TOP 10 – jak pozbyć się bariery językowej

„Studiując języki, kultury poznajesz, rozumiejąc innych, sam lepszy się stajesz” – atlanta

To hasło przewodnie Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie, za którego pośrednictwem staramy się udowodnić jak ważna jest znajomość oraz nauka języków obcych. Zrozumienie tego przekazu jest prywatną kwestią każdego, jednak to, co płynie za tymi słowami to pokazanie ile dróg, nowych możliwości oraz szans rozwoju otwiera przed Wami płynne porozumiewanie się w języku obcym.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wielu z Was odsuwa naukę języków ze względu na przeróżne bariery językowe. Jeśli kiedykolwiek ogarniał Cię strach na myśl o mówieniu w języku obcym, serce zaczęło bić szybciej, ręce pocić, a z twojego gardła nie mogły wydostać się żadne dźwięki tzn. że ten problem dotyka również Ciebie. Mamy jednak cudowną wiadomość- nie jesteś sam. Strach przed mówieniem w języku obcym dotyczy większości osób zarówno kompletnych nowicjuszy językowych, jak i tych, którzy płynniej porozumiewają się w językach obcych.

Choć według słownika PWN, bariery językowe to „trudności w porozumiewaniu się związane z nieznajomością obcego języka” to naszym zdaniem wynika to przede wszystkim z braku praktyki, z nieśmiałości, niepewności, z perfekcjonizmu i strachu przed porażką.
Z myślą o wszystkich tych, którzy szukają pomysłu i wsparcia, a także przyczyn blokady językowej przedstawimy wam TOP 10- jak pozbyć się bariery językowej.

 

Przestań być perfekcyjny- każdy popełnia błędy

 

Obawiasz się mówić w języku obcym, ponieważ jesteś perfekcjonistą, boisz się, że popełnisz jakiś błąd, że zostaniesz źle oceniony. Twój perfekcjonizm, który powinien Cię motywować do zgłębiania językowej wiedzy, staje się dla Ciebie blokadą i ogranicza swobodę Twoich wypowiedzi? Daj sobie trochę luzu. Popełnianie błędów to naturalna sprawa każdy z nas je popełnia. Jedni więcej inni mniej. Dlatego mów, włączaj się do dyskusji, podejmuj próby. Skąd pewność, że Twoi rozmówcy są takimi perfekcjonistami jak Ty, może zwyczajnie docenią Twoje zaangażowanie, a nie będą oceniać kilka małych błędów.

 

Otaczaj się językiem obcym, jego kulturą- zwyczajnie zacznij podróżować

 

Podróżuj, podróżuj i jeszcze raz podróżuj- tylko tak będziesz mógł obcować z żywym językiem. Kontakt z osobami, dla których Twój język obcy jest językiem ojczystym, daję Ci olbrzymią szansę na poznanie kultury danego języka. Będąc za granica, sytuację codzienne zmuszają do komunikacji w języku obcym, wymagają odwagi i przełamania barier. Jeśli boisz się, że zostaniesz źle oceniony, ponieważ nie mówisz tak perfekcyjnie, jak Twój rodowity mówca, przypomnij sobie jak doceniasz obcokrajowców którzy potrafią złożyć nawet najprostsze zdania w języku polskim. Otóż to. Oni również to docenią.

 

Dbaj o swój język- myśl w języku obcym, mów do siebie

 

Najprostszym sposobem na oswajanie się z językiem obcym jest mówienie do siebie. Brzmi dziwnie? Spokojnie nie musisz chodzić ulicami rozmawiając ze sobą. Rób to będąc w domu. Wykonujesz codzienne domowe czynności- opowiadaj sobie o nich. Opisuj to co robisz. Najlepiej, jeśli jednocześnie będziesz się nagrywał (możesz wykorzystać dyktafon w telefonie), a następnie odsłuchaj swoich wypowiedzi. Może zdasz sobie sprawę z tego, że wcale nie idzie Ci tak źle.

