Samodzielna nauka angielskiego. Czy można zrobić to dobrze i skutecznie?

brooke-cagle-whwybmtn3_0-unsplash

Kwestię nauki języka angielskiego można umieścić na liście jednych z największych edukacyjnych paradoksów. Pomimo tego, że język ten znajduje swoje stałe miejsce w powszechnym systemie kształcenia, jego komunikatywna znajomość wśród uczniów, a później ludzi dorosłych, jest dość kiepska. Co nam pozostaje? Olbrzymia liczba różnego rodzaju kursów i samodzielna nauka angielskiego. Czy w tym ostatnim przypadku można nauczyć się tego języka skutecznie?

 

Samodzielna nauka angielskiego – zalety i przeszkody

 

Tym, co czyni język angielski stosunkowo prostszym w nauce niż ma to miejsce w przypadku innych języków obcych, to jego wszechobecność. Jest to bowiem język współczesnej popkultury. Tym samym jego elementy przedostają się do innych języków, znajdując tam swoje stałe miejsce. Język angielski jest bowiem międzynarodowym językiem filmu, muzyki, sztuki, reklamy i biznesu. Dzięki temu nawet jeśli nie mieszkamy w kraju anglojęzycznym, to i tak obcujemy z nim na co dzień. W ten sposób samodzielna nauka angielskiego jest jak najbardziej możliwa i nie taka trudna.

Tym, co przeszkadza samoukom, są przede wszystkim problemy z motywacją i brakiem czasu. Bo nawet w kwestii pozyskania materiałów do samodzielnej nauki angielskiego, nie ma większych problemów. Niestety, chcąc się uczyć języka, musimy poświęcić temu czas. A to nie jest łatwe, biorąc pod uwagę to, jak szybko żyjemy i jak szczelnie nasze życie jest wypełnione przez różnego rodzaju obowiązki. Są jednak sposoby, które pozwalają te przeszkody pokonać! Najpierw jednak wyjaśnijmy sprawę motywacji.

 

Motywacja do samodzielnej nauki języków

 

Problemy z motywacją przy samodzielnej nauce języka obcego, wynikają zazwyczaj z braku jasno sprecyzowanego celu, który jest bezpośrednio powiązany z umiejętnością posługiwania się językiem. Przy samodzielnej nauce, kiedy nikt nas nie pilnuje i nie egzaminuje efektów nauki, musimy mieć mocną motywację wewnętrzną, dzięki której sami utrzymamy się w ryzach, a samodzielna nauka angielskiego będzie po prostu sprawiała nam przyjemność.

Taką motywacją może być:

  • uzyskanie lepiej płatnej pracy
  • możliwość zdobywania informacji w języku angielskim (przykładowo anglojęzyczny internet jest o wiele większy niż polskojęzyczny)
  • łatwość komunikacji w czasie podróży do innych krajów (w wielu miejscach na świecie z łatwością porozumiemy się po angielsku)
  • możliwość nawiązania relacji online z ludźmi z innych państw itd.

Samodzielna nauka języka bez jasno określonego celu może być trudna do realizacji. Warto zatem odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie – po co w ogóle chcę nauczyć się angielskiego. Wszystko po to, aby w chwili zwątpienia i spadku motywacji, przypominać sobie swoją odpowiedź.

 

Metoda skutecznej nauki języka angielskiego!

 

Kiedy już znajdziemy motywację, to pozostaje już tylko zorganizowanie sobie nauki. Nie jest to wcale trudne. Do jednych z podstawowych sposobów samodzielnej nauki angielskiego zaliczyć można fiszki językowe. Jest to tania i sprawdzona metoda, która pozwala na szybkie zapoznanie się ze słownictwem i zasadami gramatycznymi. Fiszki wraz z systemem powtórek, które umożliwiają memoboxy, umożliwiają trwałe zapamiętanie tego, co już poznaliśmy. Dzięki temu można w prosty sposób wprowadzić do nauki systematyczność, która nie będzie zbyt męcząca i czasochłonna.