Nowości wydawnicze w kategorii Literatura obyczajowa – 2022

Nowości wydawnicze w kategorii Literatura obyczajowa – 2022

Literatura obyczajowa to sposób na oderwanie się od codzienności i spojrzenie na życie z innej perspektywy. Można się z niej dowiedzieć, jak wygląda codzienność hollywoodzkich gwiazd, czy jak żyły kobiety w dawnej Polsce. Porusza również problemy uniwersalne, z którymi mierzą się wszyscy na każdym krańcu świata. Jakie nowości czytelnicze warto poznać w marcu 2022 roku?

„Siedmiu mężów Evelyn Hugo”

Świat wielkich gwiazd zawsze fascynował tych, którzy mogą go obserwować wyłącznie na ekranach telewizora. Taylor Jenkins Reid w swojej najnowszej powieści „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” przedstawia nam go trochę inaczej niż się spodziewamy.

Monique jest dziennikarką prestiżowego magazynu. Niespodziewanie otrzymuje propozycję napisania biografii jednej z najpopularniejszych aktorek Hollywood – Evelyn Hugo. Jest to propozycja, której nie można odrzucić. Monique musi jednak spełnić jeden warunek gwiazdy. Powieść może ujrzeć światło dzienne dopiero po śmierci aktorki.

Evelyn Hugo jest postacią fikcyjną. Autorka przy jej pomocy stara się pokazać codzienne życie w blasku fleszy. Szybko okazuje się, że zwykli ludzie zupełnie inaczej wyobrażają sobie życie gwiazd. Samotność, ciągła walka o kontrakty, skandale i nieustanna uwaga postronnych osób to wyzwania, z którymi muszą radzić sobie sławni i bogaci. Czy jest to tak wspaniałe i beztroskie życie jak większość osób sobie wyobraża?

„Jedno życzenie”

Literatura obyczajowa stara się poruszać tematy, które są dla ludzi najważniejsze. Nie może w rankingu najciekawszych książek zabraknąć tej, która mówi o miłości, codziennych wyborach i mierzeniu się z ich konsekwencjami.

Nicholas Sparks w swojej najnowszej powieści „Jedno życzenie” oddaje głos Maggie Dawes, która jest uznaną fotografką dzielącą swoje życie między nowojorską galerię a podróże. Jednak niespodziewane wydarzenie zmusza ją do powrotu do przeszłości.

Sparks pokazuje miłość w różnych barwach. Nie waha się pokazać jej blasków i cieni. To dzięki temu jest ona taka realna, prawdziwa i wzruszająca. Każdy, kto szuka książki o wielu odcieniach powinien sięgnąć do historii Maggie, która musi rozliczyć się z przeszłością.

„Siła kobiet”

Barbara Wysoczańska zabiera nas do Polski z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Jest to czas, w którym kobiety traktowane są jako dodatek do mężczyzny, piękna ozdoba.

Kobiety, które są bohaterkami powieści Wysoczańskiej nie chcą być bierne i poddawać się życiu. Chcą spełniać swoje marzenia. Są pełne determinacji i odwagi. Walcząc każdego dnia o to, by nie być tylko tłem dla mężczyzny, ale osobą, która ma cele i je realizuje. Bohaterki „Siły kobiet” dzień w dzień muszą mierzyć się z zakłamaniem otoczenia, stereotypami i obłudą.

Postaci kobiet w powieści „Siła kobiet” są bardzo dobrze zarysowane. Każda z nich jest wyjątkowa i bardzo różni się od pozostałych łączy je jedno… siła.

Mimo iż „Siła kobiet” to literatura obyczajowa jest to książka bardzo mocno osadzona w realiach historycznych. Nie znaczy to, że porusza problemy, które są już nieaktualne. Warto się zastanowić jak dziś wygląda rola kobiety.