Jaka praca po filologii rosyjskiej – czy warto studiować rusycystykę?

W dzisiejszych czasach posiadanie wyższego wykształcenia nie jest niczym wyjątkowym. Uważa się powszechnie, że ukończenie studiów  przestało gwarantować szybkie znalezienie pracy. Wiadomo, rynek pracy z roku na rok przechodzi wielkie zmiany, daje się jednak zauważyć wyraźna tendencja. Otóż osoby, które zdobyły umiejętności deficytowe, mogą liczyć na bardzo dobrą pozycję zawodową. Czy filologia rosyjska jest jednym z zapewniających to kierunków? Oczywiście że tak.


Decydując się na rozwój edukacyjny, musisz pamiętać, że wybór uczelni wyższej nie zawsze gwarantuje otrzymanie świetnej pracy i wysokich zarobków. Aby to osiągnąć, należy świadomie zaplanować własną ścieżkę kształcenia, której całokształt wpłynie na Twoje powodzenie zawodowe.

 

Niszowy specjalista?

 

Przede wszystkim, w dzisiejszych czasach nie należy nastawiać się na zdobywanie konkretnego, wymagającego bardzo wąskiego zakresu kompetencji zawodu. Współcześni pracodawcy, wielcy gracze korporacyjni rekrutując na określone stanowiska, sami przyuczają nowych pracowników do zawodu. Jednak to, czego z całą pewnością wymagają, to znajomość języków obcych, bo ich akurat szybko nauczyć kogoś się nie da. Przy czym trzeba jasno stwierdzić, że opanowanie angielskiego to za mało. Dziś zna go praktycznie każdy. Jak zatem wyróżnić się i wystąpić przed szereg? Wystarczy studiować języki niszowe, jak np. rosyjski.
Według portalu Strefa Biznesu na rynku pracy istnieje obecnie wysokie zapotrzebowanie na osoby ze znajomością języka rosyjskiego. Jak można tam przeczytać – w wielu rejonach Polski potrzeba ludzi, którzy doskonale nim władają. Jednak na rynku pracy cisza. Nie ze strony pracodawców, tylko ze strony kandydatów.

W dzisiejszych czasach o wiele szybciej pracodawca znajdzie studenta władającego językiem angielskim lub niemieckim niż kogoś znającego język rosyjski, a ofert pracy ze znajomością tego języka pojawia się mnóstwo. Tak wygląda sytuacja choćby w Akademickim Biurze Karier LSW. W ciągu tygodnia na skrzynce biura pojawia się wiele ofert dla studentów (i nie tylko) ze znajomością właśnie języka rosyjskiego.

 

Gdzie znajdę pracę?

 

W jakich dziedzinach komunikatywna znajomość języka rosyjskiego cieszy się największym powodzeniem? Przede wszystkim możemy mówić o branży edukacyjnej. Tu pracę można znaleźć w publicznych i niepublicznych placówkach, w szkołach różnego szczebla: podstawowych, średnich czy wyższych oraz w branży szkoleniowej. Poza tym zatrudnienie znajdziemy również w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, instytucjach kultury, mediach, agencjach i towarzystwach turystycznych czy firmach międzynarodowych wymagających znajomości języka i kultury krajów rosyjskojęzycznych.

Co ciekawe, duże zapotrzebowanie na osoby ze znajomością języka rosyjskiego pojawia się także w firmach logistycznych. Wynika to stąd, że ich właścicielami często są Rosjanie. Tacy specjaliści pożądani są też w branży handlowej, usługowej czy nawet budowlanej. Biznes i handel to świetne obszary poszukiwania zatrudnienia dla filologa, który nie obawia się zyskiwać finansowych i biznesowych kompetencji.

Jak więc widać, ofert jest sporo, ale pracowników bardzo trudno znaleźć. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, iż język rosyjski to doskonałe narzędzie komunikacji nie tylko w Azji i Europie Wschodniej. W tym języku porozumiewa się ponad 160 milionów ludzi na całym świecie, można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jest to język uniwersalny.

Na co więc czekać? Sprawdź naszą ofertę edukacyjną na kierunku rusycystyka. To gwarancja zdobycia także praktycznego wykształcenia, pozwalającego otrzymać dobrze płatną pracę. Nie wierzysz? Sprawdź ile zarabiają nasi absolwenci i jak szybko znajdują zatrudnienie.

By do tego grona szczęśliwców dołączyć, warto więc ukończyć rusycystykę. Tu jednak rodzą się kolejne pytania: gdzie studiować filologię rosyjską? Jaki charakter studiów przynosi największe korzyści? Jaki tryb nauczania wybrać?

