10 najlepszych przedmiotów licencjackich do studiowania, gdy nie wiesz, jaką karierę wybrać

10-najlepszych-przedmiotów-licencjackich

Zbliżając się do końca liceum, najprawdopodobniej jesteś bombardowany różnego rodzaju pomysłami na temat tego, czego powinieneś się uczyć.

Twoi rodzice mówią: „Wybierz coś, co pomoże Ci dobrze zarabiać na życie, np. Biznes, medycyna lub inżynieria”. Twój artystyczny kuzyn mówi: „Wybierz coś bardziej szykownego i interesującego, na przykład, coś z fotografii lub sztuk pięknych”. A Twoi znajomi mówią: „Wybieraj coś bardziej przyszłościowego jak informatyka lub robotyka”.

Prawda jest taka, że ​​tak naprawdę nie wiesz, co chcesz robić przez większą część swojego życia (szczerze mówiąc, kto to wie?). Cóż, nie martw się. Nie jesteś jedyny. Statystyki z USA pokazują, że około jedna trzecia uczniów szkół średnich nie wie, jaki kierunek studiów I stopnia chce wybrać lub jaka kariera będzie ich docelową.

Najlepszym sposobem na zmierzenie się z paniką „Nie wiem, co robić” jest rozważenie, które dyscypliny na studiach licencjackich/inżynierskich są najbardziej elastyczne i dają czas na podjęcie decyzji o najlepszym zawodzie, do którego można się wyszkolić. Oto 10 najlepszych typów:

 

  1. Studiuj kierunki zorientowane na przedsiębiorczość – dowiedz się, jak lepiej zorganizować KAŻDY biznes

 

Dyplom z ekonomii i zarządzania jest zawsze przydatny, nawet jeśli pasjonujesz się sztuką, muzyką, informatyką lub inżynierią, ponieważ nauczysz się, jak założyć i zarządzać każdą firmą. Jeśli coś zawiedzie lub pójdzie nie tak, będziesz mieć umiejętności, aby zacząć od nowa. I to jest jeden duży pocieszający plus. Co więcej, ucieszy to twoich rodziców, ponieważ mogą być pewni, że na rynku zawsze są miejsca pracy wymagające takich kwalifikacji. Każdy biznes potrzebuje kadry zarządzającej. Dodatkowo znajomość mechanizmów rynkowych jest ponadczasowa i pozwoli ci pewnie wejść w świat własnego biznesu.

 

  1. Studia informatyczne – każdy potrzebuje dobrego informatyka

 

Ponieważ nie ma branży, która nie korzysta z narzędzi cyfrowych, rozpoczęcie studiów z tytułem inżyniera w dziedzinie informatyki jest jednym z najlepszych wyborów, których możesz dokonać. Możesz wtedy specjalizować się w prawie każdej innej dziedzinie, w tym inżynierii, statystyce, sztuce, a nawet archeologii, która wykorzystuje coraz częściej modele graficzne i oprogramowanie do analizy danych. Możesz zostać programistą i tworzyć coś z niczego lub zająć się budowaniem stron internetowych i sklepów. 

Rynek aplikacji i e-commerce jest jednym z najbardziej lukratywnych i szybko rozwijających się obszarów biznesu na świecie. W epoce informatyzacji i zwiększonej aktywności ludzi w sieci, informatyka może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

 

  1. Studiuj inżynierię ogólną – dowiedz się, jak odkrywać swoją pasję do tworzenia i niszczenia rzeczy

 

Obecnie inżynieria nie jest tak szeroka, jak inne dyscypliny. Dyplom inżyniera ogólnego jest dla Ciebie dobry, jeśli wiesz już, że interesujesz się inżynierią, ale nie wiesz, w jakim rodzaju inżynierii – elektrycznej, mechanicznej, motoryzacyjnej itd. – chcesz się specjalizować. Inżynieria to dziedzina pozwalająca budować i rozkładać maszyny. Dzięki niej, dowiesz się jak wdrożyć w życie pomysły innych ludzi poprzez budowę maszyn ułatwiających innym życie. 

 

  1. Studia przyrodnicze – początek długiej kariery naukowej

 

Tak więc masz prawie nienaturalną ciekawość eksperymentów laboratoryjnych, lubisz podglądać życie przez mikroskop i rozumieć jak działają wszelkiego rodzaju organizmy. Niestety nie możesz dokładnie określić kariery, którą chcesz wybrać. Czy powinieneś być lekarzem, biologiem czy specjalistą od badania dzikich zwierząt?

Rozumiemy cię. Zanim zaczniesz zbytnio analizować tę kwestię, może po prostu zrobić dyplom z przedmiotu, który teraz najbardziej Ci się podoba, i zdecydować później, którą ścieżkę kariery wybrać. Na przykład, czy to biologia, czy chemia, zawsze możesz zdecydować się na studia medyczne po uzyskaniu dyplomu bardziej ogólnego z zakresu nauk przyrodniczych.

 

  1. Ucz się języków – stań się łącznikiem między ludźmi

 

Języki to kolejna dziedzina nauki, z którą będziesz w stanie zyskać wiele okazji do rozwoju. Nie mówimy tylko o języku angielskim, który jest jak lingua franca na całym świecie. Jeśli chcesz wykorzystać licencjat z języków jako podstawę do innych karier, wybierz języki, na które jest popyt, takie jak chiński, rosyjski, portugalski, nordycki lub arabski.

