Szkoła to nie wszystko – jak dobrze przygotować się do matury?

Światowe raporty naukowe przedstawiają Polskę w czołówce, jeżeli chodzi o poziom nauczania. Większość uczniów kończy szkoły średnie i technika, zajęć lekcyjnych jest stosunkowo dużo, a przerwy świąteczne nie trwają w nieskończoność. Nie widać też, w przeciwieństwie do innych państw, różnicy w wykształceniu młodzieży z rodzin zamożnych i biednych. Jednak, czy wiedza, jaką nabywamy w szkole jest wystarczająca, ażeby dobrze przygotować się do matury ?

Może i rzeczywiście na tle innych państw Polska nie wygląda najgorzej jeśli chodzi o poziom nauczania, niemniej jednak, często się zdarza, że przekazywana przez nauczycieli wiedza, nie jest wystarczająca, by zdać maturę na wysokim poziomie. Nie ma co się oszukiwać, ale lekcje z pewnością nie wyglądają tak samo w podrzędnym technikum, jak w renomowanym liceum. A matura przecież wszędzie jest taka sama.

 

A może.. korepetycje?

 

Egzamin dojrzałości, ma być dla uczniów przepustką, nie tylko na dobre studia, ale przede wszystkim, przyszłościowo, do otrzymania dobrej pracy. Z tej właśnie racji rodzice coraz częściej decydują się na korepetycje dla swoich pociech. Już dawno odeszły do lamusa stereotypy, jakoby to zajęcia dodatkowe były przeznaczone dla uczniów nieradzących sobie z nauką. Można by wręcz rzec, że sytuacja zmieniła się o 180 stopni, i obecnie taka nauka kojarzona jest z prestiżem, gdyż kojarzy się z pieniędzmi. Nie wszystkich stać na takie wydatki, które rzeczywiście nie są najmniejsze. Oczywiste jest, iż nie skończy się na jednej lekcji, aby był efekt, potrzebne są systematyczne spotkania, przez dłuższy czas.

 

Jak przygotować się do matury?

 

Prawidłowe Przygotowanie do matury powinno obejmować wszystkie dostępne możliwości. Co to oznacza? Przede wszystkim: systematyczność, uczęszczanie na lekcje, solidne przygotowywanie się do sprawdzianów. I nie chodzi tu już nawet o same oceny, ale o to, by być na bieżąco i dla samego siebie kontrolować poziom wiedzy. Szkoły często organizują zajęcia fakultatywne, kółka naukowe, z których warto korzystać, zwłaszcza, że są one nieodpłatne. Kolejną, wspomnianą już, metodą na osiągnięcie jak najlepszych wyników maturalnych są korepetycje. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić, gdyż koszta, nie należą do najmniejszych. Duże znaczenie ma też sam przedmiot, za nauki ścisłe, uważane za trudniejsze, z reguły pobierane są większe opłaty.

 

korepetycje

 

Zajęcia dodatkowe i kursy maturalne

 

Decydując się na korepetycje, mamy dwie możliwości: albo indywidualne lekcje, albo skorzystanie z oferty centrum korepetycyjnego (przykładowa oferta kursów maturalnych na https://edun.pl/kurs/maturalny.html), gdzie mamy dostęp do zajęć ze wszystkich przedmiotów. To na co się zdecydujemy, zależeć powinno od tego, w jaki sposób wolimy się uczyć. Jednemu lepiej skupić się w samotności, podczas gdy drugiemu łatwiej wchodzi wiedza w towarzystwie innych osób.

Wybierając lekcje z korepetytorem na uwadze miejmy nie tylko cenę, ale i to w jaki sposób prowadzone są przez niego lekcje. Często bowiem zdarza się, że osoba z ogromną wręcz wiedzą, zupełnie nie potrafi jej przekazać. Często organizowane są tzw. pokazowe lekcje, podczas których możemy zaznajomić się z technikami nauczania danej osoby i zadecydować, czy taka właśnie forma nam odpowiada. Warto także zasięgnąć opinii u innych. Centra korepetycyjne z kolei, przypominać nam mogą lekcje w szkole. Zajęcia odbywają się w grupach, jednak każdy jest traktowany indywidualnie.

Niestety, ale stwierdzenie, że szkoła to nie wszystko, w tym przypadku jest zupełnie trafione. Żyjemy w czasach, gdy za wszystko trzeba płacić, za wiedzę również. Nauczyciele w szkołach, nawet pomimo najszczerszych chęci, mogą czasami zwyczajnie nie zdążyć z opracowaniem całego materiału. Musimy pamiętać, że przygotowania do matury, to nie jest kilka dni przed, a tak naprawdę cały okres nauki w liceum, czy technikum.

Podejdźmy do tematu na poważnie, systematycznie się ucząc. Matura stanowi niejako przepustkę do dorosłego świata, który nie jest prosty, ale dzięki nam samym może być łatwiejszy. Odpowiednio dobrane studia dadzą nam szansę na otrzymanie takiej pracy, jaką będziemy chcieli, a nie takiej z przymusu.

ZAŁĄCZNIKI