Top 5 sposobów, dzięki którym zdasz maturę z fizyki

podreczniki

Fizyka nie należy do ulubionych przedmiotów uczniów. Często traktowana jest jako przedmiot niezrozumiały i nielogiczny, a to nieprawda. Wszak wiele praw fizycznych ma zastosowanie w codziennym życiu. Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że kolejka górska nawet przy ostrych zakrętach i dużej szybkości nie wypada z torów? Wszak to żadna magia, ale zwyczajne prawa fizyki, które znajdziecie w podręczniku ” Odkryć fizykę”. Warto uczyć się tego przedmiotu, szczególnie że zdając go na maturze można dostać się na wiele prestiżowych kierunków począwszy od neuroinformatyki, a na inżynierii cieplnej kończąc. Dlatego w dzisiejszym tekście podpowiemy wam 5 sposobów jak zdać maturę z fizyki.

Ucz się systematycznie

Aby zrozumieć fizykę należy uczyć się systematycznie. Tutaj nie można odpuścić nawet jednej lekcji, czy jednego zagadnienia, gdyż zwyczajnie zaległości podobnie jak w matematyce będą narastać, a Wy nie będziecie umieli ich nadrobić. Ponadto po każdej lekcji koniecznie należy powtórzyć sobie materiał w domu. Dzięki temu szybciej go przyswoicie i nie będziecie obawiać się że znowu zapomnicie. Tak naprawdę wystarczy tylko pół godziny w domu na powtórkę samego materiału, a efekt może być naprawdę świetny, tym bardziej, że fizyka w szkole ponadpodstawowej jest naprawdę ciekawa.

“Kto pyta nie błądzi”

Mówi się, że “kto pyta nie błądzi” i jest to prawda. Zatem, jeżeli na lekcjach nie rozumiecie czegoś wystarczy tylko zapytać. Wszak macie do tego prawo, a nauczyciel na pewno chętnie, bądź mniej chętnie odpowie wam na wasze pytanie. Tutaj absolutnie nie ma się czego wstydzić. Zdecydowanie lepiej kilka razy się o coś zapytać i tego się nauczyć niż milczeć, a z następnej klasówki otrzymać ocenę niedostateczną.

Bądź zawsze przygotowany do lekcji

Kluczowe znaczenie ma także przygotowanie do lekcji. Wiadomo, że czasem się nie chce, czy jest wiele zadanych zadań, ale ucząc się systematycznie macie pewność, że przyswajanie nawet nowego materiału nie zajmie wam wiele czasu. Zatem przed zajęciami powtórz materiał. Pamiętaj, aby również samodzielnie odrabiać prace domowe, gdyż dzięki nim możesz usystematyzować materiał, a jednocześnie zawsze czegoś nowego się dowiesz i być może rzeczywiście fizyka Cię zainteresuje. Oczywiście duże znaczenie ma także aktywność na lekcjach. Warto się zgłaszać, czy to do przykładów, czy nawet do odpowiedzi, tym bardziej, że za to można otrzymać dobre stopnie. To również pozwoli Ci oswoić się nieco ze stresem i przygotować do stresu maturalnego.

Ucz się na zrozumienie, a nie na pamięć

Dewiza studentów “zakuć, zdać, zapomnieć” absolutnie nie sprawdza się w przypadku nauki fizyki. Tym bardziej, że w podręczniku Odkryć fizykę wszystkie zagadnienia i tematy są przedstawione w sposób interesujący, a co również ważne w sposób zrozumiały. Zatem, jeżeli czegoś nie rozumiesz, to warto jeszcze raz dane zagadnienie przeczytać, powoli analizując słowo po słowie. Wystarczy tylko zaangażowanie i skupienie się. Zatem nigdy nie ucz się na pamięć, gdyż taka nauka jest zwyczajnie nieefektywna i co najwyżej z owych fizycznych zagadnień “zrobi” ci się wierszyk, ale i tak nie będziesz potrafił go wykorzystać. Kolejna rada to: ucz się w ciszy, tzn. możesz powtarzać na głos, ale absolutnie nie oglądaj przy tym telewizji, ani nie słuchaj muzyki.

A gdy masz zaległości…

Zdarza się, że z jakiegoś powodu masz zaległości, wtedy też najlepiej poprosić kolegę z klasy o pomoc w nauce, bądź też wybrać się na korepetycje. Oczywiście możesz samodzielnie próbować nadrobić materiał, ale jeżeli Ci się to nie uda, to zdecydowanie lepiej wybierz się na korepetycje. Ponadto, jeżeli w Twojej szkole organizowane są zajęcia dodatkowe z tego przedmiotu, to koniecznie się na nie zapisz. Warto również startować w konkursach i olimpiadach.

Fizyka wbrew pozorom nie jest trudnym przedmiotem, ale aby się jej nauczyć potrzebna jest systematyczna nauka. Nigdy nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę, tym bardziej, jeżeli zamierzasz zdawać maturę z fizyki. Raz zrobione zaległości będą się za tobą ciągnęły. A wystarczy tak niewiele, a mianowicie powtarzanie materiału i samodzielne odrabianie zadań domowych. Warto też być aktywnym na lekcjach.