Dyplom z języków może służyć jako podstawa dla wielu innych specjalizacji, o których możesz zdecydować później, w tym między innymi w nauczaniu, tłumaczeniu, hotelarstwie, biznesie lub stosunkach międzynarodowych. Nawet jeżeli zdecydujesz się na wybór najpopularniejszego w Polsce kierunku językowego jakim jest filologia angielska, możesz być pewien że pomoże ci to w znalezieniu pracy i nawiązaniu kontaktów z obcokrajowcami.

 

  1. Studiuj nauki o środowisku – znajdź sposoby na ocalenie planety

 

Ponieważ debata na temat zmian klimatycznych i wyzwań środowiskowych trwa, nie ma wątpliwości, że wiedza w tych obszarach będzie bardzo przydatna. Licencjat z nauk o środowisku może na przykład utorować drogę do ukończenia studiów podyplomowych z inżynierii środowiska lub prawa.

Jednocześnie będziesz mógł wykorzystać swój dyplom do pracy w większości branż, ale także w agencjach rządowych i organizacjach pozarządowych. Jest to wiedza niezwykle popularna i z pewnością przyczynia się do poprawy jakości życia całej ludzkości.

 

  1. Studiuj Pielęgniarstwo – praca, aby pomóc i edukować ludzi w zakresie zdrowia

 

OK, licencjat z pielęgniarstwa może wydawać się bardzo wyspecjalizowany i możesz pomyśleć, że nie należy go do tej listy. Ale dajmy mu drugą szansę. Stopień pielęgniarski może utorować drogę do studiów medycznych i zostania lekarzem, ale można go również wykorzystać na wiele innych sposobów.

Możesz go wykorzystać do rozwoju kariery, takiej jak położna pielęgniarki, wychowawca pielęgniarki, kierownik pielęgniarki, pielęgniarka naukowiec, a nawet konsultant pielęgniarki prawnej. Jak się okazuje, pielęgniarstwo można łączyć z nauką, prawem, biznesem i edukacją. Mówimy całkiem fajnie.

 

  1. Studia prawnicze – wykorzystuj prawo do pracy w dowolnej branży

 

Niekoniecznie chcesz zostać prawnikiem, ale pociągają Cię kwestie prawne? Więc co możesz zrobić? Najlepiej jest zdecydować się na studia licencjackie z szerszego zakresu studiów prawniczych.

W tym obszarze możesz skupić się na takich tematach jak kryminologia, resocjalizacja, prawo międzynarodowe, prawo gospodarcze itp. To świetny sposób na rozpoczęcie kariery doradcy prawnego – w organach lub firmach.

Później, gdy znajdziesz obszar, który naprawdę Cię interesuje (na przykład środowisko lub prawa człowieka), możesz kontynuować i specjalizować się z tytułem magistra. Mając stopień prawniczy, bardzo łatwo jest również studiować różne studia magisterskie, takie jak biznes lub prawie każdą specjalizację z nauk społecznych.

 

  1. Studiuj projektowanie graficzne – zostań nowoczesnym artystą

 

Jeśli kochasz technologię i jesteś trochę artystyczny, nie możesz wybrać źle decydując się na studia z dyplomem z projektowania graficznego. Nawet jeśli nie widzisz teraz, co chcesz robić na dłuższą metę, projekt graficzny z pewnością daje Ci wiele możliwości.

Oto kilka przykładów niesamowitych rzeczy, które możesz zrobić: projektowanie logo, fotografia, projektowanie gier, ilustracje do książek i czasopism, retusze Photoshop i tak dalej. Tak więc projekt kariera grafika komputerowego jest całkowicie warta rozważenia.

 

  1. Studiuj dziennikarstwo – zostań profesjonalnym mówcą i lub pisz w prasie

 

Jeśli lubisz słowa – pisane lub mówione – możesz rozpocząć studia wyższe, uzyskując tytuł licencjata z dziennikarstwa i mediów. Zajęcia z wystąpień publicznych, teorii komunikacji, środków masowego przekazu i kultury popularnej przygotują Cię do różnych zawodów, w tym: pisarza, analityka wiadomości, PR lub planowania wydarzeń.

Możesz również łatwo połączyć takie studia licencjackie ze studiami magisterskimi na wielu kierunkach, w tym biznesie, naukach społecznych, sztuce, a nawet studiach technicznych, takich jak nauki o środowisku czy nauki przyrodnicze.

 

Twoja kariera będzie tym, co z niej zrobisz

 

Mamy nadzieję, że podaliśmy Ci kilka dobrych pomysłów, którymi możesz się pobawić, próbując zdecydować, czego się uczyć, nawet jeśli nie masz pewności, jaki zawód jest dla Ciebie odpowiedni.

Pamiętaj, że trudności z podjęciem decyzji o karierze to problem większości nastolatków i nie ma się czego wstydzić. Ale to nie znaczy, że nie powinieneś iść na uniwersytet.

Najlepszym sposobem obejścia tego problemu jest wybranie przedmiotów studiów, które oferują więcej opcji późniejszej specjalizacji w określonej dziedzinie – albo poprzez studia magisterskie, albo przez wejście do branży i rozwijanie określonych umiejętności w pracy.