Najszybszy sposób na naukę nowego języka w kilku krokach

Najszybszy-sposób-na-naukę-nowego-języka-w-kilku-krokach

Chcesz przyspieszyć naukę nowego języka? Jest cała masa powodów dla których ludzie chcą poznać nowy język w trybie ekspresowym.

 1. Może musisz nauczyć się nowych słów, aby móc porozumieć się podczas zbliżającej się podróży.
 2. Chcesz podnieść swoje kompetencje zawodowe.
 3. Chcesz przeczytać swoją ulubioną powieść w języku, w którym została napisana po raz pierwszy.

 

Bez względu na powód, dla którego uczysz się nowego języka, prawdopodobnie zgodzisz się, że najlepiej byłoby nauczyć się go szybko.

Jednak pomysł nauki języka, zwłaszcza gdy uczysz się go od zera, nie wydaje się szybki: musisz nauczyć się nowej gramatyki, zapamiętać słownictwo, ćwiczyć mówienie…

Jednak nauka nowego języka nie musi być powolnym ani żmudnym procesem. Chociaż nic nie zastąpi ciężkiej pracy i wysiłku, jakiego wymaga, możesz absolutnie szybko nauczyć się nowego języka obcego, jeśli zastosujesz właściwą strategię i poświęcisz się temu procesowi.

Wykonaj te kilka, a będziesz na najlepszej drodze do opanowania nowego języka szybciej niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś!

 

Wyznacz cele do nauki języków

 

Pierwszym krokiem do szybkiej nauki nowego języka jest ustalenie celów, które chcesz osiągnąć. Kiedy o tym myślisz, ma to duży sens. Jeśli nie wyznaczasz celów, skąd możesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i mierzyć, czy to osiągnąłeś?

W obliczu idei nauki nowego języka większość z nas czuje się przytłoczona. Jest tak wiele słów do nauczenia się i wiele różnych sposobów studiowania. Wyznaczanie celów ogranicza koncentrację, dzięki czemu możesz przestać martwić się o szczegóły i zabrać się do pracy.

Badania pokazują, że osoby, które wyznaczyły właściwy rodzaj celów, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Skorzystaj z tych wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać swoje cele:

 • Skoncentruj się na konkretnych, namacalnych wynikach. Wyznacz szczegółowe cele i skup się na tym, czego planujesz się nauczyć, a nie na tym, ile czasu planujesz się uczyć. Przykładem dobrego celu może być: „W tym tygodniu nauczę się 30 hiszpańskich słów związanych z zakupami”.
 • Wyznacz cele krótkoterminowe. Dobrze jest mieć ostateczny cel – coś, co ostatecznie masz nadzieję osiągnąć. Ale długoterminowe cele są zbyt przytłaczające, aby motywować Cię na co dzień. Podziel swój ostateczny cel na mniejsze części i wyznacz mniejsze cele na każdy tydzień lub miesiąc.
 • Podejmij wyzwanie (ale nie za dużo). Cele działają najlepiej, gdy zmuszają Cię do działania. Ale jeśli są zbyt zniechęcające, w rzeczywistości mogą cię zniechęcić. Dobrym sposobem na obejście tego problemu jest wyznaczenie celów obejmujących szereg wyników. Na przykład możesz powiedzieć: „Chcę nauczyć się w tym tygodniu 30-50 nowych słówek”. Niższa liczba w tym zakresie pomaga poczuć, że cel jest osiągalny, podczas gdy wyższa liczba pozwala na popychanie się.
 • Zapisz swoje cele. Zapisywanie celów pomaga ci się do nich zaangażować. Opublikuj swoje cele w widocznym miejscu, na przykład w lustrze w łazience lub na ekranie głównym smartfona.

 

Naucz się „właściwych” słów

 

Języki składają się z szokującej liczby słów. Na przykład język angielski ma od 600 000 do 1 miliona słów.

Na szczęście nie musisz uczyć się wszystkich słów, aby biegle posługiwać się językiem. Zastanów się: 100 najpopularniejszych słów stanowi około 50% tekstów w języku angielskim, a 1000 najpopularniejszych słów – około 90%!

Zapoznaj się z listami 100 najpopularniejszych słów w tych językach.

Skupiając się najpierw na nauce tych słów, możesz wyeliminować marnowany czas i bardzo szybko zwiększyć ilość informacji, które rozumiesz.

 

Ucz się mądrze

 

Ucząc się słów, będziesz uczyć się szybciej, korzystając z najlepszych technik uczenia się.

Na przykład, jednym z najlepszych sposobów nauki słówek jest używanie fiszek. Fiszki pomagają skupić się na poszczególnych słowach i pozwalają sprawdzić się, co pomaga zapamiętać nowe informacje.

