Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować?

rozmowa-kwalifikacyjna1

Zależy nam na tym, by wypaść jak najlepiej przez co czasem popełniamy błędy, które zmniejszają nasze szanse na zdobycie posady. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by osiągnąć sukces.

Sprawdź co może zainteresować pracodawcę

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej koniecznie ponownie odwiedź ogłoszenie pracodawcy. Jak możemy zobaczyć na portalu Jobsora pracodawcy w swoich ofertach bardzo często piszą o tym, czego wymagają od kandydata oraz jakie cechy są mile widziane. Bogatszy o wiedzę będziesz w stanie udzielać odpowiedzi, które przedstawią cię jako idealnego kandydata.

Poćwicz rozmowę z kimś bliskim

Większość rozmów kwalifikacyjnych opiera się na podobnych pytaniach i zadaniach dla kandydatów. Wykorzystaj to! Odwiedź stronę internetową, na której znajdziesz najczęściej zadawane pytania i poproś bliską ci osobę, by wcieliła się w rolę rekrutera. Dzięki temu będziesz w stanie przećwiczyć możliwe odpowiedzi i podczas prawdziwej rozmowy poczujesz się pewniej. Pamiętaj o tym, by zawsze mówić prawdę. Czasem chęć pokazania się z jak najlepszej strony może bowiem doprowadzić do mówienia o rzeczach, które nie mają miejsca w rzeczywistości. Takie drobne kłamstwa łatwo zdemaskować i praktycznie zawsze skreślają one danego kandydata.

Zadbaj o swoje dokumenty

Choć najczęściej CV wysyłamy do pracodawcy droga elektroniczną warto wziąć jego papierową wersję na rozmowę kwalifikacyjną. Pomoże nam to np. w sytuacji, w której nasze dokumenty się zgubią. Pokaże też, że jesteśmy zawsze odpowiednio przygotowaniu. Zadbaj o to, by twoje CV było jasne i przejrzyste oraz by nie przekraczało jednej strony A4. Możesz również zabrać ze sobą referencje i polecenia z innych miejsc, w których pracowałeś. Jeśli wykonujesz zawód kreatywny weź ze sobą również swoje portfolio.

Podsumowując, choć rozmowa kwalifikacyjna może wydawać się trudna i stresująca warto podejść do niej ze spokojem. Jeśli tylko dobrze się przygotujemy i zadbamy o to, by mówić szczerze i prawdziwie mamy spore szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

ZAŁĄCZNIKI