Idealny plecak do szkoły

plecak-szkolny

W tym roku dość długo wstrzymywaliśmy się z zakupami artykułów szkolnych. Do ostatnich chwil nie było wiadomo, czy szkoły rozpoczną pracę i w jakim systemie. W efekcie kompletowanie wyprawki rozciągnęło się bardzo w czasie i wielu rodziców dalej mierzy się z dylematem, jaki plecak kupić dziecku, szczególnie że w sklepach i na stronach internetowych są tak różnorodne propozycje, że od kolorów, wzorów i systemów może rozboleć głowa. A to przecież jeden z najważniejszych dodatków, który będzie uczniowi towarzyszyć niemalże codziennie.

1. Jak wybrać plecak?
  2. Jak powinien być zbudowany plecak?

Jak wybrać plecak?

Idealny plecak będzie po prostu jak najlepiej dopasowany do możliwości i potrzeb dziecka. I oczywiście po inne produkty sięga się dla pierwszoklasisty, a inne będą doskonałe dla uczniów starszych klas. Warto również zapoznać się z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ponieważ to pozwoli rozwiać szereg wątpliwości dotyczących na przykład tego, ile powinny ważyć plecaki szkolne i jak powinny być zbudowane. Trzeba pamiętać o tym, że musi dobrze leżeć na ramionach i plecach. W nim wszak będą przenoszone książki, zeszyty i różnego rodzaju akcesoria, które na lekcjach są wymagane. I to właśnie waga wypełnionego plecaka powinna nas najmocniej interesować. Nie powinna przekraczać 10 -15% wagi dziecka, a przy maluchach powinna oscylować przy dolnej granicy. Zbyt ciężki plecak szkolny może powodować dyskomfort i bóle pleców, a docelowo prowadzić również do wad postawy. Dlatego właśnie przy wyborze tornistra zwracajmy baczną uwagę na to, ile sam waży. W wielu szkołach funkcjonują już szafki, w których dziecko może zostawić książki oraz pomoce i nie musi stale nosić ich do domu i z powrotem. Niektórzy również decydują się na zakup drugiego kompletu podręczników, co znacznie ułatwia naukę w domu i nie obciąża pleców.

Jak powinien być zbudowany plecak?

Dobry plecach szkolny zgodnie z zaleceniami GIS musi mieć sztywną tylną ściankę przylegającą do pleców. Wystarczy, że będzie ona wzmocniona pianką lub gąbką, choć wiele konstrukcji wykorzystuje specjalistyczne stelaże. Poza tym warto zadbać o to, by wewnątrz znalazły się kieszonki i przegródki, które pozwolą utrzymać ład w plecaku, ale również są doskonałe, by równo rozłożyć ciężar. Same szelki natomiast muszą być regulowane, by idealnie dopasować całość do sylwetki. Poza tym powinny być na tyle szerokie, by nie wrzynały się w ciało. Przydadzą się także dodatkowe sprzączki na klatce piersiowej i w talii. Tak jak w przypadku plecaków turystycznych pozwala to równomiernie rozłożyć ciężar.