FORBES o najlepszych miejscach pracy dla lingwistów

FORBES_o_najlepszych_miejscach_pracy_dla_lingwistow

Dzisiaj chcielibyśmy się podzielić z Wami informacjami na temat najlepszych pracodawców dla lingwistów według Forbesa.

To jedno z najważniejszych i najbardziej wiarygodnych źródeł na ten temat. Forbes bowiem to już ponad stuletni dwutygodnik o tematyce biznesowej, publikujący wiarygodne rankingi, zestawienia i analizy dotyczące biznesu, finansów, ekonomii i rynku pracy. Poznaj najlepsze miejsca pracy dla lingwistów w Polsce.

 

Lista najlepszych miejsc pracy dla lingwistów

 

Spójrzmy więc na ostatni Ranking najlepszych pracodawców w Polsce (dot. 2017 roku). Dziesięć pierwszych miejsc zajmują w następującej kolejności:

 1. Google Poland
 2. Microsoft
 3. NBP Narodowy Bank Polski
 4. PKO Bank Polski
 5. Polskie Linie Lotnicze LOT
 6. Audi
 7. Deloitte
 8. TVN
 9. IKEA
 10. EY (Ernst&Young).

Rzuca się tu w oczy pewna prawidłowość: są to w większości duże, międzynarodowe firmy albo firmy polskie, ale mające kontakt z wielojęzycznym środowiskiem (LOT, TVN) oraz banki. We wszystkich tych obszarach języki obce pełnią rolę kluczową.

Jeśli chodzi o korporacje – rzecz jest najzupełniej oczywista. Tu każdy pracownik nawet najmniejszego oddziału lokalnego jest jednocześnie członkiem wielkiej, międzynarodowej społeczności. Bez języków obcych więc ani rusz. Potrzebne są w komunikacji wewnętrznej, między pracownikami, między oddziałami, lokacjami rozrzuconymi po świecie, ale też używane w zarządzeniach, procedurach, korespondencji. Przy tym, w związku z działalnością globalną takich firm i często stosowanym tzw. outsourcingiem (czyli zlecaniem zadań, które dotychczas były realizowane w przedsiębiorstwie, innym podmiotom) często także klienci bywają obcokrajowcami. A płynne porozumiewanie się z klientami, mówienie ich własnym językiem w sposób klarowny i zrozumiały jest warunkiem ich zadowolenia oraz satysfakcji z jakości świadczonych usług.

Podobnie jest w bankach, nawet tych polskich, ponieważ dzisiaj systemy finansowe poszczególnych krajów mają coraz więcej powiązań na poziomie globalnym. Także nazewnictwo i oprogramowanie używane w bankowości często bazuje na języku angielskim. Generalnie sposób organizacji pracy oraz struktury w banku zbliżają się coraz bardziej do systemu korporacyjnego, czyli jeśli chodzi o użyteczność języków obcych – patrz wyżej.

Również w mediach potrzebne są języki obce: telewizje już rzadko odnoszą się tylko do rodzimego podwórka. Coraz więcej jest doniesień ze świata (bazujących na pracy reporterów działających za granicą), spotkań i wywiadów z zagranicznymi gośćmi, nawet sama ekipa pracowników staje się coraz bardziej międzynarodowa. Do filmów tworzy się dubbingi lub napisy dialogowe, tłumaczy wywiady i rozmowy, kręci materiał za granicą.

A jeśli chodzi o powiązanie ogólnopolskich linii lotniczych ze znajomością języków obcych – i te są dosyć oczywiste. Wielonarodowa załoga, pasażerowie z różnych krajów, opisy standardowych procedur, komunikaty nadawane przez głośniki, ochrona i punkt udzielania pierwszej pomocy – trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie tego wszystkiego wyłącznie w rodzimym języku.

 

Najlepsze miejsca pracy według Forbes

 

Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu zestawieniu Forbes’a. Tym razem jest to lista 25 najlepszych pracodawców na świecie. Okazuje się, że aż dziesięciu z nich miało lub ma siedziby także w Polsce. Spójrzmy na tę listę:

 1. H&M
 2. EY (Ernst & Young)
 3. Mars
 4. Hyatt
 5. Accor
 6. Cisco
 7. Marriott
 8. Microsoft
 9. 10 SAS Institute
 10. Gogle.

Jeśli więc tylu najlepszych z międzynarodowych pracodawców zatrudnia również w Polsce, to opłacalności uczenia się języków obcych nie trzeba nikomu udowadniać. Naprawdę warto zaistnieć w firmach z globalnej czołówki i postawić na karierę z dużym rozmachem, ale też skorzystać z szerokiego pakietu benefitów, udogodnień i pakietów socjalnych, które one oferują. Dodatkowo, takie firmy najczęściej stawiają na filozofię work & life balance, która na Zachodzie staje się coraz bardziej popularna. Ludzie zaczynają rozumieć, że poświęcanie się wyłącznie karierze powoduje paradoksalnie w którymś momencie utratę efektywności z powodu wypalenia zawodowego, problemów zdrowotnych, depresji itp. Z drugiej strony coraz bardziej doceniają inne sfery życia: rodzinę, krąg przyjaciół, rozwój zainteresowań. Więc jeśli chcemy pracować w środowisku kierującym się takimi właśnie wartościami, zdecydowanie powinniśmy wybrać firmy, które już zdążyły ten model przyswoić – czyli w większości te międzynarodowe.

Biletem wstępu do nich jest niewątpliwie znajomość języka, a o to, żebyście z nim bliską znajomość zawarli, chętnie w LSW zadbamy. Zapraszamy.