Studia podyplomowe to doskonały sposób na skuteczne poszerzenie wiedzy i zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Obecnie niezwykle popularne są podyplomowe studia z zakresu psychologii, gdyż z pomocy psychologicznej korzysta mnóstwo osób w różnych momentach życia. Do czego uprawniają studia psychologiczne podyplomowe i dlaczego warto na nie rekrutować? Czy studia podyplomowe psychologiczne są skierowane tylko do psychologów? Sprawdź!
Studia podyplomowe to forma edukacji uzupełniającej, skierowana do osób, które posiadają już ukończone studia wyższe. Dzięki studiom podyplomowym możliwe jest wyspecjalizowanie się, uzupełnienie wiadomości bądź obranie zupełnie nowego kierunku zawodowego. Obecnie jednym z chętniej wybieranych kierunków studiów podyplomowych jest psychologia, gdyż pomocy ze strony psychologów różnej specjalizacji poszukuje coraz więcej świadomych osób.
Studia psychologiczne dają szeroką wiedzę o człowieku. W zależności od tego, jaką dziedzinę psychologiy wybierzesz, możesz poznać zagadnienia związane z psychoterapią, biznesem, marketingiem czy pomocą drugiemu człowiekowi np. w sytuacji traumatycznej czy kryzysowej. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z zakresu psychologii daje możliwość dopisania do tytułu naukowego odpowiedniego przymiotnika. Absolwent studiów podyplomowych może pracować jako psycholog kliniczny, psycholog pracy czy np. psycholog zwierząt. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek studiów i jaką specjalizację wybierzesz. Sama psychologia jako kierunek studiów jest niezwykle szeroką wiedzą naukową, dotykającą przede wszystkim zagadnień związanych z człowiekiem, jego układem nerwowym, zachowaniem czy odbieraniem świata. Wybierając specjalizację, zakres zainteresowania będzie się nieco zacieśniał np. wyłącznie do zagadnień związanych z biznesem czy np. z psychoterapią. Taka specjalizacja sprawia, że absolwenci studiów stają się ekspertami w pracy psychologicznej zgodnej z ukończonym kierunkiem.
Studia podyplomowe dla psychologów obejmują nie tylko popularne dziedziny, jak psychologię kliniczną czy psychologię biznesu, ale także o wiele mniej popularne nurty, jak np. cyberpsychologię, neuropsychologię czy np. psychogeriatrię. Popularnym i niezwykle pożądanym kierunkiem jest także psychoonkologia czy psychologia sportu. Studia może podjąć każda osoba, która ukończyła studia wyższe i chce uzupełnić swoje doświadczenie. Mogą to być także absolwenci studiów innych niż psychologia.