Nie szukaj pracy, niech pracodawcy poszukują Ciebie

„Szukanie pracy” – wiele osób na samą myśl o tym odczuwa stres, niechęć, obawę. Wysyłanie aplikacji, potem czekanie w strachu, czy odpowiedzą, rozczarowanie, gdy odpowiedzi nie ma lub jeszcze większy stres, gdy jednak ktoś się odezwie. I często narastające uczucie frustracji, odrzucenia, podkopane poczucie własnej wartości i wreszcie duchowa prostracja.

Wyszukiwanie i ubieganie się o pracę po ukończeniu studiów może być trudne. Bardzo niewiele osób uzyskuje pierwszą pracę dla absolwentów, o którą się ubiegają, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz musiał żonglować wieloma procesami rekrutacyjnymi i zmotywować się do kontynuowania pracy w obliczu odrzucenia. Być może nigdy wcześniej nie spotkałeś się z okresem, który nie ma znanej daty zakończenia lub struktury udostępnionej przez firmę zewnętrzną, więc zaplanowanie poszukiwania pracy należy do Ciebie. Ale wiąże się to z elastycznością i swobodą: szansą na przejęcie kontroli nad tym, jak ustalasz priorytety w swoim czasie i określasz, czego chcesz od życia. Nasze rady pomogą Ci odciążyć się od stresu, produktywnie szukać pracy i pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Dobrze, jeśli ten cały trudny proces zostaje uwieńczony znalezieniem dobrej pracy, ale często trwa i trwa bez rezultatu.

A my chcielibyśmy Wam dziś powiedzieć: możecie tego uniknąć! I od razu znaleźć się na mecie – czyli w wymarzonej pracy!

Jak to zrobić?

 

Bądź tak dobry i tak się promuj, by to pracodawcy poszukiwali Ciebie!

 

Tak, to prawda. Jesteś w stanie doprowadzić do sytuacji, w której pracodawcy i rekruterzy będą zgłaszali się do ciebie. Koniec z szukaniem pracy, dzięki tym metodom to praca znajdzie ciebie!

 

Networking – klucz do sukcesu

Prawdą jest, że wielu ludzi nie jest zatrudnionych, ponieważ wypełnili podanie o pracę lub przesłali CV. Są zatrudniani, ponieważ mają znajomości, ludzi, z którymi nawiązują kontakty, którzy mogą pomóc im w poszukiwaniu kariery. Nadszedł czas, aby wyjść tam i nawiązać kontakty ze wszystkimi, których znasz, od przyjaciół i rodziny po byłych współpracowników, pracodawców, profesorów itp. Im więcej kontaktów możesz zrobić, tym lepiej na dłuższą metę. Poinformuj wszystkich w Twojej sieci, że szukasz pracy, i upewnij się, że dobrze znają Twoje wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Jeśli uważają, że pasujesz do określonej pracy, nie zawahają się Cię polecić.

 

Tworzenie własnego brandu – profil na Linkedin

Powiedzmy, że złożyłeś już podanie o pracę, której naprawdę chcesz. Pracodawca będzie chciał dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej i zwykle jest pod wrażeniem, gdy widzą, że kandydaci mają własne profesjonalne profile na mediach społecznościowych (szczególnie Linkedin). Twoja wizytówka w sieci jest w zasadzie przedłużeniem twojego CV, gdzie masz możliwość naprawdę opisać swoje wykształcenie, umiejętności, doświadczenie i wiedzę. Możesz dołączyć próbki swojej wcześniejszej pracy, portfolio, dane kontaktowe i wiele więcej. Upewnij się, że Twoje CV jest aktualne i zawarte jako osobna profilu.

Teraz nieco szerzej rozwijając temat procesu zdobywania pracy. Kogo szukają pracodawcy?

