Jaka praca po filologii rosyjskiej – czy warto studiować rusycystykę?

praca-po-rosyjskim

W dzisiejszych czasach posiadanie wyższego wykształcenia nie jest niczym wyjątkowym. Mówi się, że wykształcenie wyższe przestało gwarantować szybkie znalezienie pracy. Wiadomo, rynek pracy z roku na rok przechodzi wielkie zmiany, jednak łatwo zauważyć pewną tendencję. Otóż osoby, które zdobyły umiejętności deficytowe, mogą liczyć na bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Czy filologia rosyjska jest jednym z tych kierunków? Oczywiście, że tak.

Decydując się na swój rozwój edukacyjny, musisz pamiętać, że wybór uczelni wyższej nie zawsze równa się z cudowną pracą i większymi zarobkami. W całym tym procesie bardzo ważna jest odpowiednia ścieżka kształcenia, której całokształt wpłynie na Twoje powodzenie zawodowe.

Niszowy specjalista?

Przede wszystkim w dzisiejszych czasach nie należy nastawiać się na zdobywanie konkretnego, często bardzo zawężonego zawodu, dzisiejsi pracodawcy, wielcy gracze korporacyjni rekrutując na dane stanowiska sami wprowadzają i przyuczają do danego zawodu. Jednak to, czego z całą pewnością wymagają to znajomość języków obcych. Angielski to za mało. Zresztą zna go praktycznie każdy. Jak zatem wyróżnić się i wybiec przed szereg? Wystarczy studiować języki niszowe jak np. rosyjski.
Według portalu Strefa Biznesu jest praca dla osób ze znajomością języka rosyjskiego. Jak piszą- w wielu rejonach polski potrzeba ludzi, którzy doskonale władają tym językiem. Jednak na rynku pracy cisza. Nie ze strony pracodawców tylko ze strony kandydatów.

W dzisiejszych czasach o wiele szybciej pracodawca znajdzie studenta władającego językiem angielskim lub niemieckim, a ofert pracy ze znajomością języka rosyjskiego jest mnóstwo. Da się to zauważyć również w przypadku Akademickiego Biura Karier LSW. W ciągu tygodnia na skrzynce biura pojawia się wiele ofert ze znajomością właśnie języka rosyjskiego.

Gdzie znajdę pracę?

W jakich branżach komunikatywna znajomość języka rosyjskiego cieszy się największym powodzeniem? Przede wszystkim możemy mówić o branży edukacyjnej, w publicznych i niepublicznych placówkach tj. wykonywanie zawodu nauczyciela, na różnych szczeblach czy to w szkołach podstawowych, średnich czy wyższych, oraz w branży szkoleniowej, dodatkowo znajduje zatrudnienie w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, instytucjach kultury, mediach, instytucjach kultury, firmach wymagających umiejętności tłumaczeniowych, biurach i towarzystwach turystycznych, firmach międzynarodowych wymagających znajomości języka i kultury krajów obszaru języka specjalności.

Co ciekawe znajomość języka rosyjskiego cieszy się ogromnym powodzeniem w firmach logistycznych, których właścicielami często są Rosjanie, oprócz tego w branży handlowej, usługowej czy nawet budowlanej. Biznes i handel to świetne miejsca zatrudnienia, dla filologa, który nie obawia się zyskiwać handlowych i gospodarczych kompetencji.

Jak więc widać. Oferty są, ale pracowników jest bardzo ciężko znaleźć. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, iż język rosyjski to doskonałe narzędzie komunikacji nie tylko w Azji i Europie Wschodniej. W tym języku porozumiewa się ponad 160 milionów ludzi na całym świecie, można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jest to w pewnym sensie język uniwersalny.

Na co jeszcze czekasz?! Sprawdź naszą ofertę edukacyjną na kierunku rusycystyka. Praktyczne wykształcenie pozwalające zdobyć dobrze płatną pracę. Nie wierzysz? Sprawdź ile zarabiają nasi absolwenci i jak szybko znajdują zatrudnienie.