Nauka angielskiego w domu – Metoda Skandynawska – rewolucja w nauce języków obcych

tv-5571609_1280

W dzisiejszym świecie, brak znajomości języków obcych (a przynajmniej języka angielskiego) to bardzo duże ograniczenie właściwie w każdej dziedzinie życia. Nauka za granicą, dobra posada czy nawiązywanie międzynarodowych znajomości – to tylko niektóre rzeczy, do osiągnięcia których znajomość języków obcych jest absolutnym i nieodzownym fundamentem. Jest jednak wielu ludzi, którym nauka języków sprawia trudność, nie mają pieniędzy na kursy doszkalające lub po prostu nie posiadają wystarczającej ilości czasu, by na poważnie móc skoncentrować się na dalszej nauce. Co jednak, gdyby okazało się, że poznawanie języka obcego można połączyć z relaksem, na który i tak każdy z nas poświęca trochę czasu? Metoda Skandynawska udowadnia, że jest to możliwe!

Twórczynią Metody Skandynawskiej jest Katrin Flaumenhaft – psycholog kliniczny i specjalistka w dziedzinie nauczania języków obcych. Mieszkała, kształciła się i zdobywała oświadczenie zawodowe w obu tych dziedzinach w wielu miejscach na świecie, m.in. w Australii, w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii. 

 

Czym jest Metoda Skandynawska i jak działa?

 

Odpowiedź na to pytanie jest niewiarygodnie prosta. Metoda Skandynawska to system nauki języka obcego, który pozwala na całkowitą niezależność ucznia w procesie kształcenia. Niezależność od nauczycieli, schematycznych programów nauczania czy sztywnych godzin lekcji, na które nie zawsze ma się czas i ochotę. W tym przypadku nauka opiera się bowiem na… oglądaniu ulubionych filmów, seriali i programów w internecie! Nie trzeba kupować drogich i ciężkich podręczników i mozolnie przedzierać się przez kolejne rozdziały, nie trzeba gromadzić setek kserówek i kartek z ćwiczeniami, nie trzeba wydawać fortuny na nauczyciela, który może nie posiadać daru do przekazywania wiedzy. Wystarczy włączyć ulubiony serial w języku, którego chcemy się nauczyć lub którego znajomość chcemy szlifować. Nazwa Metody pochodzi od systemu, którego używa się do nauki języków obcych w Skandynawii i który od wielu lat przynosi bardzo dobre rezultaty. 

Metoda Skandynawska opiera się na kontakcie z językiem żywym, będącym w użyciu, a nie pozbawionym kontekstu i wymawianym przez lektorów na nagraniach ćwiczeniowych. Metoda pozwala na wdrożenie się w naturalny sposób używania danego języka, na nauczenie się naturalnej wymowy oraz konstrukcji gramatycznych i słownictwa będących w użyciu na co dzień. W ten sposób unika się sytuacji, w której uczeń zajmuje pamięć niepotrzebnymi formułami czy definicjami, których znajomość nie będzie mu przydatna. W jego głowie zaś zostają rzeczy najważniejsze – umiejętności posługiwania się językiem obcym, które bardzo szybko stają się podświadome i nie wymagają wysiłku. 

 

Czy oglądanie seriali wystarczy?

 

Rzeczywiście Metoda Skandynawska opiera się na oglądaniu programów internetowych bądź telewizyjnych w języku, którego chcemy się nauczyć, lecz się do niego nie ogranicza. Do każdego systemu nauki trzeba się przystosować, nauczyć się go. Nie inaczej jest w przypadku Metody Skandynawskiej. Jednak jej nauka nie jest zbyt czasochłonna. Przeważnie wystarczy kilka spotkań ze specjalnie wyszkolonym w tej Metodzie trenerem (coachem). Zadaniem trenera Metody Skandynawskiej jest przede wszystkim zbadanie tego, na jakim poziomie znajdują się nasze umiejętności językowe. Trener usystematyzuje naszą wiedzę, zwróci uwagę na obszary, które sprawiają nam szczególne trudności, a także zmotywuje do dalszej pracy. Jednak jego najważniejszym zadaniem jest przeprowadzenie nas krok po kroku przez wszystkie etapy Metody Skandynawskiej. Dzięki temu później będziemy w stanie samodzielnie, w dogodnym dla siebie czasie i bez dodatkowych opłat, uczyć się każdego języka, jaki nam się tylko zamarzy. 

Coach Metody Skandynawskiej nauczy nas jak oglądać seriale i filmy, by jak najwięcej wiedzy językowej zostawało w naszych głowach. Pokaże na czym polega analiza języka używanego w filmie i za pomocą jakich ćwiczeń najłatwiej można wgrać je do naszej podświadomości. Metoda Skandynawska obejmuje naukę języka we wszystkich jego obszarach – po spotkaniach z coachem będziemy więc w stanie uczyć się nie tylko rozumienia języka, lecz także posługiwania się nim zarówno w mowie, jak i w piśmie. 

 

Dlaczego warto wybrać właśnie Metodę Skandynawską?

 

Odpowiedzi na powyższe pytanie jest bardzo wiele. Metoda Skandynawska daje przede wszystkim niesamowity komfort nauki języka obcego. Po spotkaniach z trenerem, jedyne co należy do nas to motywowanie samych siebie do pracy. Kolejny atut Metody to możliwość nauki wtedy, kiedy chcemy i tyle, ile potrzebujemy – żaden nauczyciel nie stoi nam nad głową i nie patrzy przez ramię. Dzięki tej Metodzie oszczędzamy nie tylko czas, lecz również pieniądze. Jedyny koszt, jaki ponosimy to koszt pierwszych spotkań treningowych z coachem, ewentualnie kilku kolejnych, nieobowiązkowych już, sesji motywacyjnych. Przede wszystkim jednak, dzięki Metodzie Skandynawskiej, mamy szanse połączyć przyjemne z pożytecznym w najlepszy z możliwych sposobów. Jednocześnie bowiem uczymy się języka obcego i relaksujemy się przy ulubionym serialu lub filmie. Poznawanie języków obcych jeszcze nigdy nie było tak łatwe i tak przyjemne. 

Wszystko to oczywiście brzmi bardzo rewolucyjnie, zwłaszcza gdy przyzwyczajeni jesteśmy do systemu, w którym język poznaje się w ciągu kilku lub nawet kilkunastu lat żmudnej i ciężkiej pracy. Metoda Skandynawska jednak już zdążyła zdobyć ogromne rzesze wielbicieli na całym świecie, których życie zyskało dzięki niej dużo więcej możliwości.