  1. Pracownik poszukiwany to taki, który posiada już praktyczne przygotowanie do zawodu. Zapewniają Ci je studia w Lingwistycznej Szkole Wyższej. Z założenia uczy ona języka pod kątem praktyki zawodowej. Oprócz więc zajęć czysto lingwistycznych, związanych z językoznawstwem, literaturoznawstwem, historią i kulturą w programie znajdują się też ogólnie przydatne przedmioty kształcące kompetencje potrzebne w życiu zawodowym (nie tylko tym związanym z lingwistyką). Są to na przykład: Technologia informacyjna, Podstawy przedsiębiorczości, Prawo ochrony własności intelektualnej, Sprawności zintegrowane – e-learning, Pisanie ze stylistyką, Retoryka praktyczna, Psychologia, Podstawy dydaktyki, Emisja głosu, Komputer w pracy tłumacza, Język spotkań, prezentacji, negocjacji, Korespondencja służbowa i handlowa, Sztuka wystąpień publicznych, Terminologia specjalistyczna z zakresu prawa ekonomii i biznesu i in. Dzięki nim oprócz świetnie opanowanego języka będziecie posiadać wszelkie kompetencje i umiejętności „gotowego” pracownika – do wzięcia „od ręki”.
  2. Poziom języka niewymagający sprawdzania – dla pracodawcy organizowanie testów językowych albo szukanie osoby, która „przepyta” kandydatów to sporo dodatkowego zachodu. Wobec tego chętniej rozglądnie się on za kimś, kogo sprawdzać nie będzie trzeba – czyli absolwentem studiów językowych. Posiadanie takiego dyplomu automatycznie bowiem potwierdza osiągnięcie poziomu językowego C1.
  3. Nowy pracownik to zawsze wielka niewiadoma i spore ryzyko. Dlatego pracodawcom zależy na kimś, kto zdobył już pierwsze szlify. Nawet jeśli ma to być Twoja pierwsza praca, jako absolwent LSW już możesz się nimi pochwalić – są to praktyki, na naszej uczelni obowiązkowe. Szerzej pisaliśmy o nich już tutaj: https://lingwistyka.edu.pl/blog/praktyki-i-staze-po-studiach-lingwistycznych/, więc tylko przypomnimy, że warto poprosić po nich o referencje, a także przedstawić pracodawcy zeszyt praktyk, by było dla niego jasne, że poważnie podeszliście do tematu i wykorzystaliście efektywnie ten czas.
  4. Zadbaj o CV – dobrze napisane i zaprojektowane samo przyciągnie uwagę pracodawców. Ważna jest i oprawa graficzna, i odpowiednie sformułowanie treści. Radzimy również przygotowanie sobie CV w języku angielskim. Z jednej strony pozwolisz się w ten sposób odnaleźć także pracodawcom zagranicznym, a z drugiej – samą poprawnie zredagowaną treścią potwierdzisz znajomość języka.
  5. Gdy masz już dobre CV, wyeksponuj je w sieci tak, by łatwo było Cię znaleźć. Warto je zamieścić przede w wszystkim na LinkedIn – portalu społecznościowym służącym budowaniu kontaktów zawodowych oraz w serwisie rekrutacyjnym Goldenline. To tam najczęściej polują tzw. headhunterzy, czyli pracownicy agencji rekrutacyjnych, którzy sami poszukują pracowników.
  6. Poszukiwani też będziecie przez Biuro Karier Lingwistycznej Szkoły Wyższej. Pracodawcy, wiedząc że ta uczelnia kształci wysokiej klasy specjalistów, sami tu zgłaszają na nich zapotrzebowanie. Docierając u źródła do potencjalnych pracowników, zapewniają sobie odpowiedni poziom ich kompetencji i przygotowania do zawodu. Władzom uczelni również zależy na jak najszybszej karierze absolwentów, a taka bezpośrednia droga znacznie ją przyspiesza. No i jest to prestiż i duma Szkoły, gdy traficie do dobrej pracy, więc pośrednictwo Biura Karier przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym.
  7. Najlepsi studenci, wyróżniający się nie tylko poziomem nauki, ale i dzielący się pasją do przedmiotu, i angażujący się szerzej w działalność uczelni miewają też okazję dłużej na niej pozostać, zajmując miejsce…z drugiej strony biurka, czyli jako wykładowcy. Bardzo się cieszymy, gdy w takiej roli zostajecie z nami na dłużej.

 

Ale i tym, którzy z naszym dyplomem pójdą dalej, życzymy, by przez pracę zostali rychło znalezieni. Wysiłek włożony w to, by się wyróżnić, na pewno się opłaci. Prawdziwych pereł przecież się nie przegapia.

ZAŁĄCZNIKI