 

Znajdź sobie językowego kompana

 

Aby przełamać bariery językowe, musisz mieć kontakt z językiem tak często, jak to możliwe. Aby stworzyć sobie doskonałe warunki, musisz korzystać z najprostszych rozwiązań. Z całą pewnością ktoś z Twoich przyjaciół również uczy się języka obcego. Zaproponuj mu abyście komunikowali się właśnie w tym języku. W końcu dużo łatwiej otworzyć się przed przyjacielem niż przed kompletnie obcymi ludźmi.

 

Otaczaj się językiem. Zmień język wszystkich aplikacja

 

Kolejny prosty trik na stworzenie sobie doskonałych warunków do nauki języka obcego oraz do oswajania się z nim jest zmiana języka w Twoim telefonie, oraz we wszystkich aplikacjach, z których korzystasz każdego dnia. Przypomnij sobie jak często w ciągu dnia ‘siedzisz’ na Facebooku? Często, prawda. Dzięki aktualizacji języka naturalnie przyswoisz zwroty, które tak często się tam pojawiają- ‘weź udział w wydarzeniu’, ‘Zosia zaprosiła Cię do znajomych’ lub‘ Tomek lubi Twoje zdjęcie’.

 

 Szperaj, bądź ciekawy

 

Nauka języka i przełamanie barier z tym związanych nie może ograniczać się do lekcji z korepetytorem dwa razy w tygodniu i odrabianiu prac domowych. To nie przyniesie większych i zadowalających Cię efektów. Musisz żyć tym językiem. Śledź aktualne wydarzenia na zagranicznych stronach, czytaj, komentuj, bierz udział w dyskusjach. Otaczaj się nim. Bez względu na to, co Cię interesuje, czy wydarzenia polityczne, czy plotki, czy wolisz czytać, czy oglądać filmiki. Rób to, zobaczysz jak naturalnym stanie się dla Ciebie przegląd zagranicznej prasy każdego dnia.

 

Lubisz nawiązywać nowe znajomości? Znajdź przyjaciela z Londynu, Stanów, Moskwy czy Berlina

 

W dzisiejszych czasach kontakt z osobami które mogą przebywać nawet na drugim kontynencie jest banalnie prosty. Skorzystaj z tego. Jeśli lubisz nawiązywać nowe znajomości zrób to. Dziel się z innymi swoimi zainteresowaniami, tym co ciekawego widziałeś czy przeczytałeś, opowiedz o kraju w którym mieszkasz o Twojej kulturze czy obyczajowości. Poproś o to samo swojego zagranicznego przyjaciela. Kto wie. Może zaprosi Cię kiedyś do siebie na wakacje.

 

Nauka w szkole! Świetny pomysł jednak najlepiej z native speakerem

 

Jak już wspominaliśmy wiele razy, najważniejszy jest żywy kontakt z językiem. Jeśli wstydzisz się nawiązywać kontakty z obcymi ludźmi, a wśród swoich przyjaciół nie znajdujesz nikogo z zagranicznymi korzeniami, warto pomyśleć o konwersacjach z Nativem. Żaden nawet najlepszy nauczyciel języka obcego nie przekaże Ci takiej wiedzy jak rodowity mówca. Wyobraź sobie, że potrzebujesz podszkolić swój język polski, wybierzesz się na lekcję z anglikiem, który doskonale zna polski czy odwrotnie. Odpowiedź jest chyba oczywista.

 

Challenge accepted

 

Stawiaj sobie językowe wyzwania. Weekend z sezonem przyjaciół bez lektora czemu nie. Zaprosić Brytyjczyka do znajomych na Facebooku do dzieła. Spontaniczny wyjazd do Londynu na zakupy śmiało, jeśli możesz sobie na to pozwolić. A może zaczepisz turystę, który właśnie zwiedza Warszawę i zaproponujesz mu kilka ciekawych miejsc, które powinien zobaczyć. Każde wyzwanie to krok do przodu z pokonywaniem swoich barier.


Zacznij w końcu gadać

 

Kiedy, gdzie, jak. To wszystko jest nieważne. Wykorzystuj każda daną Ci sytuację i zacznij mówić. Praktyka czyni mistrza, chyba znasz to powiedzenie doskonale. Zatem – ćwicz, a szybko zobaczysz efekty i poczujesz się pewniej.

ZAŁĄCZNIKI