Egzamin B2 – materiały

egzamin_b2_jak_sie_przygotowac

Przed Tobą egzamin B2 angielski, rosyjski lub niemiecki? Zaczynasz więc pewnie od pytania: jak się przygotować? Czego dokładnie się uczyć? Z jakich źródeł? W oparciu o które materiały? Pomożemy Wam na te pytania odpowiedzieć i trochę Waszą wiedzę usystematyzować.

Jak prawidłowo przygotować się do egzaminu B2?

Zacznijmy od formalnej charakterystyki poziomu. Według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, który jest oficjalnie przyjętym przez Radę Europy miernikiem, „osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem danego języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron. Potrafi formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań”.

Wiemy więc już, czego będzie się od nas oczekiwać. Teraz zastanówmy się, jak wymaganą wiedzę zdobyć.

Oczywiście, najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs językowy na odpowiednim poziomie. Ma go w ofercie większość szkół językowych. Jeśli uczysz się angielskiego, polecamy Fabrykę Języka, dającą możliwość przygotowania się do egzaminu B2 First (dawniej FCE) http://fabrykajezyka.waw.pl/oferta/kursy-do-egzaminow-certyfikacyjnych/. Nauka tutaj zapewni Ci nie tylko opanowanie właściwego poziomu języka, ale również praktyczne przygotuje do zdobycia certyfikatu.

Jednak nawet jeśli wybierzesz przygotowanie na kursie, a nie tylko samodzielną naukę, to aby osiągnąć sukces, będziesz musiał sporo zrobić samodzielnie.

W obu więc przypadkach potrzebne Ci będą na egzamin B2 materiały. I niezależnie od języka, który planujesz opanować czy od konkretnego poziomu lub rodzaju egzaminu, zawsze powtórzą się pewne obszary, w których przebiegać będzie nauka. Będą to: czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie, gramatyka. Dopiero zdobycie tych wszystkich poszczególnych umiejętności zebranych razem świadczy o pełnym opanowaniu języka obcego na poziomie B2.

Przyjrzyjmy się więc nauce konkretnych języków i zobaczmy, gdzie i jak szukać materiałów.

Egzamin B2 angielski materiały

Zacznijmy od języka najpopularniejszego, czyli angielskiego. Materiałów do jego nauki na tym poziomie można znaleźć zatrzęsienie, my jednak proponujemy wszelkie poszukiwania rozpocząć od oficjalnej strony Cambridge Assessment English – jednostki University of Cambridge zajmującej się nauczaniem i certyfikacją języka angielskiego. Właśnie to centrum przeprowadza najbardziej znany egzamin na interesującym nas poziomie, czyli B2 First. Wyszukiwanie materiałów najlepiej zacząć tutaj: https://www.cambridgeenglish.org/pl/teaching-english/resources-for-teachers/, w zamieszczonej wyszukiwarce zaznaczając kolejno opcje: Cambridge English: First (FCE), B2, All Resources, All Skills. Z wyświetlonych tu propozycji najbardziej polecamy kanał Cambridge English na You Tubie: https://www.youtube.com/user/cambridgeenglishtv. Dla wielu osób nauka poprzez oglądanie filmików jest łatwiejsza i lepiej przyswajalna, dochodzi też do tego nabywanie wiedzy we wszystkich obszarach: uczymy się tu przez słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie i przyswajanie zasad gramatyki, gdyż filmiki są tematycznie zróżnicowane i łatwo znajdziecie takie, które kształcą potrzebną Wam umiejętność.

Egzamin B2 niemiecki materiały

Ponieważ najpopularniejszym certyfikatem języka niemieckiego na interesującym nas poziomie jest GOETHE-ZERTIFIKAT B2, także w tym wypadku polecamy rozpoczęcie poszukiwania materiałów na stronie jednostki certyfikującej, czyli Goethe Instytut. Tutaj https://www.goethe.de/de/spr/kup/prf/prf/gB2.html na dole strony, znajdziecie materiały ćwiczeniowe na bieżący i nadchodzący rok. Ale zanim zaczniecie je przeglądać, warto zajrzeć też do tego tekstu: http://niemieckipoludzku.pl/granice-pomiedzy-poziomami-b1-B2/ – dowiecie się tu, czym dokładnie różni się poziom B2 od poziomu B1 i co Wam daje jego osiągnięcie (ważne: czasem jest wystarczający do podjęcia studiów w Niemczech!).

Egzamin B2 rosyjski materiały

Najpopularniejszy Certyfikat PIJR im. A. S. Puszkina organizuje Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina i na stronie tej instytucji możecie znaleźć przykładowe testy: https://www.pushkin.institute/. Informacje o zakresie wymagań znajdziecie tutaj: https://www.polsl.pl/Jednostki/RJM1-SJO/Strony/Zakresmateria%C5%82udoegzaminuB2zj%C4%99zykarosyjskiego.aspx. Konkretnych materiałów w sieci jest jednak znacznie mniej niż tych do języka angielskiego czy niemieckiego, radzimy więc skorzystać ze sprawdzonych podręczników w wersji papierowej, np. „Russkij jazyk. Podgotowitielnyje materiały k egzamienu TELC” (nastawiony bardziej na przygotowanie do egzaminu TELC, ale również na poziomie B2).

Bez względu na język, którego się uczycie i materiały, z których korzystacie, życzymy Wam wytrwałości w nauce i sukcesu na egzaminie!