Kreatywna nauka – jak urządzić klasę w szkole?

ede4394eef6d529d5882f08bf73a5f3b

Dekoracja klasy? Wiele osób może być zaskoczonych, bo klasa kojarzy się z salą pozbawioną ozdób. Tablica, biurko nauczyciela i ławki – to główne wyposażenie. Do tego można dodać kilka kwiatów lub różnego rodzaju pomoce dydaktyczne – to wszystko. Tymczasem my mamy zupełnie inny pomysł!

Dekoracje klas szkolnych to prosty sposób na to, by pustą i nieciekawą przestrzeń zamienić w miejsce, które rozwija kreatywność, zachęca do działania i wywołuje pozytywną energię. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, ozdobienie sal wcale nie musi być przedsięwzięciem ani kosztownym, ani pracochłonnym. Tym, co w zupełności wystarczy, są samoprzylepne naklejki i fototapety. 

Dzięki nim dosłownie w oka mgnieniu można nie tylko ozdobić ścianę w klasie, ale wprowadzić do pomieszczenia całkowicie nową atmosferę. I nie dotyczy to tylko klas w szkole podstawowej. Mamy także pomysły na ozdobienie klas starszych uczniów.

Dekoracje klas szkolnych – dlaczego są tak ważne?

Aranżacja klasy szkolnej powinna być nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale także ładna i miła dla oka. Uczniowie spędzają w szkole około 7 godzin dziennie, dlatego to, jak wygląda otoczenie, w którym się uczą, ma bardzo duże znaczenie dla ich samopoczucia i nastawienia do szkolnych obowiązków.

Ścienne dekoracje do klasy staną się sposobem na to, by wprowadzić do pomalowanej na biało klasy barwny akcent. Takie rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie stanie się pogodne i o wiele bardziej przytulne. Nie od dziś wiadomo także, że kolory stymulują wyobraźnię i rozwijają kreatywność, a to właśnie te cechy powinniśmy wspierać w uczniach w każdym wieku. Jedyne, na co tutaj trzeba uważać, to to, by nie wybrać zbyt pstrokatego wzoru, który mógłby dekoncentrować dzieci i młodzież.

Wzór nawiązujący do określonej dziedziny – matematyki, geografii czy polskiego – może zachęcić uczniów do nauki lub umilić im czas spędzony na nauce akurat tego przedmiotu, za którym nie przepadają. Bardzo ważne jest natomiast to, by wzór był dopasowany do wieku uczniów. Inną fototapetę umieści się w szkole podstawowej, a inną w liceum.

Dydaktyczne fototapety: kosmos i kontynenty

W świecie dekoracji wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli tylko chcemy, w klasie mogą zagościć odległe planety z naszego Układu Słonecznego, a to właśnie za sprawą fototapety. Kosmos to jeden z tych motywów dekoracyjnych, który będzie do szkoły pasował jak ulał. W zależności od tego, czy chcemy udekorować klasę w szkole podstawowej czy w liceum, wzór będzie się odznaczał innym charakterem. U maluchów mogą zagościć kolorowe planety, wokół których latają statki kosmiczne, z kolei starszym uczniom może spodobać się zrobiona ze zdjęcia fototapeta. Kosmos ukazany jak na fotografii NASA sprawi, że wystrój nabierze nieziemskiego charakteru! Znakomitym źródłem inspiracji są wzory ze sklepu Redro: https://redro.pl/fototapety/tematy/kosmos/.

Można także zejść na ziemię i udekorować klasę inspirując się geografią. W tym wypadku doskonale będą się prezentować kolorowe mapy świata. Maluchom przypadną do gustu kontynenty, na których przedstawione będą rozmaite zwierzaki typowe dla danego kraju. Do klasy nieco starszych uczniów możemy polecić wzór z ilustracjami prezentującymi najsłynniejsze obiekty i zabytki. Z kolei w geograficznej pracowni licealistów sprawdzi się minimalistyczny w wyrazie wzór ukazujący same tylko kontury lądów lub mapę w postaci geometrycznej mozaiki.  

Kreatywne dekoracje w eleganckich kolorach

W przypadku starszych uczniów można postawić na dekoracje, które nie będą przedstawiać niczego konkretnego, lecz staną się efektownym tłem do nauki. W tej roli doskonale sprawdzą się abstrakcyjne kompozycje przypominające na przykład wzór z rozlanej farby. Dużą popularnością cieszy się motyw „Liquid marble”, który rzeczywiście przypomina płynny marmur z charakterystycznym żyłkowaniem. Taka dekoracja będzie pasować i do pracowni plastycznej, i do sali polonistycznej. Ciekawą alternatywą są także rozmaite desenie – w sali biologicznej roślinne, a w historycznej na przykład retro.

Klasy można także ozdobić za pomocą fototapet czy naklejek, które przedstawiają reprodukcje znanych dzieł sztuki. To propozycja, która sprawi, że wygląd sal będzie zachwycał zarówno uczniów, jak i nauczycieli.  

Pejzaż, który ukoi zmysły nawet w wielkim mieście

Ostatnią propozycją na udekorowanie szkolnych klas jest umieszczenie na ścianach malowniczych pejzaży. Mogą nawiązywać do otoczenia, jeśli szkoła znajduje się w górach lub na wybrzeżu, ale nie muszą. Jest to natomiast doskonały sposób na to, by w szkołach, które znajdują się w miastach, zagościła odrobina natury. Wyobraźmy sobie, że sala, gdzie uczą się uczniowie, otworzy się na leśną ścieżkę, alejkę w parku, polną łąką z kwiatami lub górski szlak.

Wiele mówi się o tym, jak duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ma przyroda, a w ten sposób sprawimy, że choć namiastka natury znajdzie się w zasięgu ręki dzieci podczas ich kilkugodzinnego pobytu w szkole.

Fototapety czy samoprzylepne naklejki to bardzo prosty i szybki w realizacji pomysł na to, jak udekorować i odmienić szkolną klasę. Efektowny wystrój sal nie tylko zmieni wygląd pomieszczeń, ale nada im także zupełnie nowy charakter.