8 porad, które warto zapamiętać przed wyjazdem do USA

wyjazd do usa

Szykujesz się do lotu do Stanów Zjednoczonych? Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd tymczasowy – np. na wycieczkę – czy też dłuższy, warto wiedzieć, co typowego spotka Cię za oceanem, a co może zapewne stanowić niemałą niespodziankę.

Stany Zjednoczone to państwo sprzeczności, prawdziwy tygiel kulturowy i – czego nie ukrywają sami Amerykanie – miejsce o przedziwnych chwilami regulacjach, zapisach prawnych, zwyczajach czy po prostu kulturze bycia. Co może Cię zaskoczyć w USA?

 

1. Napiwki to codzienność

 

W USA napiwki to po prostu element kulturowy: sytuacja, w której ktoś go nie przyznaje, jest traktowana jak niegrzeczność. Napiwki powinny sięgać ok. 20 proc. wartości zamówienia – szczególnie, jeśli uznajesz, że obsługa lub sama usługa spełniła Twoje oczekiwania.

 

2. Cena będzie wyższa niż widzisz

 

Specyfika USA polegać również na prezentacji cen. Nie uwzględniają one podatków od sprzedaży. Będąc przy kasie można więc spodziewać się, że do ostatecznej kwoty sprzedawca doliczy np. 10 proc. podstawowej wartości. Dotyczy to także np. noclegów.

 

3. Nagła zmiana klimatu w dzielnicy

 

Myślisz o spacerach po amerykańskich miastach? Warto dokładnie sprawdzić, gdzie będziesz. Bardzo cienka jest granica między “dobrymi” dzielnicami a tymi, które mogą być niebezpieczne. Wystarczy przekroczenie ulicy, by znaleźć się w otoczeniu, które może Cię zaskoczyć.

 

4. Obowiązkowe ubezpieczenie

 

Choć w podróży zagranicznej to raczej standard, w USA warto zwrócić na to szczególną uwagę. Krajowe usługi zdrowotne są bardzo drogie – rozwiązaniem jest ubezpieczenie, które koniecznie warto mieć przy sobie przez cały czas podróży po USA.

 

5. Samochód? Niekoniecznie

 

Choć Amerykanie uwielbiają samodzielnie prowadzić swoje auta, będąc turystą warto skorzystać z innych opcji transportu. Warto zwrócić uwagę np. na to, że Amtrak ma 30 tras pociągów do 500 miejsc docelowych. Korzystając z sieci połączeń można zwiedzić USA zdecydowanie wygodniej. Warto też pamiętać, że wynajęcie samochodu w USA możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy kierowca ma ukończone 25 lat.

 

6. Ogromne porcje jedzenia

 

Stany Zjednoczone kojarzą Ci się z tym, że rodzina wysyła przesyłki do USA zawierające domowe jedzenie? To ciągle się zdarza, ale możesz mieć pewność, że kilokalorii za oceanem nie zabraknie. Potężne cheeseburgery przeplatają się tam z bułeczkami cynamonowymi, które są – a jakże! – posmarowane dodatkowo lukrem. A wszystko to w rozmiarze XXXL.

 

7. Różnice w prawie

 

Przekraczając kolejne stany warto pamiętać, że w zależności od lokalizacji bardzo zmienić może się legislacja. Innymi słowy: to, co dozwolone w jednym, będzie nieaktualne w drugim. Np. w większości nie można chodzić z otwartym alkoholem po ulicy, ale już w Las Vegas czy w Nowym Orleanie nikt nie ma z tym problemu. Przepisy będą różnić się również w kontekście podróży w samochodzie i zapinania pasów.

 

8. Podzielenie polityczne

 

Myślisz, że Polska to kraj, który generuje potężne emocje polityczne? Stany Zjednoczone są pod tym względem zdecydowanie bardziej rozwinięte. Zdecydowanie nie warto zbyt intensywnie angażować się w polityczną dyskusję np. w barze ze zwolennikami zarówno demokratów jak i republikanów. Są stany, w których w takich sytuacjach nerwy biorą górę, co w efekcie prowadzi do sporych kłótni. Warto też uważać np. na treść napisów, które są chociażby na koszulkach – bywają one pretekstem do rozpoczęcia dyskusji, a następnie sporów ideologicznych.