Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez skype po angielsku

jak-przygotowac-sie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-przez-skype

Ponieważ żyjemy w ”globalnej wiosce”, w „świecie na wyciągnięcie ręki” i realiach postępującej globalizacji oraz wielokulturowości, wszystko to przekłada się również na funkcjonowanie rynku pracy. Także on staje się coraz mniej lokalny, a coraz bardziej ponadnarodowy. Coraz większą rolę odgrywają w nim korporacje, współpraca międzynarodowa i oczywiście umiejętność posługiwania się językami obcymi. Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez skype po angielsku?

Świat nowoczesnej rekrutacji

Z roku na rok możemy zaobserwować trend wzrostu zainteresowania rekrutacjami typu conference call lub 1 on 1 call. Te tendencje odbijają się dwojako także na sposobach prowadzenia rekrutacji i odbywania rozmów kwalifikacyjnych. Z jednej strony weryfikują one znajomość języka angielskiego czy wręcz w całości się w nim odbywają, a z drugiej nierzadko przeprowadza się je zdalnie, najczęściej przy użyciu Skype’a.

Chcielibyśmy więc dzisiaj zastanowić się, jak do takiej właśnie rozmowy – w języku angielskim i przez Skype’a – skutecznie się przygotować.

Przyjrzyjmy się więc najpierw czynnikowi technologicznemu i specyfice prowadzenia spotkania online.

Z jednej strony – na taką rozmowę warto się przygotować dokładnie tak, jak do bezpośredniego spotkania w siedzibie firmy, więc: merytorycznie, językowo, przyswajając sobie formułę i schemat takich rozmów, przygotowując odpowiedzi na standardowe pytania. Także nasz ubiór powinien odzwierciedlać formalność sytuacji i nasz profesjonalizm. Nie dajmy się zwieść pozorom – fakt, że rozmawiać będziemy w domowych pieleszach, nie uprawnia nas do luźnej postawy. Wręcz przeciwnie, rekruter, sam przecież przebywając w miejscu pracy, będzie oczekiwał i od nas podobnego stylu, który świadczy o naszym wyczuciu.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę przez skype?

Aby wpisać się w tę konwencję, zwróćmy uwagę na otoczenie i warunki rozmowy. Niech osoba po drugiej stronie zobaczy jak najbardziej neutralne tło. Tak naprawdę najlepiej, by była to po prostu ściana w stonowanym kolorze, ewentualnie zamknięta szafa czy biblioteczka z branżowymi książkami. Zadbajmy też o ciszę – nagły płacz dziecka, szczekanie psa czy głos domownika dopytującego, czy kupiliśmy śmietanę, nie dość, że rozmówcę rozproszy, to jeszcze możemy mu się wydać niepoważni.

I najważniejsza sprawa: techniczna sprawność sprzętu i aplikacji oraz nasza umiejętność ich obsługiwania. Żeby rozmowa przebiegła płynnie, bez zakłóceń i bez stresu, zadbajmy zawczasu o to, by aplikacja poprawnie działała, sprawdźmy mikrofon, słuchawki, kamerkę, połączenie z Internetem. Pamiętajmy też o tym, by w trakcie rozmowy nie wyszukiwać odpowiedzi na zadane pytania w Internecie – tego się po prostu nie da zrobić dyskretnie, a rekruter jest wyczulony na podobne manipulacje.

Przejdźmy teraz do drugiego czynnika, coraz częściej charakteryzującego obecne rozmowy kwalifikacyjne, czyli użycia w ich trakcie języka angielskiego.

W tym wypadku przygotowujemy się dokładnie tak, jak do bezpośredniej rozmowy. Jeśli dawno nie korzystaliśmy z języka, w pierwszym rzędzie warto zadbać o odzyskanie płynności w potocznej mowie. Utnijmy sobie pogawędkę z zagranicznym znajomym, choćby właśnie przez Skype’a. A jeśli nie ma z kim porozmawiać, warto nawet samemu sobie opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło w rodzinie, o czym się przeczytało w Internecie itp.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie się pod kątem bardziej specjalistycznego słownictwa. Najlepiej zacząć od przetłumaczenia na własny użytek cv na język angielski, skupiając się szczególnie na opisie zadań i obowiązków związanych z konkretnymi miejscami w pracy. Można później wypisać sobie kilka najważniejszych zwrotów i pojęć na karteczce, którą dyskretnie przykleimy obok monitora. Jeśli się dobrze przygotujemy, prawdopodobnie nawet nie będzie potrzeby na nią zerkać, ale sam fakt, że tam jest, zadziała uspokajająco. Rozproszy obawy o nagłe „zacięcie się” i pojawienie się tzw. „białej plamy” – efektu nadmiernego stresu.

Co daje gwarancję solidnego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej?

Warto zdecydować się też na kilka spotkań z korepetytorem, najlepiej właśnie na Skypie, przeprowadzonych w formule rozmowy kwalifikacyjnej. Przetrenujemy sobie w ten sposób odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, nabierzemy płynności, a nauczyciel zadba o poprawność i odpowiednią wymowę.

Oczywiście, studenci LSW mają w tym względzie zadanie bardzo ułatwione. Mnóstwo wykładanych u nas przedmiotów pomaga przygotować się do takiej rozmowy pod różnymi względami. Na „Fonetyce praktycznej języka” nauczymy się poprawnej wymowy i właściwego akcentowania. Z kolei dzięki „Emisji głosu” nasz głos będzie brzmiał mocno i wyraźnie, a jednocześnie spokojnie, co daje wrażenie pewności siebie i opanowania. „Sztuka wystąpień publicznych” i „Retoryka praktyczna” da nam świadomość funkcji języka i umiejętność jej praktycznego zastosowania, a także klarownego formułowania myśli. Natomiast „Kultura myślenia i sztuka argumentacji” zapewni umiejętność posługiwania się logiką, prowadzenia dyskusji oraz negocjacji i przekonywania drugiej strony do swoich racji. A to z kolei pomoże Wam skutecznie zmierzyć się ze sztandarowym pytaniem rozmów kwalifikacyjnych: „Dlaczego to właśnie Panią/Pana mielibyśmy zatrudnić?”.

Dzięki takiemu przygotowaniu na pewno udzielicie na nie przekonującej odpowiedzi! Sprawdź ofertę naszych studiów i kursów!