Studia to jeden z najważniejszych etapów życia młodych ludzi. W większości przypadków to właśnie za tym okresem najbardziej tęsknimy w dorosłym życiu. Niezależność, dorosłość, czas, możliwość zarabiania a także udział w życiu studenckim to są te elementy, które sprawiają, że kilka lat mija szybko, a kolejne sesje wprowadzają w rytm nauki i przygotowań do egzaminów. Niezmiennie jednak większość studiów kończy się obroną pracy licencjackiej, a potem magisterskiej, co dla wielu osób może być ważną przeprawą.
Dla wielu osób sama konieczność napisania dłuższej pracy jest już problemem do tego dochodzi szereg innych czynników. Stres związany także z tym, że ważne jest uzyskanie tytułu licencjata, całej sprawy nie ułatwia. Warto więc postawić sobie cele, wdrożyć plan działania i przede wszystkim nie odkładać pracy na ostatnią chwilę.
Jednym z ważniejszych elementów przy tworzeniu pracy licencjackiej będzie wybór promotora. To on powinien prowadzić po całym procesie, inspirować i doradzać, a także motywować do systematycznej pracy. Niewątpliwie również z nim związana będzie dziedzina lub też tytuł pisanej pracy. Warto postarać się, by był on dla nas atrakcyjny, bo nie ma nic gorszego niż męczenie się z zagadnieniem, które po prostu nam nie leży. Dla wielu osób interesujący temat jest również ciekawym materiałem badawczym i pretekstem do rozszerzania zagadnień na przykład w kolejnych pracach naukowych. Dlatego właśnie promotor musi być specjalistą w tej dziedzinie, bo jego pomoc będzie bardzo ważna na każdym etapie pracy.
W zależności od wymagań promotora oraz systemu waszej pracy warto ustalić, w jakich odstępach czasowych będziesz dostarczał kolejne etapu pracy. To pomaga nie tylko w zbieraniu materiałów i pogłębianiu wiedzy na ten temat, ale również zmusza do pewnej systematyczności. Sama literatura, być może ankiety czy wywiady lub badania będą niezbędne do napisania pracy i oczywiście ich specyfika jest zależna od konkretnego tematu czy też dziedziny. Warto jednak zaplanować czas na zbieranie materiałów, wizyty w bibliotece, analizy.
Być może początki pisania będą trudne i warto już pierwsze partie materiału pokazać promotorowi, by sprawdził, czy zmierzamy w dobrym kierunku. To też dobry moment, by zmienić sposób myślenia o pracy i poprawić ją, jeśli się pomyliliśmy. Można również skorzystać z pomocy przy pisaniu pracy (Bachelorarbeit) i mieć dostęp do specjalistów, którzy będą nas wspierać cennymi radami. Niezmiennie ważna będzie systematyczność, bo to ona ma wpływ na efektywność i dobre wykorzystanie pracy. Chodzi o to, by napisać, wyrobić się w czasie i oczywiście pozytywnie zdać egzamin.