Kiedy uczysz się z fiszek, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby szybko się uczyć:

  • Wypróbuj elektroniczne fiszki. Papierowe fiszki działają tak samo dobrze, jak zawsze, ale elektroniczne programy z fiszkami, takie jak Anki, zapewniają ogromne korzyści. Korzystając z elektronicznych fiszek, możesz łatwo przenosić duże stosy na smartfonie lub tablecie, a także możesz korzystać z fiszek utworzonych i upublicznionych przez inne osoby. Programy te również automatycznie zmieniają kolejność kart i używają powtarzania z odstępami, aby stopniowo zwiększać odstępy czasu między powtórzeniami karty. Obie te techniki pomagają uczyć się szybciej i lepiej.
  • Aby zmaksymalizować wykorzystanie programów SRS i elektronicznych fiszek, zapoznaj się z poliglotowym kursem Olly Richards 'Conversations, który ma pomóc Ci skonfigurować działające, krok po kroku systemy do nauki języka docelowego. Możesz również uzyskać bardziej ukierunkowaną pomoc dzięki kursom Uncovered, które przedstawiają podstawy określonych języków, w tym hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego.
  • Pamiętaj, aby odgadnąć znaczenie słowa przed odwróceniem karty. Fiszki działają najlepiej, gdy używasz ich do testowania swojej pamięci, więc nie odwracaj kart zbyt szybko. Nawet jeśli nie znasz słowa, zgadnij.
  • Najpierw naucz się tłumaczeń, a następnie naucz się tworzyć nowe słowa. Łatwiej jest nauczyć się tłumaczenia obcego słowa, niż wypowiadać obce słowo, gdy zobaczysz jego angielski odpowiednik. Zacznij od spojrzenia na bok fiszki z obcojęzycznym słowem i zapamiętaj, jakie jest angielskie tłumaczenie. Później odwróć karty i użyj ich do ćwiczenia tworzenia obcych słów, gdy zobaczysz ich angielskie odpowiedniki.

 

Zacznij używać języka przez cały dzień, każdego dnia

 

Dla początkujących może wydawać się przytłaczające, próbowanie używania języka przez cały dzień, ale nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Istnieje wiele łatwych, a nawet zabawnych sposobów, aby uczynić język częścią swojego normalnego życia.

Po pierwsze, wykorzystaj każdą chwilę, w której musisz nauczyć się nowych słów. Zabierz ze sobą fiszki i studiuj je podczas dojeżdżania pociągiem lub autobusem (ale nie podczas jazdy, proszę!) Lub gdy czekasz na spotkanie ze znajomym.

Kiedy zaczniesz czuć się zmęczony, przełącz się z nauki aktywnej na naukę pasywną, robiąc to, co normalnie robisz w swoim ojczystym języku w języku docelowym. Spróbuj obejrzeć film lub program telewizyjny albo strumieniowe transmisje radiowe w wybranym języku.

Istnieje wiele zasobów internetowych umożliwiających dostęp do rozrywkowych klipów audio i wideo. Możesz wejść na YouTube lub wyszukać stacje radiowe dostępne w Internecie.

Możesz zapytać: „Jak mogę obejrzeć wideo lub posłuchać radia, skoro znam tylko kilka słów?”

Celem na początku nie jest zrozumienie wszystkiego, co słyszysz, ale zapoznanie się z dźwiękami języka. Nawet jeśli nie rozumiesz zbyt wiele z tego, co słyszysz, samo słuchanie może mieć wiele pozytywnych skutków, w tym:

 • Przyzwyczajenie się do rytmu języka.
 • Nauka rozpoznawania i rozumienia popularnych słów.
 • Nauka rozumienia przy użyciu tylko kontekstu i kilku pokrewnych.
 • Pozostań zmotywowany!

 

Poszukaj praktyki w prawdziwym życiu

 

Jedną z najlepszych rzeczy do nauki są sytuacje z życia codziennego, zwłaszcza gdy nie masz innego wyboru, jak używać języka obcego.

Najłatwiejszym sposobem zdobycia praktyki życiowej jest podróż lub nauka za granicą. Wyjazd za granicę stwarza okazje do przebywania w otoczeniu ludzi mówiących w języku, którego chcesz się nauczyć, z których wielu nie zna Twojego języka ojczystego.

Jest to ulubione podejście organizacji, takich jak Korpus Pokoju, który regularnie umieszcza osoby z niewielką lub żadną znajomością języka w sytuacjach pełnego zanurzenia. Chociaż takie sytuacje mogą być niewygodne, dają ogromną motywację do szybkiej nauki.

Ale nawet bez wyjazdu za granicę możesz zanurzyć się w prawdziwych sytuacjach, które dają Ci mnóstwo praktyki językowej. Wypróbuj te opcje:

Spotykaj się z partnerem językowym co tydzień lub co dwa tygodnie. Możesz zapłacić swojemu partnerowi językowemu za jego czas lub zaproponować zamianę jednej godziny ćwiczeń w języku, którego chcesz się nauczyć, na godzinę ćwiczeń w mówieniu po angielsku.

Dołącz do klubu konwersacyjnego. W wielu miastach i szkołach funkcjonują kluby konwersacyjne, w których uczniowie języka spotykają się regularnie, aby ćwiczyć nieformalne dyskusje w języku docelowym.

Skorzystaj z korepetycji online lub strony partnera językowego. Witryny takie jak Coeffee.com lub My Language Exchange mogą przedstawić Ci osoby, które mówią językiem, który chcesz ćwiczyć. Nawet jeśli nie widzisz ich osobiście, możesz zdobyć praktyczną praktykę językową, rozmawiając na czacie online.

Odwiedź firmy, w których ludzie mówią głównie w Twoim języku docelowym. Być może w pobliżu znajduje się restauracja meksykańska, w której można delektować się pysznym jedzeniem i ćwiczyć hiszpański z kelnerami lub właścicielami, a może poćwiczyć chiński w sklepie spożywczym, który sprzedaje żywność lokalnej społeczności chińskiej.