Praktyki i staże po studiach lingwistycznych

Studia bez barier

Jeśli jesteś studentem lingwistyki, to z tematem praktyk i staży albo już się spotkałeś, albo niebawem się spotkasz. Jest to nieodzowny etap na drodze do pełnej aktywności zawodowej. Jednocześnie staże i praktyki pozwalają się do pracy dobrze przygotować i ułatwiają znalezienie jej w przyszłości. Dla pracodawcy informacja o odbyciu praktyki czy stażu świadczy o osobistym zaangażowaniu w zdobywanie wiedzy i umiejętności. Nie idzie się na nie przecież dla zarobku. Biorąc w nich udział, udowadniacie, że jesteście skłonni wiele włożyć w rozwijanie się i uczenie i jest to ważniejsze niż doraźne profity.

Żeby łatwiej Wam było w całej kwestii się rozeznać, przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Praktyki na studiach i po studiach

Zacznijmy od praktyk, gdyż najpierw z nimi będziecie mieli do czynienia. Na studiach w Lingwistycznej Szkole Wyższej są one obowiązkowe, gdyż uczelnia ma charakter praktyczny: zakłada, że student powinien z niej wynieść nie tylko akademicką wiedzę, ale i konkretne umiejętności, które od razu będzie mógł w życiu zawodowym wykorzystać. Specyfikę tych praktyk dostosowaliśmy do konkretnych specjalizacji: dla nauczycielskiej na przykład będą się one odbywały w szkole na różnych stopniach. Praktyki tłumaczeniowe można zaliczyć w wielu instytucjach: przede wszystkim w biurach tłumaczeń, w firmach zagranicznych lub związanych z handlem zagranicznym, przedsiębiorstwach państwowych, samorządowych, zakładach produkcyjnych i usługowych (jeśli posiadają kontakty międzynarodowe), a także w biurach podróży oraz szkołach językowych. W tych samych miejscach (choć wykonując inne zadania) mogą odbywać praktyki także studenci ze specjalizacji komunikacja w biznesie międzynarodowym i administracja. Trzeba jeszcze dodać, że niektóre firmy, szkoły czy biura same zgłaszają się do LSW w poszukiwaniu praktykantów – warto więc śledzić informacje na stronie i pytać w dziekanacie. Może się okazać, że to właśnie jest droga do Waszego wymarzonego miejsca pracy.

A gdzie poza naszą Uczelnią szukać praktyk i staży? Sposobności jest mnóstwo, trzeba tylko się rozejrzeć i wykazać inicjatywą. Jeśli interesuje Cię jakieś konkretne miejsce, warto poszukać na stronie internetowej informacji, czy oferują taką możliwość. Jeśli to mniejsza firma, instytucja czy biuro, można wybrać się osobiście – pokażemy w ten sposób, że rzeczywiście nam zależy, a przy okazji przekonamy się „z bliska”, na ile dane miejsce faktycznie nam odpowiada.

Poszukiwania praktyk i stażu w internecie

Warto też prowadzić szerzej zakrojone poszukiwania ciekawych miejsc. Zaglądajcie na portale internetowe dla studentów (np. https://www.otouczelnie.pl/s/praktyki_staze), na strony agencji zatrudniania (np. Randstad) czy pracuj.pl. Bardzo polecamy też portal http://www.nieparzekawy.pl/ – już sama nazwa sugeruje podejście do praktyk i staży: nie jesteście tu po to, by ktoś się Wami wyręczał i wykorzystywał do robienia ksero i kawy właśnie, ale po to, by faktycznie się czegoś nauczyć. Na tej stronie zobaczycie, jak pod tym kątem oceniani są poszczególni pracodawcy i jakie miejsca są najbardziej polecane, by tam właśnie zdobywać pierwsze zawodowe szlify.

Także targi pracy są dobrym miejscem, by się za praktykami i stażami rozglądnąć. Ich zaletą jest to, że można o wszystko wprost wypytać, zdobyć potrzebne informacje i namiary, nawiązać bezpośredni kontakt z osobami, które zajmują się kwestiami kadrowymi i rekrutacją.

Bardzo ciekawą ofertę dla studentów przygotowała firma PWC. Jedną z nich jest WEX – program praktyk dla studentów I i II roku, trwających 2 miesiące (lipiec-sierpień). Posiada on wiele zalet – praktyki są płatne, co się właściwie nie zdarza, poza tym obejmują coaching i zapewniają dostęp do szkoleń e-learning, do baz wiedzy i mentoringu, otwierają również drzwi do przyszłego zatrudnienia i skróconej rekrutacji.

Inną propozycją tej firmy jest Program Influence. Ten z kolei jest skierowany do osób odnajdujących się w networkingu i social mediach. Zainteresowania i umiejętności związane z tą dziedziną stanowią świetne uzupełnienie edukacji lingwistycznej.

Jeśli chodzi o kwestie zarobkowe, to praktyki (jak już wspomnieliśmy) płatne nie są, natomiast na stażach możemy liczyć na 500-800 złotych brutto na miesiąc. Nie jest to dużo, ale warto się tego podjąć, gdyż często staż jest wstępem do regularnej pracy w danym miejscu.

Została nam jeszcze strona formalna i administracyjna. Jeśli chodzi o praktyki, w dziekanacie pobieracie skierowanie i dwa egzemplarze umowy oraz dziennik praktyk, natomiast pracodawca oddaje Wam podpisany jeden egzemplarz umowy i ten właśnie dziennik (oczywiście wypełniony przez Was). Na stażu można się natomiast zatrudnić przez urząd pracy. W tym wypadku pracodawca musi złożyć wniosek o organizację stażu (który potrwa od 3 do 12 miesięcy), a umowę zawiera nie z samym stażystą, ale z odpowiednim starostą. Po jego zakończeniu warto poprosić o referencje z wyszczególnieniem wykonywanych zadań i nabytych umiejętności – taki papier przyda się Wam, jeśli będziecie szukać zatrudnienia w innym miejscu pracy.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was o pożytkach płynących z praktyk i staży i ich zaletach. Potraktujcie je jako inwestycję na przyszłość, która razem z wykształceniem zdobytym w LSW pozwoli Wam szybko i łatwo rozpocząć karierę zawodową.