Jak szybko uczyć się języków obcych?

Od zawsze marzysz o opanowaniu języka obcego? A może podstawy masz już za sobą, ale nieutrwalane treści powoli odchodzą w niepamięć? Nie da się ukryć, że języki obce przydają się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poznaj kilka sposób na skuteczną naukę!

Planowanie

Nieudane próby opanowania języka obcego mogą sprawić, że zniechęcony odłożysz ten plan na bok i już nigdy do niego nie wrócisz. Co zrobić, żeby nie stracić motywacji i dotrzeć do celu? Po pierwsze, wyznaczyć sobie ten cel. Ogólniki są dla mózgu zbyt abstrakcyjne, dlatego warto konkretnie określić, co usatysfakcjonuje Cię na początek. To może być zdanie egzaminu i otrzymanie certyfikatu albo przeprowadzenie pierwszej konwersacji w obcym języku. Wybierz cel, który będzie dla Ciebie największą motywacją. Pamiętaj jednak, żeby na początek nie był on zbyt wygórowany. Presja negatywnie wpływa na chęci.

 

Systematyczność

 

Niestety, bez pracy mnie ma kołaczy. Nie da się opanować obcego języka, jeśli nie będzie się systematycznie wkładać wysiłku w zapamiętywanie kolejnych słówek oraz konstrukcji gramatycznych. Lepiej jest uczyć się krócej, ale częściej. W ten sposób mniejsze partie materiału będą przez Ciebie lepiej zapamiętane.

jakszybkouczycsiejezykowobcych2

Nowe technologie

 

W nauce języka bardzo pomocny okazuje się być telefon komórkowy. Warto zainwestować w nowoczesny smartfon, taki jak HTC U11, który zapewni Ci dostęp do najnowszych aplikacji do nauki języka. Godne polecenia są Duolingo, Busuu, SuperMemo. Te programy wykorzystują interaktywne metody sprawiając, że nauka jest dużo przyjemniejsza i szybsza. Sprawne przyswajanie wiedzy umożliwiają także cyfrowe fiszki, filmy oraz nagrania audio od native speakerów. Jeśli poczujesz się już w miarę pewnie, możesz skorzystać z aplikacji Hello Talk Learn stworzonej z myślą o osobach, które chciałyby porozmawiać z ludźmi z całego świata. To niesamowita okazja, żeby sprawdzić swoje umiejętności, szybko korygować błędy i polepszać wymowę.

 

Zanurzenie się w języku

 

Z pewnością słyszałeś o kimś, kto wyjechał za granicę i po kilku miesiącach potrafił już tworzyć płynne wypowiedzi w obcym języku? Dlaczego nauka w domu często wydaje się być dużo mniej efektywna? Dzieje się tak dlatego, że nie osłuchujesz się wystarczająco dużo z danym językiem. Jeśli zależy Ci na tempie oraz wyrobieniu sobie dobrego akcentu, powinieneś dosłownie otoczyć się językiem, którego próbujesz się nauczyć. Oglądaj filmy w oryginalnej wersji, słuchaj muzyki lub lokalnego radia. Zacznij śledzić w mediach społecznościowych osoby pochodzące z danego kraju. Ta metoda ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Obcowanie z żywym językiem pozwala na zapoznanie się z potocznymi i slangowymi stwierdzeniami, których często nie można znaleźć na łamach podręczników.

jakszybkouczycsiejezykowobcych3

 

Wychodź ze strefy komfortu

 

To normalne, że na początku drogi czujesz się niepewnie. Pamiętaj, że w nauce języka najważniejsze jest to, żeby nie bać się popełniać błędów i wykorzystywać każdą okazję do szlifowania swoich umiejętności. Im częściej zaczniesz wychodzić ze strefy komfortu, tym szybciej opanujesz język.

ZAŁĄCZNIKI