Filologia – ile kosztują studia?

Pisaliśmy już o różnych dylematach, związanych z decyzją o podjęciu studiów – zastanowiliśmy się, jak wygląda sprawa samego wymaganego poziomu języka; jak się przygotować, czego nauczyć; jaki będzie program studiów, wymagania, oczekiwania; dlaczego warto podjąć studia w większym mieście i w jakim trybie; jaki wreszcie będzie ich efekt: na jakim poziomie, z jakimi kwalifikacjami i jak wysokimi szansami zatrudnienia je ukończymy. Dziś chcemy przyjrzeć się kwestii o wiele bardziej przyziemnej, ale przecież podstawowej: ile studia kosztują?   

 

Czy tryb studiów i ich kierunek wpływają na koszt?

 

Dla wielu z nas kwestią decydującą jest przecież strona finansowa tego wielkiego przedsięwzięcia, nazywanego zdobywaniem wykształcenia. Nie każdy dysponuje nieograniczonym budżetem. Chcemy więc wiedzieć z wyprzedzeniem, na jakie wydatki się nastawić, zaplanować ewentualnie, w jakiej kwocie będziemy musieli nasz budżet przekroczyć, jak sobie z tym poradzić.

Podstawową kwestią są opłaty za same studia. Konkretne informacje na temat wysokości czesnego oraz terminów płatności dla poszczególnych kierunków, stopni i trybów studiów w Lingwistycznej Szkole Wyższej znajdziecie tutaj: https://lingwistyka.edu.pl/platnosci/. Jak zwróciliście uwagę, Szkoła proponuje bardzo korzystny system ratalny, gdyż zdajemy sobie sprawę, że opłata za studia, wnoszona jednorazowo, czy nawet w dwóch ratach, może znacząco nadszarpnąć budżet. Rozłożona na comiesięczne kwoty może być już w niego spokojnie wkalkulowana.  

U nas można również ubiegać się o stypendia: tak socjalne, jak i naukowe. Jest możliwość zdobycia także obu naraz – widzicie więc, że nauka popłaca również dosłownie. Poza tym LSW często ogłasza promocje związane z płatnościami, a nagrodą w licznych konkursach jest jego obniżenie czy nawet zniesienie. Śledźcie więc naszą stronę internetową i fb – warto! To może oznaczać realne oszczędności.

Do zagadnienia kosztów studiowania chcielibyśmy jednak podejść bardziej kompleksowo. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że strona finansowa posiada o wiele więcej aspektów, więc spójrzmy na sprawę szerzej.  

 

Studia w Warszawie – czy mnie na to stać?

 

Zastanówmy się, jakie ogólnie są koszty przeniesienia się do Warszawy na studia. Na pewno największym z nich jest koszt zakwaterowania. Różnić się on może jednak znacząco, w zależności od naszych wymagań. Możemy bowiem starać się o miejsce w akademiku albo na przykład w kilka osób wynająć całe mieszkanie. Jeśli w takim układzie zdecydujemy się na współdzielenie pokoju, miesięczny koszt zamknie się raptem w kilkuset złotych. Przykładowo – wynajem dwupokojowego mieszkania to wydatek rzędu ok. 2000 zł. Jeśli zamieszkamy tam w 4 osoby, wyniesie nas to 500 zł na osobę. Z kosztów stałych dodajmy do tego ok. 100 zł za bilet miesięczny (w zależności od tego, w jakiej odległości od uczelni zamieszkamy).

Szukasz idealnych studiów językowych? Sprawdź ofertę edukacyjną LSW! Do wyboru – AnglistykaGermanistykaRusycystyka.

Jeśli chodzi o wyżywienie i inne tzw. wydatki „na życie”, na szczęście w stolicy, tak jak wszędzie indziej, funkcjonują popularne dyskonty, więc koszty nie będą wywindowane. Powiedzmy, 400 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o ceny pomocy dydaktycznych, także tu nie czekają Was zbyt wysokie wydatki. Ich zdecydowana większość bowiem dostępna jest w wersji elektronicznej, czy nawet online. Za przygotowanie materiałów na poszczególne zajęcia odpowiedzialni są sami wykładowcy, a oprócz tego w Szkole funkcjonuje odpowiednio zaopatrzona biblioteka. Dbamy o to, by systematycznie wzbogacać ją o pozycje związane z tokiem edukacji, ale także pozwalające poszerzyć wiedzę i śledzić najnowsze publikacje. No i koszty rozrywki, wypoczynku i wszystkiego, co się składa na tzw. „życie studenckie” – na to powinno Wam wystarczyć 150 zł miesięcznie.

