Jak ułatwić sobie przygotowania do matury?

Przygotowania do matury wymagają przypomnienia, a często przyswojenia dużych partii materiału obejmującego kilka lat nauki. Wymaga to sporego poświęcenia i dużej ilości czasu. Uczniowie często odnoszą wrażenie, że czas przecieka im przez palce. Często nie mogą zmotywować się do nauki, odkładają ją na później, stresując się później, gdy do matury jest coraz mniej czasu.

Przede wszystkim nie należy traktować nauki jako przykrego obowiązku. Potraktujmy ją raczej jako wyzwanie, z którym należy się zmierzyć i podejmijmy je z satysfakcją. Od wyników egzaminu dojrzałości zależy przecież przyszłość młodego człowieka, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zdać ten egzamin jak najlepiej.

 

Plan nauki

 

Najlepiej stworzyć sobie plan. I ściśle się trzymać tego planu. Należy też wyznaczać sobie realne cele. Nikt nie jest w stanie przygotować się do matury z danego przedmiotu w jeden wieczór. Ale jeżeli uda nam się opanować to, co zaplanowaliśmy, odczujemy satysfakcję z wykonanego zadania i zyskamy motywację do dalszej nauki.

Warto zaplanować, że w poniedziałki np. zajmiemy się językiem polskim, we wtorki będziemy rozwiązywać zadania z matematyki, w środę będziemy powtarzać materiał z biologii, w czwartek zajmiemy się językiem angielskim, w piątek chemią. Jeden lub dwa dni w tygodniu warto zostawić na odpoczynek.

Realizując taki plan nasz mózg codziennie będzie gotowy do wykonania określonych zadań, a my nie będziemy tracić czasu na zastanawianie się, jaki przedmiot powtórzyć. Dobrze jest też rozpisać sobie, ile czasu każdego dnia poświęcimy na przygotowania do matury i w jakich godzinach będziemy się uczyć. Starajmy się maksymalnie skupić na nauce, wyłączmy komputer, telewizor i inne sprzęty utrudniające naukę. 

Oczywiście podczas nauki należy robić przerwy. Gdy każdego dnia kilkanaście godzin spędzamy w pozycji siedzącej, niezbędny jest wysiłek fizyczny, który zrelaksuje nasz organizm i sprawi, że efektywniej będziemy przyswajać kolejne partie materiału. Warto postawić na ruch na świeżym powietrzu i każdego dnia wybrać się na co najmniej półgodzinny spacer. Zadbajmy też o zdrową dietę.

 

W przypadku problemów z nauką

 

Jeżeli mamy problemy z nauką jakiegoś przedmiotu, warto postarać się repetytorium maturalne. Są też osoby, które lepiej przyswajają wiedzę ucząc się w grupie. Warto więc spróbować przygotowywać się do matury wspólnie z kolegami czy koleżankami, odpytywać się wzajemnie, rozwiązywać zadania i porównywać odpowiedzi, tworzyć dialogi w obcym języku. W przypadku dużych zaległości można skorzystać z korepetycji.

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI