Nasz wykładowca z nagrodą za najlepszą Autorską Książkę Literacką

Tomasz4

Tomasz Ososiński z wykształcenia germanista, z pasji i zamiłowania  pisarz odebrał nagrodę główną  w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2020 za  książkę „Dom Andersena”. …w książce „Dom Andersena” przedstawił coś, co aluzyjnie nawiązuje do baśni. Pytania fundamentalne, które nurtują wewnętrzne dziecko, dotyczą Boga, przyrody, natury. Odkrywczość, rozwinięta wyobraźnia, pomysłowość są zadziwiające. Autor jednocześnie przemawia słowem, kolorem i kreską. To człowiek, który jednocześnie śni, pisze, linorytuje. Dziękuję – wyjaśniał wybór jury jego przewodniczący Karol Maliszewski

Tomasz Ososiński jest autorem nie tylko tekstów w tej książce, ale również strony graficznej. Książka została przez niego zilustrowana w technice linorytu.

„Jeśli czujesz się za duża albo za stary na czytanie bajek, a jednocześnie tęsknisz za nimi, to jest to książka dla Ciebie” – tak  o „Domu Andersena” Tomasza Ososińskiego napisał Jacek Podsiadło. To już kolejna nagroda, którą otrzymał Pan Tomasz za swoją twórczość literacką. Pierwszą nagrodę odebrał za debiut literacki książeczkę „Pięć bajek”.

Gratulujemy wyróżnienia i czekamy na kolejne utwory .

Tomasz Ososiński – ur. 1975 w Stargardzie Szczecińskim, nauczyciel akademicki, poeta i tłumacz; adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim oraz w Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie. Autor publikacji naukowych i literackich, m.in. opublikowanego w Wydawnictwie Zeszytów Poetyckich tomiku „Pięć bajek”który nominowany został do nagrody Silesius oraz nagrodzony na Festiwalu Złoty Środek Poezji; oraz wydanej w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego monografii „Ironia i jednostka” dotyczącej koncepcji ironii u Friedricha Schlegla. Autor przekładów z literatury łacińskiej i niemieckiej, ostatnio w jego tłumaczeniu i opracowaniu ukazał się „Dziennik schmargendorfski” R.M. Rilkego oraz „Listy R.M. Rilkego do Klary Rilke-Westhoff”. Jego wiersze tłumaczone były na niemiecki i angielski, ukazały się m.in. w tomie „Anthologia – a PrequelManifesto”, London 2010.