 

Jak zarobić na studia?

 

Jeśli całkowity koszt studiów przekracza Wasze możliwości, może warto zastanowić się nad pracą wakacyjną? Przecież jeśli wyjedziemy do kraju, którego język studiujemy, to najprostsza i najmniej rozwojowa praca da na nam jednak olbrzymie korzyści edukacyjne. Kontakt z żywym językiem, ze środowiskiem, w którym jest on używany, to najlepsza możliwość nauki. Pozwoli poznać kraj, jego tradycje, kulturę, zanurzyć się w innym świecie. No i zweryfikować swoje umiejętności – to, jak sobie z komunikacją „na miejscu” poradzimy, jest ważną informacją zwrotną. Oczywiście, zrozumiałe jest, że po roku rzetelnej nauki oraz zaliczeniu sesji jesteście zmęczeni i wakacje to czas zasłużonego odpoczynku i regeneracji, ale z drugiej – może warto popatrzyć na tę kwestię inaczej? Przecież wyjazd do innego kraju to przygoda! A zajmowanie się czymś zupełnie nowym, obcym dotychczasowym doświadczeniom, bywa po prostu miłą i odświeżającą odmianą. I może to być tak opiekowanie się dziećmi, jak i praca kelnera.  

Ważne, by mieć przy tym kontakt z miejscowymi ludźmi, by praca zmuszała do porozumiewania się. W ten sposób, chcąc nie chcąc, przekroczymy własne bariery i nabierzemy swobody i pewności siebie w komunikacji.

Inną formą optymalizacji kosztów jest wybór trybu niestacjonarnego studiów. W takim wypadku co prawda kwota samego czesnego jest trochę wyższa, ale znacząco obniżają się pozostałe koszty – gdyż wtedy najczęściej dojeżdżamy spoza Warszawy, a tam życie jest po prostu tańsze. No i zostawia to możliwość posiadania regularnej, zarobkowej pracy, co zwykle jest decydującym czynnikiem przy tym wyborze.

Tak wygląda podstawowy – finansowy – aspekt kosztów studiów. Ale koszty to także czas i wysiłek, i o tym również warto pomyśleć wcześniej, żeby rozsądnie tymi zasobami zarządzać.   

 

Ile czasu będzie kosztowało mnie studiowanie?

 

Podstawowy zakres czasu, potrzebnego na studia, wyznacza oczywiście ilość semestrów. Ale w praktyce? Mamy nie tylko wakacje, ale także ferie, dni rektorskie, sporo wolnego z okazji różnych świąt. Jednak i obowiązkowych zajęć jest sporo – nie ukrywamy, że aby zdobyć porządną edukację, trzeba znaczną ilość czasu na to poświecić. Szkoła dba o różnorodność i kompleksowość zajęć, po Waszej zaś stronie jest indywidualne przyswajanie tej wiedzy. I w tym aspekcie największą oszczędność czasu (i wysiłku) przynosi po prostu regularna nauka. I choć brzmi to jak banał – jak dotąd nie wynaleziono lepszej metody.

Podsumowując – studia, szczególnie w większym mieście, jakim jest Warszawa, to spory wydatek. Jednak, choć  to inwestycja kosztowna, to przy tym opłacalna. Bo z jednej strony – znajomość języków obcych to w tym momencie jeden z największych atutów na rynku pracy i otwiera szereg nowych możliwości, choćby zatrudnienia zdalnego w zagranicznej firmie, a z drugiej – sam pobyt w Warszawie pozwala na rozpoznanie miejscowego rynku, zarobków (najwyższych w Polsce), życia kulturalnego. Już w trakcie studiów możemy tez sobie pewne ścieżki przecierać – w ramach praktyk, wolontariatu czy po prostu bywania na różnych konferencjach, wydarzeniach, imprezach organizowanych przez interesujące nas instytucje, firmy, organizacje. W ten sposób nawiążemy kontakty i ułatwimy sobie dostęp do takiego miejsca pracy, które zrekompensuje nam z nawiązką wydatki poniesione na studia.

ZAŁĄCZNIKI