzielenia wystąpienia na niewielkie karteczki pozwalające uchwycić główną myśl.
- Struktura prezentacji. Szkolenie z autoprezentacji pozwala poznać skuteczne techniki tworzenia struktury prezentacji, które pomogą Ci zachować porządek i przedstawić informacje w jasny i zrozumiały sposób. Umiejętność opowiedzenia historii w trakcie prezentacji, nadania jej wymiaru ludzkiego oraz zachowania proporcji pomiędzy wstępem, rozwinięciem i podsumowaniem przekłada się na zaangażowanie publiczności i jej odbiór wystąpienia.
- Kontakt z publicznością. Kurs autoprezentacji i wystąpień publicznych to również zdobywanie wiedzy i praktyczna nauka, jak budować pozytywny kontakt z publicznością, aby zwiększyć swoją wiarę w siebie i zachęcić słuchaczy do zaangażowania. Dobre wystąpienie i autoprezentacja wymagają kontaktu z publicznością, a nie jedynie wygłaszania prelekcji, bez względu na to jak dobra merytorycznie jest jej treść.
- Mówienie bez notatek. W tej części szkolenia dowiesz się, jak przemawiać bez notatek i jak korzystać z pamięci i intuicji, aby zwiększyć swoją swobodę i naturalność podczas wystąpień publicznych. Poznasz techniki zapamiętywania oraz techniki radzenia sobie w sytuacjach, gdy stracisz wątek swojego wystąpienia.
- Komunikacja niewerbalna. Każde szkolenie z autoprezentacji i wystąpień publicznych powinno obowiązkowo pozwalać na poznanie skutecznych technik komunikacji niewerbalnej, takie jak pozy, mimika i gesty, które pomogą Ci wzmocnić swoją autoprezentację. Dobrzy mówcy wiedzą, że wygląd i zachowanie potrafią powiedzieć więcej niż prezentacja i mowa.
- Ćwiczenia praktyczne. Będziesz miał okazję ćwiczyć swoje umiejętności podczas różnych ćwiczeń praktycznych, takich jak mówienie w publicznych sytuacjach i wystąpienia przed grupą. Częścią szkolenia będzie praca z kamerą oraz mikrofonem pozwalające obserwować i usłyszeć własne gesty i słowa, wyciągnąć wnioski i zwalczyć złe nawyki.
- Ocena i feedback. Szkolenie z autoprezentacji pozwala również otrzymać osobistą ocenę i feedback od trenera lub innych uczestników. Pozwoli Ci to zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, wzmocnić dobre nawyki i wystrzegać się tych złych. Obecność innych osób w trakcie szkolenia pozwala również zbudować pewność siebie i odpędzić niezdrowe wyobrażenia dotyczące prezentacji i wystąpień publicznych.
Szkolenia z autoprezentacji
Szkolenia poświęcone autoprezentacji i wystąpieniom publicznym, jak również rozmaite kursy i webinary, zarówno prowadzone na żywo przez Internet, jak też w postaci nagranych uprzednio materiałów multimedialnych znajdziemy w portalu Eventis, który dostarcza informacje o wydarzeniach rozwojowych.
- Szkolenia autoprezentacja – strona zawiera szkolenia z autoprezentacji od kilkunastu organizatorów z całej Polski.
- Szkolenia wystąpienia publiczne – na stronie znajdziemy nie tylko szkolenia, ale też kursy wystąpień publicznych realizowane online na żywo, jak i w postaci kursu wystąpień publicznych multimedialnego. Pozwala to wybrać ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.
Jak pokazuje analiza ofert przeciętne szkolenie dotyczące autoprezentacji, wystąpień publicznych i tematów pokrewnych zajmuje około 16 godzin podzielone na 2 dni robocze. Koszt takiego szkolenia wacha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych w zależności od czasu trwania, tematu, organizatora czy miejsca realizacji. Co do zasady kursy online są tańsze od szkoleń stacjonarnych, warto jednak pamiętać, że w przypadku praktycznych umiejętności łatwiej jest je rozwijać w trakcie tradycyjnego szkolenia czy kursu w Sali szkoleniowej, a nie przez Internet.