 

Jak studiować rusycystykę aby dużo zarabiać

 

Zajmijmy się najpierw kwestią profilu kierunku studiów. Zazwyczaj uczelnie proponują specjalizacje albo czysto filologiczne, związane z językoznawstwem, literaturoznawstwem i kulturoznawstwem (te polecamy głównie osobom, chcącym zawodowo związać się ze środowiskiem akademickim) albo bardziej „życiową” opcję – studia praktycznie przygotowujące do zawodu, ukierunkowane na zdobycie kompetencji przydatnych na rynku pracy.

Pierwszą opcję proponujemy osobom, które dalszy rozwój naukowy wiążą z uczelnią, a także pasjonatom, humanistom z ducha, którym po prostu zależy na posiadaniu starannej edukacji, poszerzaniu horyzontów, wpisaniu się w profil „polskiego inteligenta”.

Ponieważ jednak omawiamy tutaj kwestie związane z rynkiem pracy i zawodem, skupimy się na bardziej praktycznym wymiarze studiów wyższych. Rozwijać naukowe pasje można bowiem i we własnym zakresie (do czego bardzo zachęcamy), natomiast na uczelni warto się skupić na nabywaniu odpowiednich umiejętności i kompetencji, pozwalających sprawnie działać na polu zawodowym i tam się pozytywnie wyróżnić.

Taka idea przyświeca nam właśnie w Lingwistycznej Szkole Wyższej. Zależy nam, by nasi absolwenci wkroczyli na rynek pracy już wyposażeni we wszelkie potrzebne kompetencje. Dbamy o to, by zapewnić kompleksowe przygotowanie zawodowe. Jak przeczytaliście powyżej, jest to szczególnie ważne w przypadku rusycystyki, gdyż zapotrzebowanie na specjalistów od rosyjskiego obejmuje wiele branż i stanowisk związanych z biznesem, finansami, logistyką, transportem itp. Do odniesienia sukcesu w tych obszarach nie wystarczy odebranie klasycznego wykształcenia filologicznego. Dlatego na rusycystyce kładziemy szczególny nacisk na językoznawstwo stosowane. W programie znajdują się też przedmioty wychodzące poza ściśle lingwistyczne zagadnienia, jak na przykład Podstawy przedsiębiorczości, Technologia informacyjna czy Prawo ochrony własności intelektualnej. Chcemy bowiem, by nasi absolwenci byli nie tylko „specjalistami od języka”, ale pełnowartościowymi pracownikami, posiadającymi kompletne przygotowanie do poruszania się po wymagającym rynku pracy i świecie biznesu. Chcemy wykształcić z jednej strony ludzi światłych, obytych i oczytanych, a z drugiej – zaradnych, przedsiębiorczych i mocno stąpających po ziemi.

Kolejnym dylematem, dotyczącym studiowania rusycystyki, może być wybór trybu studiów. To bardzo częsty problem: studia dzienne czy zaoczne.

Jeśli chodzi o studia zaoczne, to ich najbardziej oczywistym atutem jest fakt, że pozostawiają dużą elastyczność, związaną z organizacją i wykorzystaniem czasu. Można więc swobodnie pracować w czasie studiów czy zajmować się innymi obowiązkami, na przykład rodzinnymi. Sami też decydujemy, kiedy i ile czasu poświęcić na naukę. Tryb zaoczny daje więc sporo swobody i pozwala na dużą samodzielność.

Natomiast na studiach dziennych możecie się spodziewać większej liczby przedmiotów, bardziej kompleksowego programu zajęć oraz możliwości dłuższego skupienia się na wybranych, trudniejszych zagadnieniach. Jeśli więc planujecie poświęcić się w tym okresie edukacji tylko studiom, nie macie innych obowiązków i chcecie wykorzystać ten czas jak najpełniej – to tryb zdecydowanie dla Was.

Wiedząc, że Wasze potrzeby i możliwości są różnorodne, staramy się dopasować do nich jak najlepiej. Dlatego w ofercie LSW znajdziesz tak studia dzienne, jak zaoczne – i do poziomu obu trybów przywiązujemy tak samo dużą wagę.

Na koniec warto jednak zaznaczyć: najwięcej i tak zależy od Was samych. By znajomość języka, wyniesioną z Uczelni, swobodnie wykorzystywać w praktyce, trzeba i w praktyce ją ćwiczyć. Szukajcie więc okazji do szlifowania języka także w tzw. życiu codziennym: nawiązując znajomości z rodzimymi użytkownikami języka rosyjskiego, obcując z rosyjskojęzycznymi mediami: prasą, radiem, telewizją… To wszystko sprawi, że z sukcesem wkroczycie na rynek pracy. A my trzymamy za to kciuki!

ZAŁĄCZNIKI